Školka začala, aneb očima té druhé strany 1. díl

Rubrika: Předškolní vzdělávání

Září začalo a s ním přišlo velké zlomové období pro vás a vaše děti.  Někteří začaly chodit do školky hned od prvního září a na někoho to teprve čeká. A tak napíšu pár slovíček, jak se na to alespoň trochu připravit.

Předem se omlouvám za označení dětí za „prdelky“, ale já tak těm svým ve školce říkám. Jsou to moje prdelky a mají v mém srdíčku místečko, tak snad tím oslovením nikoho nepohorším. Když se jim něco nevyvede, tak slyší:  „Ty jsi ale brambora.“… jim se to líbí a smějí se. No, ale to jsem trochu odbočila – tak zpět.

Taky se musím přiznat, že článeček přepisuji už po několikáté. Je to prostě tak obsáhlé téma a mám pokaždé pocit, že to není to pravé ořechové. Takže, tímto jsem se zařekla, že to dopíšu děj se co děj a vy buďte prosím tolerantní.  Spisovatelka ze mě nikdy nebude, to raději zůstanu u té učitelky. Pokud v článku najdete alespoň něco, co vás zaujme a odpoví na vaše otázky, budu spokojená. Pokud néééé,  na cokoliv ráda zareaguji a odpovím.

Co s sebou?

Ve školce dostanete seznam co pořídit dětičkám do školky, většinou ten základ je stejný – jako jsou bačkůrky, oblečení do třídy, na ven a náhradní oblečení. Někde jsou i požadavky na holinky, pláštěnku, kartáček atd. U nás například i papírové kapesníčky, toaletní papír a předškoláci balík papírů (odvíjí se to u nás od toho, že máme velmi nízké školné – 120kč).

K seznamu bych ráda podtrhla pár maličkostí. Možná by vás to ani nenapadlo řešit, ale i díky tomu se možná na učitelky nebudete koukat jako na ty, „co pořád něco chtějí“. Juknete se na to i z druhé strany jejich očima.

Kapesníček do kapsy – zní to asi divně, ale s přítomností papírových kapesníků ve třídě téměř vymizel zvyk dětí „kapesníčku do kapsy“ – většina dětí ho u sebe nemá. Jak já bych je uvítala, alespoň při vycházkách. Jen pro představu – vycházka – je chladnější počasí, polovina třídy smrká a nikdo u sebe nemá kapesník. Já chodím s narvanými kapsami kapesníků, protože těm prdelkám ten nos utřít musím i několikrát za vycházku. A přiznávám, že tomu musím i podřizovat oblečení, abych je měla kam dát :-D.

Náhradní oblečení – několikrát se mi stalo, že nad tím maminky mávnou rukou. Zvláště u těch starších dětí  věřte, že je to velmi důležité. Většinou se nepočůrají, ale u jídla se mohou zamazat, polít při pití anebo se to povede jejich sousedovi u stolečku. Ani za to nemůžou, ale do čeho je pak převléknout je opravdu problém.

Oblečení – zde píšu jen přímluvu (pokud to je jen trochu možné) za nejjednodušší oblékání. Vybavte si, jak to probíhá, když oblékáte tu svoji prdelku doma a my jich tam máme celou třídu –  boty na suchý zip, kalhoty bez knoflíčků a pásečků, silonky nechat raději doma, svetr přes hlavu a ne knoflíčky.

Uvedu příklad – chodila ke mně holčička moc hezoučká a jejímu vzhledu bylo podřízeno i oblečení. V zimě silonky, botičky jako kozačky se šněrováním jak u bruslí, sukýnka byla na pásek, svetřík upletla babička a asi se mi chtěla pomstít… bylo tam snad 10 knoflíků!!!  A kabátek měl také knoflíky a ne zip. Malé to moc slušelo, ale než se to obléklo, tak se tam potily ostatní děti. A to nemluvím o tom, kde  jsem byla zpocená já… to jen kvůli pohledu i z jiné strany.

Bačkůrky – prosím snad za všechny učitelky, žádné pantofle anebo o číslo větší s tím, že ony vydrží déle… nevydrží!!! Roztrhají je stejně rychle jako bačkůrky, které jim jsou akorát. Jde tu hlavně o jejich bezpečnost při pobíhání po školce a hraní. Neustále je někde ztrácejí a já hledám nožičku, která bačkůrku ztratila, a to nemluvím o cvičení.  To pak raději cvičíme bez nich.

