Školka začala, aneb očima té druhé strany 1. díl

Rubrika: Předškolní vzdělávání

Září začalo a s ním přišlo velké zlomové období pro vás a vaše děti.  Někteří začaly chodit do školky hned od prvního září a na někoho to teprve čeká. A tak napíšu pár slovíček, jak se na to alespoň trochu připravit.

Předem se omlouvám za označení dětí za „prdelky“, ale já tak těm svým ve školce říkám. Jsou to moje prdelky a mají v mém srdíčku místečko, tak snad tím oslovením nikoho nepohorším. Když se jim něco nevyvede, tak slyší:  „Ty jsi ale brambora.“… jim se to líbí a smějí se. No, ale to jsem trochu odbočila – tak zpět.

Taky se musím přiznat, že článeček přepisuji už po několikáté. Je to prostě tak obsáhlé téma a mám pokaždé pocit, že to není to pravé ořechové. Takže, tímto jsem se zařekla, že to dopíšu děj se co děj a vy buďte prosím tolerantní.  Spisovatelka ze mě nikdy nebude, to raději zůstanu u té učitelky. Pokud v článku najdete alespoň něco, co vás zaujme a odpoví na vaše otázky, budu spokojená. Pokud néééé,  na cokoliv ráda zareaguji a odpovím.

Co s sebou?

Ve školce dostanete seznam co pořídit dětičkám do školky, většinou ten základ je stejný – jako jsou bačkůrky, oblečení do třídy, na ven a náhradní oblečení. Někde jsou i požadavky na holinky, pláštěnku, kartáček atd. U nás například i papírové kapesníčky, toaletní papír a předškoláci balík papírů (odvíjí se to u nás od toho, že máme velmi nízké školné – 120kč).

K seznamu bych ráda podtrhla pár maličkostí. Možná by vás to ani nenapadlo řešit, ale i díky tomu se možná na učitelky nebudete koukat jako na ty, „co pořád něco chtějí“. Juknete se na to i z druhé strany jejich očima.

Kapesníček do kapsy – zní to asi divně, ale s přítomností papírových kapesníků ve třídě téměř vymizel zvyk dětí „kapesníčku do kapsy“ – většina dětí ho u sebe nemá. Jak já bych je uvítala, alespoň při vycházkách. Jen pro představu – vycházka – je chladnější počasí, polovina třídy smrká a nikdo u sebe nemá kapesník. Já chodím s narvanými kapsami kapesníků, protože těm prdelkám ten nos utřít musím i několikrát za vycházku. A přiznávám, že tomu musím i podřizovat oblečení, abych je měla kam dát :-D.

Náhradní oblečení – několikrát se mi stalo, že nad tím maminky mávnou rukou. Zvláště u těch starších dětí  věřte, že je to velmi důležité. Většinou se nepočůrají, ale u jídla se mohou zamazat, polít při pití anebo se to povede jejich sousedovi u stolečku. Ani za to nemůžou, ale do čeho je pak převléknout je opravdu problém.

Oblečení – zde píšu jen přímluvu (pokud to je jen trochu možné) za nejjednodušší oblékání. Vybavte si, jak to probíhá, když oblékáte tu svoji prdelku doma a my jich tam máme celou třídu –  boty na suchý zip, kalhoty bez knoflíčků a pásečků, silonky nechat raději doma, svetr přes hlavu a ne knoflíčky.

Uvedu příklad – chodila ke mně holčička moc hezoučká a jejímu vzhledu bylo podřízeno i oblečení. V zimě silonky, botičky jako kozačky se šněrováním jak u bruslí, sukýnka byla na pásek, svetřík upletla babička a asi se mi chtěla pomstít… bylo tam snad 10 knoflíků!!!  A kabátek měl také knoflíky a ne zip. Malé to moc slušelo, ale než se to obléklo, tak se tam potily ostatní děti. A to nemluvím o tom, kde  jsem byla zpocená já… to jen kvůli pohledu i z jiné strany.

Bačkůrky – prosím snad za všechny učitelky, žádné pantofle anebo o číslo větší s tím, že ony vydrží déle… nevydrží!!! Roztrhají je stejně rychle jako bačkůrky, které jim jsou akorát. Jde tu hlavně o jejich bezpečnost při pobíhání po školce a hraní. Neustále je někde ztrácejí a já hledám nožičku, která bačkůrku ztratila, a to nemluvím o cvičení.  To pak raději cvičíme bez nich.

Co by mělo dítko umět?

Tento článeček tu už krásně proběhl. Samozřejmě jsem to zjistila náhodou a měla jsem to už sesumírované. Tak to nebudu sepisovat znovu a dávám odkaz: http://www.vasedeti.cz/skolka/ms/dite-pred-nastupem-do-skolky/

Já jen za sebe… po přečtení se možná maminky zhrozí, že to jejich dítko neumí. Ona každá školka to má nastavené jinak a pak už záleží jen a jen na učitelkách.

V článku je například, že mají umět smrkat – polovina jich to neumí, tak jim pomůžu. Oni to doženou! Když neumí nabírat polívku – no, některým tříleťáčkům to nejde, tak si k němu sednu a pomůžu. Oblékání je paráda, pokud to zvládají. Hned mi ubude práce a nezapotím se, než je všechny obléknu. Ale pokud to neumí, tak jsem tam od toho a pomůžu. Když si neumějí zavázat tkaničky u bot?! Co se dá dělat, ohnu se a zavážu. Někteří předškoláci to nezvládnou a svět na tom nestojí… existují přece i boty na suchý zip.

Mohla bych tu pokračovat … Ale pro mě nejdůležitější, co by měla vaše prdelka zvládnout, je… umět si doběhnout na záchod. A zbytek se v kolektivu doladí.

Doma má na to šikovnou maminku a tady ho to trochu bude táhnout se to naučit. Jeho kamarád Honzík je šikulka a umí si obléknout tepláčky na ven… „Paní učitelka ho za to pochválí a já to chci umět taky!!! A budu rád, když mě pochválí a usměje se na mě, že jsem to už taky zvládl…“

Maminky, uvidíte, jak ty vaše prdelky budou každým dnem šikovnější a jak ten kolektiv je bude posunovat dál a dál.  Moc vám přeji, abyste ve své školce měli tu NEJ učitelku, na kterou se bude vaše dítko do školky těšit. I ta rána nejsou pak ubrečená a ty vaše prdelky nebudou  nedočkavé, kdy už tam budete.

No, a já zesumíruji další článeček, jak na to zvykání a pláč vyzrát.

Hezký den.

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (36 vyjádření)

  • Jarmuschka

    K tomu zveřejňování – v každé školce to asi funguje jinak.
    Pokud vím, že když něco donesu, je v mé školce zvykem to zveřejnit na nástěnce, a vadí mi to, tak to řeknu, že si nepřeju být zveřejněna.
    Já tohle neřešila.
    Prostě když jsem měla něco, co jsem mohla donést, donesla jsem.

    No, Lussy, taky mi bylo nejdříve to popisování balíků kapesníků proti mysli, připadalo mi to trapné. Ale holt jsem to překonala – a byl klid.
    😉
    I být rodičem se člověk stále učí.
    🙂

  • Lussy

    Jarm, mě taky napadlo ten balík s kapesníkama podepsat, ale pak jsem to neudělala, přišlo mi to takový blbý. Tak teď jsem poučená 🙂

  • Marinada

    Lien, tak to je úžasné. My platily mnohem víc a za spoustu akcí dopředu hned na začátku roku, ale pak byly děti často nemocné, tak jsme ty peníze jakoby vyhodily z okna, aniž by se všech akcí zúčastnily. To si nestěžuju, jen konstatuju. Bylo to myslím těch 300Kč SRPŠ a 550-600Kč ostatní akce na půl roku.
    Jinak kdybych byla na nástěnce, tak by mě taky trefil šlak 🙂

  • Lien

    mně by spíš vadilo viset na nástěnce, nebo nějak být před ostatními děkována, nedávám kvůli tomu

    No a na seznamu bylo jen tö co potřebuje malá, už jsem to někam psala, školné máme 150 kč a k tomu obědy,dokonce ted pojedou někam do zábavného domečku a nechtějí ani vstupné, jsme malá vesnička, tak jim to třeba fakt stačí.