Co by mělo dítko umět?

Tento článeček tu už krásně proběhl. Samozřejmě jsem to zjistila náhodou a měla jsem to už sesumírované. Tak to nebudu sepisovat znovu a dávám odkaz: http://www.vasedeti.cz/skolka/ms/dite-pred-nastupem-do-skolky/

Já jen za sebe… po přečtení se možná maminky zhrozí, že to jejich dítko neumí. Ona každá školka to má nastavené jinak a pak už záleží jen a jen na učitelkách.

V článku je například, že mají umět smrkat – polovina jich to neumí, tak jim pomůžu. Oni to doženou! Když neumí nabírat polívku – no, některým tříleťáčkům to nejde, tak si k němu sednu a pomůžu. Oblékání je paráda, pokud to zvládají. Hned mi ubude práce a nezapotím se, než je všechny obléknu. Ale pokud to neumí, tak jsem tam od toho a pomůžu. Když si neumějí zavázat tkaničky u bot?! Co se dá dělat, ohnu se a zavážu. Někteří předškoláci to nezvládnou a svět na tom nestojí… existují přece i boty na suchý zip.

Mohla bych tu pokračovat … Ale pro mě nejdůležitější, co by měla vaše prdelka zvládnout, je… umět si doběhnout na záchod. A zbytek se v kolektivu doladí.

Doma má na to šikovnou maminku a tady ho to trochu bude táhnout se to naučit. Jeho kamarád Honzík je šikulka a umí si obléknout tepláčky na ven… „Paní učitelka ho za to pochválí a já to chci umět taky!!! A budu rád, když mě pochválí a usměje se na mě, že jsem to už taky zvládl…“

Maminky, uvidíte, jak ty vaše prdelky budou každým dnem šikovnější a jak ten kolektiv je bude posunovat dál a dál.  Moc vám přeji, abyste ve své školce měli tu NEJ učitelku, na kterou se bude vaše dítko do školky těšit. I ta rána nejsou pak ubrečená a ty vaše prdelky nebudou  nedočkavé, kdy už tam budete.

No, a já zesumíruji další článeček, jak na to zvykání a pláč vyzrát.

Hezký den.

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (36 vyjádření)

 • Virenka

  S Lussy jsme si něco napsaly do OV, v zásadě souhlas, že je potřeba dítě trošku bránit, jestli to bude v tomto duchu pokračovat, ale přimlouvám se za výdrž s nervem v té adaptační době, asi těch 6 týdnů po začátku si zvyká nejen dítě na kolektiv a učitelku, ale i učitelka na sestavu nových dětí, vím, že velká spousta drobností s tou adaptační dobou odezní sama… Myslím, že to nestojí na možná zbytečný konflikt, jestli to tedy nepřekročí meze.

 • Marinada

  Lussy, někdo je prostě od přírody pomalejší (jeden exemplář mám taky doma) a nic s tím nenaděláš ani Ty ani paní učitelky. Naše paní učitelky v MŠ byly stejně „chápavé“ jako jsou ty vaše…a také dceru kritizovali v šatně v její přítomnosti a v přítomnosti ostatních rodičů. Rok jsem mlčela a pak už jsem to nevydržela a řekla jsem učitelce, že když je dcera tak nenormální, tak že s ní zajdu k psychologovi a pak jí přinesu výsledek. Učitelka mě prosila, ať to nedělám a od té doby si už nestěžovala ani jednou. Moc držím palce a nenechte si to líbit – žádná učitelka si tohle nemůže dovolit!

 • bamiska

  lussy to co čtu tak je naprosto šílené a dotýká se tě to normálním způsobem tak jak každou normální mamku, holka musela jsem si to přečíst dvakrát vůbec se mi tomu nechtělo věřit…jsem ráda že se postoj malé zlepšil v jídle a že se jí tam chce, je to asi hodná dušička a třeba se ji to „ponižování „nedotkne, ale také se takové krá.. můžou na tý její dušičce pěkně podepsat….s místem máš pravdu a je to hrozné, ještě horší je že na místech učitelek jsou i ty co by tam být neměly…také znám takovou je to ředitelky dcera vždycky si někoho vybere a pak se po něm vozí atd, ale naposledy si vybrala holčičku která byla naprosto bezvadná šikovná a netuším proč byla zrovna jejím terčem, byla to předškolanda a ta na ní totálně házela bobek a musím přiznat že jsem obdivovala jak na to její věčné klafání dokáže „nereagovat“, ale kdyby to byla slabší osobnost tak nadělá pěkné problémy….
  na tohle se snad nedá nic poradit protože problém není v dítěti, adaptaci na nové prostředí ale v přístupu učitelek…..no a tady bych leda zjištovala jak to vidí i jiné maminky takhle byly třeba nespokojené maminky s učitelkami ve vedlejší obci stěžovyly si a ted tam jsou učitelky nové….

 • Lussy

  Holky, mě teda zatím uklidňuje, že malá je taková čistá dušička, mě žere, že jí před ní kritizují a ona se usmívá a svým tempem se převlíká. A je jí to jedno, pořád se jí tam líbí.

  Ve třídě je 28 dětí a 2 učitelky.
  Já vždycky říkala, že malou sem nedám do školky ani za nic, ale víte jak to je se školkama, ve městě se nesmím ani přihlásit, protože tam nemáme trvalé bydliště a v okolních vesnicích není šance. Vždyť i do naší školky se sjíždí děti z dost velkého okolí.
  Já jsem taková hodně ostražitá, zažila jsem něco jako Lien, když jsem po obědě nespala, tak jsem prstem ňoupala igelit co byl pod prostěradlem proti počůrání a když na to učitelka přišla, zavírali mě do komory. A máma s tím nedělala vůbec nic, přišla si pro mě a tam jí učitelka řekla, jak jsem zase zlobila, že jsem byla zase zavřená a máma se za mě málem omlouvala :-(. A jednou jsem v tom kumbále rozmontovala nějakou odloženou televizní anténu a to byl teprv průšvih.
  Takže já jsem prostě v pohotovosti a každý náznak opruzu ze strany školky se mě dotýká asi víc než jiné maminky.

 • Lien

  no lussy, děs, připomělas mi mojí školku, když jsem poo nespala, dostala jsem dřevákem po hlavě :-(, „hodná“ tam byla jedna učitelka, ale tu jsme zrovna neměli 🙁
  Ty jo, nešlo by dát malou jinam, u nás si maminy spíš „stěžují“, že jsou učitelky moc hodné, ale kreativita žádná, takové starší babči, tak snad tohle bude v pohodě, radši starší hodná babička než taková semetrika :-((

  Mrzí mi to, jak jedna učitelka může natěšenému děcku zkazit školku, držte se, možná by pomohlo sebrat odvahu a PEVNĚ URČIT HRANICE, jen aby si potom ještě na malé nevylívala vztek na tebe, achich…..

 • Lussy to je teda nadělení 🙁 jak to tak čtu,tak nevím…zlaté naše paní učitelky.Malý je třeba lenivější v oblékání,ale jak ty naše učitelky znám,tak to na ně zkouší spíš přes pochvaly a u prcka se to osvědčilo znamenitě.Sama vedoucí učitelka nám nám na schůzkách už říkala,že někteří už vystrkují drápky,ale řekla to tak nějak hezky,že s tím už počítaly dopředu,ve smyslu ,,aspoň víme,že jsou to normální,zdravé děti“ takže ani nejmenovala konkrétně kdo je raubíř,spíš,že už se adaptovali :-)a co se jídla týče,tak malý reklamoval,že nemá příbor,tak mu ho dali a v poho.a najednou jí i čočkovou polévkou a zelí,což doma odmítal 🙂
  Kolik máte dětí ve školce ve třídě?Přijde mi divné,že chtějí po tříleťákovi všechny samozřejmé věci a strašit dítě když se počůrá policajtama a maminkou mi přijde opravdu scestné.. 🙁

 • Lussy

  bami,
  díky za tak dlouhou reakci:-)
  Jídlo se celkem srovnalo, našla jsem jí v puse několik aftů, ty jsme vyléčili a začla tam jíst normálně. Tedy něco sní, něco ne. Pečivo mažou všechno a chápu že tomatovou nebo drožďovou pomazánku nesní, já bych to taky nejedla.

  Kamarádky tam nemá, ale s klukama si tam celkem rozumí, ty zná podle jména všechny. S dětma si hraje, ale není ten vůdčí typ. Takže kouká a pak se přidá nebo čeká až jí někdo vyzve aby se přidala,ale pak není problém.

  Do školky se moc těší, teď už druhý den vstávala v půl pátý! Takže jsme ve školce byli v půl sedmý, hned jak jí otvírají pro děti pracujících rodičů.