  • bamiska

    lussy máš pravdu, jak je u záchodu tak někteří výtečníci jsou schopní tam naschvál nacpat celou roli, takhle jsme to řešili každou chvíli, uklizečka na nervy tak pak se to řešilo že je to od záchodu kousek dál že si musí utrhnout…

    no poděkování maminkám za sponzorský dar veřejně, já mluvím za sebe mě to prostě příjde trochu jako plácnutí přes hubu těm co nic nedali, mě se to nelíbí, když o něco žádám jestli může někdo přinést dýni atd, tak poděkuju a dám vážně najevo jak mě potěšil a vytrhnul trn z paty, ale stejně tak mi je jasné, že někdo má možnost ji přinést ze zahrádky a ostatní by je museli třeba kupovat, někdo má v práci nějaké upomínkové předměty a donese ale nemůžu po ostatních chtít aby je nakupovali…já nevím tohle je takové ošidné, na druhé straně možná maminky co něco daj by jim vadilo že se o nich nidke člověk nezmíní….

  • Lussy

    My dostali před prázdninami papír, kde bylo napsáno, co máme přinést na začátku šk. roku – tam bylo i jedno balení pap. kapesníků. Ale já na té nástěnce vidím, že někdo přinesl třeba troje, někomu * přibývají postupně. Tak když měla malá rýmu, přinesli jsme další.
    Jinak po nás toho taky moc nechtějí – platí se 300,- školné a na rok 300,- SRPŠ. Když jsem se ptala, tak nich nechtějí, I když teď nějaká maminka přinesla obří dýni a měli radost.
    Lien, jestli jsou jenom trochu vstřícný, tak s nima o tom záchodě promluv. U nás je taky papír hned u dveří na záchod a děti si ho musí cestou utrhnout. Oni se asi bojí, že kdyby byl u každýho záchoda, že by byla větší spotřeba a záchod se ucpal. Takhle mají v ruce ten kousek co si utrhli a to jim musí stačit.

  • Jarmuschka

    No, já začala třeba kapesníky popisovat fixem na CD. Protože se nám párkrát stalo, že holky donesly každá svůj balík, velké balení, ale učitelka si to nepoznamenala a pak holky upomínala a upomínala.
    Tak jim to podepisuju i do školy.

    U nás se vyvěšovala vždy jen obecná informace, že se mají donést kapesníky.
    A když někdo donesl nějaký materiál na tvoření, tak pak učitelky daly na nástěnku, že děkují za sponzorský dar rodiče (maminku / tatínka) toho a toho dítěte a co donesli.
    Tam jsme občas viseli – ale furt se tam opakovali stejní lidé.
    (Dárky pro děti na školku v přírodě už ale taky nikdo nikam nepsal…. 😉 )

  • bamiska

    lien já to beru, že to nebereš jako stěžování je to prostě situace která vyvstala a je potřeba ji řešit….tak pokud se ti doma utírá tak popros učitelku jestli by nemohla jen chvíli dohlídnout jestli se utírá, je to jinej systém utrhnout a jít k záchodu tak než si to zažije, za chvíli to bude ok…u nás také máme paír kousek od záchodu oni nám to tam ti raubíři pak cpali po rulích, no taky zábava….

    na ty pomůcky se zeptej já si myslím že uvítaj cokoliv….nevím jak to u vás funguje, vrátím se k dýni, zrovna my třeba máme soutěž pro rodiče, kdy tvoří doma a přinesou a pak se losuje která je nejhezší….děti před ní dávají korálky aniž by tušily od koho je..no a samo odměnu dostanou malou všichni jen ta první trochu větší….ale pokud chci přírodniny na tvoření píšu na papír a lepím na dveře…podle mě to všechno vyzjistíš jak to tam funguje jsi tam chvilku do toho malá marodila, zrovna na tu dýni jste marodili a víte prd….hele já si prostě stojím za tím že pokud není učitelka totální ….tak se dá mluvit o všem takže si promluv i o čůrání, i o těch pomůckách o co by měli zájem…. no ty my bydlet kousek od školky tak by jsme asi šli na exkurzi zvířátek to bych asi otravovala já tebe 😀