  Ale dnes mi zase „mluvila do duše“ paní učitelka. Opět mi řekla, že Lucy je Šípková Růženka, že na plavání jí dokonce musela! držet za ruku, že nechtěla jít po mokrých schodech, že na schodech nestřídá nohy, to že musíme prostě doma natrénovat.
  Tak jsem jí řekla, že se prostě u bazénu bojí že upadne a potřebuje se někoho držet (já prostě mám opatrný dítě od narození). že na schodech nestřídá nohy vím, je to neurologický problém, který řešíme ,ale to se doma nějakým trénováním nespraví. Navíc žádný schody doma nemáme.

  Jo a ještě mi řekla, že jí do třídy strašně moc nabaluju, že je tam teplo. Byla tam i moje máma, poslouchala jí a když tohle učitelka řekla, tak mámě málem vypadly oči z důlků. Protože Lucinka na sobě měla triko s krátkým rukávem a 3/4 slabý tepláky. Tak nevím, jak bych jí jako měla oblíkat? Tak mě tím dostala, takže to jsem se nezmohla na odpověď.

  A pak mě dorazila, protože si přišla maminka pro chlapečka, který je úplně stejně starý jako Lucinka (v květnu 3 roky) a nemluví, teda mluví jako batole, říká mama, brm brm, papat. A ona na tu maminku vyjede, no a vy taky koukejte doma trénovat. A ta maminka na to co jako máme trénovat? A ta učitelka: to mluvení, takhle to nejde, my mu vůbec nerozumíme. přitom ten kluk má nějakou vývojovu poruchu a má papír na to, že bude mluvit mnohem později než ostatní. Tak už vidím co ta maminka s ním asi tak bude doma cvičit?

  Anebo se tam každý den i několikrát počůrává chlapeček, je mu 4,5 ale nastoupil až teď. Doma chodí normálně na záchod, ve školce má zřejmě nějaký blok, na záchodě mu to nejde a pak to pustí do tepláků, do postýlky nebo si i stáhnul tepláky a počůral v herně koberec.
  A mě drtí, jak to řeší učitelka s maminkou. Učitelka hlásí, kolikrát se zase počůral, že na něj neplatí žádný výhrůžky, ani policajti, ani že mu maminka doma nepustí pohádku. Maminka se začne rozčilovat, a křičí na chlapečka že mu příští zmaluje prdel, jestli se ještě počůrá. on na ní kouká a řekne naprosto v klidu: a to vadí, že jsem se počůral? Evidentně je to počůrávání reakce na nástup do školky a pořád si říkám, kdo je větší kráva (pardon) jestli učitelka nebo matka.
  Zatím mám pocit ze školky takový jak píše Virenka – oni si myslí,že tříletý dítě už je dospělák a tak s nima jednají.
  Při oblíkání jim nepomáhají, max. něco nakonec doladit, ale co si vezmou na sebe je nezajímá. Takže já jí každé ráno tluču do hlavy – v tomhle jsi přišla, to si neber, tohle je oblečení do třídy a tohle na ven. Ale když si na ven vezme džíny v kterých přišla, nebo jde do třídy v teplákách z venku tak to vůbec neřeší…

 • bamiska

  vierenko napsala jsi to moc hezky, a za y,i se neomlouvej já bych tady psala jen a jen omluvy to je moje slabá stránka

  lussy jak to pokračuje další dny, no začátek jsem četla s úsměvem, že je vše jak má být a pak mi z toho bylo smutno, a to je mi jasné jak musí být tobě, malá to tedy snáší hodně špatně, dej jí čas ono se to snad časem upraví a pokud né tak bych a to je jen můj názor si ji nechala rok roma a zkusila to příští rok, do práce tě to nežene a příští rok třeba bude zralejší, ale tohle je až ta poslední verze, musíš tak nějak sama přijít na to co jí vadí a jestli se jí ve školce nestalo, také může být problém že je doma maminka s miminkem a já musím od nich pryč a chtěla bych být přitom s nima doma….zkus promluvit s učitelkou nelíbí se mi tak trochu přístup spící růženka a to že musí se oblékat, někdo vždycky je poslední je vidět, že se malá snaží když jí to jde doma a ty jí dáváš věci aby se jí co nejlépe oblékaly tak to je také fajn, možná zkus doma třeba soutěžit kdo bude dřív obléknutý jestli ona nebo ty malého, nebo plyšáčka, za všechno CHVÁLIT A CHVÁLIT, s jídlem je to těžké neznám jejich přístup u nás se maže polovina pečiva druhá je suchá protože některé děti pomazánky nejedí tak aby si aspon vzaly suché pečivo, zkus jestli by si tam nemohla po ránu vzít něco svého, ale to nevím jak to odsouhlasí mě si třeba ty děti které chodí ráno brzy nosí rohlík koláček atd. je vidět, že na malou bude potřeba hodnější a shovívavější přístup ze strany učitelky aby si zvykla a zařadila se do kolektivu…co hraní s dětma? má tam nějakou kamarádku? tak moc doufám, že si tu brzy přečtu jak se to zlomilo….víš já to hlavně vidím v učitelkách musí najít cestu co na malou zabere aby se jí ve školce líbilo…