  • Marinada

    Lien, ono teď bylo taky hodně teplo, tak jestli malá lítala a zapařila se, může být zarudlá spíš z toho. S tím papírem to u nás bylo taky tak – byl tak daleko od WC, že když ho někdo potřeboval, už bylo pozdě. A malým dětem nedojde, že si ho musí utrhnout dřív, než zasednou…
    Lien, a vy kromě školného neplatíte nic navíc? Nevím, jestli Ti neutekla nějaká schůzka nebo tak něco, protože všude co vím se nosí navíc ten toaleťák atd. a platí se ještě spoustu peněz vedle – většinou půlročně, co si pamatuju…Ale možná je to u vás opravdu jiné, to bys měla fajn.

  • Lien

    no u nás se neřeklo o nic, jako že se platí školné a z toho mají všechno, ale právě třeba určitě ty papíry by se hodily apod. Dneska jsem třeba viděla mamču, jak tam táhne dýni atd. tak jsem se jen chtěla optat, abych tam nenosila něco extra zbytečného třeba vajíčka nebo prostě nesmysl.

    Jinak doma se zlvádá utírat sama,ale stojím u ní a musím jí připomínat, jakým směrem, což by bylo i jedno. Problém je, že my máme papír normálně u záchoda, kdežto tam je na nějaké zídce, takže si vlastně musí papír napřed utrhnout, pak dojít s ním na záchod, vyčůrat a utřít a to si myslím že nedělá, prostě i kdyby si vzpoměla na utření, tak u sebe v tu chvíli už papír nemá a je to.
    No já si na ně nestěžuju, chápu,že nemůžou s každým dítkem na malou a kontrolovat. I když mají z 29 dětí jen devět holčiček, ale i tak je to hodně.

    Přinesu kapesníčky, papír určitě teď ne, opravdu by to vyznělo jako zbytečné rýpání, to si uvědomuju :-).

    Ale oproti Lussy učitelkám my máme zlaté, neslyším na malou jedinou stížnost, jen jednu, že nechtěla zvenku dovnitř a potom, že nejí, což vím. No a taky mažu bepantenem, mě se to za celé tři roky stalo asi dvakrát, že měla červenou ale prdku a to bylo po příchodu od extchýně a jednou když snědla pálivý guláš :-(. Pipinku neměla nikdy, takže bych řekla, že náchylná není.

  • bamiska

    lussy ptákovina mi příjde vyvěšovat seznam s kapesníčkama na nástěnku….my na začátku roku řeknem co chcem odšktráme po přinesení a je to najednou…určitě bych nechtěla každý měsíc ke tomu všemu co tam člověk musí dělat ještě hlídat kdo donesl kapesníčky…protože se může i státl že jak půjdu do té šatny to zapsat tak mě po cestě odchytí dítko že něco potřebuje a já už tam tu hvězdičku dodělat nedojdu a pak takovéhle problémy…mě osobně by to vadilo

    no některé maminky nosí i věci nadrámec, někdo kdo vidí že má dítko rýmu tak přinese i kapesníky mimo požadování, kdo má možnost, papírů třeba i z jedné strany potištěné je přinese jak mu to vyjde, někdo přinese bonbony at je co mlsat…..

    ale toaleták bych ted když chceš řešit tohle nenosila…já bych to asi vyřešila, radši než to něčím mazat, vždyt si vemte jak je to nepříjemné pro nás ….co pak ty malé….tak teda aspon za mě

  • Lussy

    Lien,
    souhlasím s Marinadou, nebuď „zbytečně“ aktivní.

    Hele my tu pipku řešili taky, a to se doma normálně utírá a je v pohodě, tam papír mají, ale prostě to nechají na nich a úplně ji vidím, jak je myšlenkama někde jinde, a neutře se.
    Takže já ji mažu Bepanthenem, to se dá i dlouhodobě, vždycky ráno a když jí měla i po příchodu červenou, tak i večer.
    Jo jsou to boje.