  hani děkuju za krásný slovíčka a snad si je ani nezasloužím…povedlo se ti mě rozbrečet, děkuju a doufám, že to tak vidí i rodiče mých prdelek

 • Jak hezky napsané….a já zjišťuju,že se teda vůůůbec nic nezměnilo i za tak dlouhou dobu.
  Připomínáš mi moji učitelku ve školce.Taková hodná,druhá maminka.Mám pocit,že se dětem ani nechtělo od Tebe domů,co? Je vidět,že jsi na správném místě a takové by měly být všude. Né,aby jsi zpychla :-).

  Když zavzpomínám jaký jsem měla šílený pocit,že jsem nemožná matka,která neumí své děti připravit do školky ohledně oblíkání,zavazovat botky bože já bych je snad radši obouvala do holin po celý rok / za nás ještě nebyli sucháče/.Dneska by to bylo na hraně na sociálku, jak jsem obě týrala v učení tkanička,mašlička a znova.Samo bezvýsledně…dlouho trvalo než se to dítko naučilo.
  To jen pro maminky,které mají stejné pocity jako jsem měla já před dááávným časem :-).
  Čím to je,že těm dítkům se tak smrkat nechce?
  No a s papíry na kreslení jsme to s maminkami řešily tak,že kdo byl uzdroje / já staré nálepky,popsané papíry jen z jedný strany/ po domluvě s učitelkou se to tam nosilo.
  Tak mamči přeju Vám,aby jste to v klidu zvládly a pokud možno pro Vaše děti ty nej…učitelky / jako je naše Bami/ a co nejmíň nemocí a ty nejkrásnější zážitky na který se vzpomíná stále.

 • Virenka

  No teda 🙁 moc se omlouvám, ujela mi věta, má být samozřejmě dospělý, ne dospělí, já už byla myslí v druhé části věta a u množného čísla :((((((

 • Virenka

  Lussy, já myslím, že to víš, co to znamená – adaptační nápor dolehl 🙁 Není to přece tak překvapivé, poslední roky se začíná dělat z tříleťáka pomalu malý dospělí, ale oni jsou maličcí a těšení se, to ještě neznamená, že jsou zralí ten nápor zvládnout. To jen pomáhá. Jsou děti, které z náporu jen tak maličko stávkují, ale jsou i potíže s tím, že onemocní, tak bych koukala, jestli Lucy doma jí a funguje normálně, jestli na ní něco neútočí.
  Jestli ne, zkusila bych ji doma přemlouvat, aby přistoupila na chození po obědě, teď mluvím za sebe. Snažila bych se svého tříleťáka aspoň první měsíc prostě vodit kratší dobu, i když ten můj mladší mi to taky pěkně osolil, že chce, že bude a tak, ale já jsem dobře viděla, že toho má fakt dost a oni jsou sice nadšení, ale svoje možnosti neodhadnou, jak by mohli. Signál, že něco nefunguje úplně dokonale, bych rozhodně nepomíjela.

 • Lussy

  bamisko,
  děkuju za hezký článek.
  Lucinka chodí od začátku září a překvapila mě, jak se jí tam líbí a od druhého dne tam i spí.
  Zrovna dnes jsem měla pohovor s paní učitelkou :-(. Že je Lucinka sice hrozně hodná, ale je strašně pomalá. Že jí s druhou učitelkou říkají Šípková Růženka. Že se MUSÍ umět sama oblíknout. Ona to dovede(tak jako 3 leté dítě),ale prostě jí to trvá, ale to i doma, ona prostě není v ničem žádný rychlík. Že když jdou ven, že je poslední a oni jí musí dooblíkat, protože ona kouká kolem na děti a není rychlá. A to jí dávám opravdu takové volnější oblečení, takové do kterého vím, že se nasouká a svklékne tak nějak bez problémů.
  A taky tam už druhý den nejedla a to ani sousto. Včera se nad ní učitelka slitovala a dala jí odpoledne svoji buchtu co přinesla z domova ochutnat kolegyním a dnes jsem přišla a malá se nemohla obout a plakala, že jí moc bolí bříško, no sotva jsme dolezli domů. Včera teda byla řekla bych nepopulární kombinace dršťková polévka+čočka na kyselo a k svačině rybí pomazánka. Ale dnes byla hrachová polívka, rybí prsty s kaší a k svačině hrozno.To všechno doma jí, tak nevím co to má znamenat 🙁

 • bamiska

  marinado děkuju, to je pro mě potěššní, že si to přečetla i maminka co už má jiné starosti, a musím teda říct, to je sííííííííla to školné, no a to že ve škole jsou další a další penízky vytahovány z kapsy souhlasím mám doma dva školáky a musím zhodnotit,že s každým rokem je to horší a některé věci z mého pohledu zbytečné, ale co se dá dělat musí jít s „davem “ 😀

  lien tak já bych řekla že ty máš na výběr, dej ji do školky pokud by jsi měla problém a viděla že to prostě nejde a je malá tak si ji stáhni domů a zkus to příští rok, máš výhodu, že máš doma malou….samozřejmě chápu že mi tu maminky napíšou jak dítě potřebuje kolektiv ano já jsem pro, ale některé dítě to prostě ve třech nezvládne a pokud je možnost tak já volím a radím nedávat, pokud maminka nastupuje do práce a zbytí není tak potom musí nastoupit to co se ti nelíbí a bez toho to nejde obrnit se, vydržet, a necouvat, ale třeba a já přeju aby to nebylo potřeba….jen můj názor jiná uč ho může mít jiný

 • Marinada

  Bamisko, píšeš moc hezky. Dcera už je třeťačka, ale i tak mě tenhle článek lákal a zpětně se musím pochválit ( 🙂 ), že ty doporučované věci typu kapesník jsem dceři dávala (a stále dávám), tak snad jsem to tenkrát paní učitelce aspoň trochu zjednodušila. U nás bylo školné vysoké (600 Kč), ale stejně jsme všechny ty věci museli nosit také…a vlastně to pokračuje i ve škole.

 • Lien

  bami, u nás berou až od tří let, takže jsem stále v očekávání, maruška je koncem září a strašně moc se těší, já mam ale nerv, aby nebrečela, to víš, měkota, vzala bych jí domů a nejspíš se to nemá, tedy aspoň mě všichni okolo masírují, jak NESMÍM ustoupit, že si MUSÍ zvyknout blabla, jenže někde je přeci hranice, tak se bojím, abych jí dobře odhadla 🙁

 • bamiska

  zuzi článek je už poslaný holkám co to dávají na stránky, tak snad tam nějaká odpověd bude, ono to je těžké popsat protože na každého platí něco jiného, moc hezky se čte jak se těšíte do školky to je fajn, moc přeju at to vydrží, no a aby jsi přišla na to jak utahat odpoledne, to asi tak dobře nevidím 😀 holt si přes spinkání odpočine a je to doma pak zvířátko, to vstáváte také brzy to znám a s malým mě to za rok čeká také snad to bude také tak pohodové jak u vás

  petro děkuju za tvou reakci jsem ráda že se to líbilo, s kapesníčkem si nedělej problém s tepláčkama máš naprostou pravdu, šlo mi tak nějak hlavně o ty vycházky ve třídě také u nás fungují papírové a děti si běhají jak potřebují a na zahradu jsem se naučila si je s kočem nosit ven, jen ta vycházka jsem pak vycpaná jak medvědice, ale také mi to extra neva jsem si zvykla, jak jsem psala zuzi článek už je v redakci tak snad tam bude něco co zabere, ono je to dost těžké…no ale přeju at to není nkdy potřeba…..no a k té motivaci asi máš pravdu a já tedy musím zatukat, že tedy „vyčůrané“ děti nemám 😀 asi možná tím že spíš to ženu na to jak jsou šikovní a jak můžou potom pomáhat těm ostatním co to nejde, a oni se cítí důležití, že to zvládaj a navíc můžou pomoc těm menším, tak snad se to neotočí abych nemusela vymýšlet nějakou jinou fintu….

  mankaš krásný že malá se těší a předškolanda