    Já ještě chvíli vyčkávám a pak si promluvím s ředitelkou,protože už vážně nevím o co jim jde.
    když mají domácí úkol tak na nástěnku učitelka napíše jména všech dětí a k tomu 1*, někomu jednu, někomu tři, nevím podle čeho to hodnotí. No a naší Lůcu tam nenapíšou vůbec. Nebo mají na nástěnce seznam a tam se píše, kdo přinesl kolik balíků papírových kapesníků.My přinesli jeden hned 1. září, tak to tam je hvězdička, pak jsme nesli minulý týden a hvězdička nikde. Tak po pár dnech to říkám učitelce, že zapomněli udělat hvězdičku za kapesníčky, ona pokrčila rameny a řekla hm a hvězdička nikde. Ale přibývají tam další hvězdičky u ostatních dětí.
    Je to úplná ptákovina já vím, ale přijde mi to jejich chování prostě divný.

  • bamiska

    lien s tím utíráním to je asi všude stejné, musím se jich v uvozovkách zastat, já také na čůrání nechodím s dítkem, pokud mě maminka neupozorní, že mu to nejde, nebo nestíhá dobíhat, že si například zahraje a pak se přičůrá, to pak s ním chodím častěji nebo ho pošlu aby nezapomínal, běhám i na záchod na kakání pokud jsou malí a neumí to tak je utírám…
    s tím co donést, já nevím jestli toaleták nemaj nebo prostě to malé nevysvětlili což se může stát také….u nás se nosí, ale nosí ho všechny maminky je jim to oznámeno na začátku školky…v každém případě za zeptání nic nedáš
    malá se doma zvládá utírat? pokud ano tak bych ji to připomněla aby nezapomínala ve školce, kde mají toaletní papír a pokud tam nebude tak at si řekne učitelce…
    pokud to neumí tak bych doma trénovala ale zárověn bych to učitelce řekla a požádala jí jestli by na to dohlídla…že je na to náchylná at s ní chodí…já si myslím že by to neměl být problém

    zavo dodatečně odpovídám, ano nevím jak to funguje jinde, ale já své děti vedu k tomu že ty větší pomáhají těm malým at je to uklízení, nebo oblékání atd….

  • Marinada

    Lien, u nás ve školce nám na schůzce vždycky dopředu řekli, co všechno máme přinést. Takhle kdybys to přinesla sama od sebe by asi nebylo nejlepší. To spíš uvítají navíc (podle mé zkušenosti) třeba balík papírů na kreslení…

  • Anonymní

    Bami, zase vytahuje tento článek 🙂
    Malá včera přišla ze školky s úplně rudou pipkou, tak jsem se dnes ptala, jestli je nějak utírají, nebo kontrolují nebo jak to vlastně probíhá a učitelka mi pověděla, že si chodí na záchod samy a že je jejich věc, jestli se utírají nebo ne. Tak jsem tam s ní šla a ona chudák ani nevěděla kde mají papír, nevím, jestli jí to nikdo neřekla nebo prostě to zapomene 🙁
    No tak jsem si postěžovala a teď se chci zeptat, co bych tak mohla do školky přinést, co by se hodilo, už jsi někde psala, že kapesníčky, papíry a je ještě něco? Co třeba ten toaleťák, nevyhodí mi s ním? Dej nějaké tipy, děkuji. Já se nechci ptát přímo jich, protože onoby jim asi nebylo příjemně si jakoby o něco říkat, tak by mi nejspíš odpověděly, že nic, tak raději takhle….
    Joj, Lien

  • Zava

    Bamisko, docela by mě zajímalo, jestli ještě i dnes pomáhají šikovnější těm mladším (méně šikovným), tak jako jsme to dělali ve svých školkových dobách my?
    Článek máš napsaný moc pěkně, rozená spisovatelka, nepoceňuj se, prdelko!! 🙂

    Lussy, mít takovou matku a navíc ještě takovou učitelku, tak se počurávám taky. To je strašný, pokaždé se znovu divím, že takové matky či učitelky ještě existují!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist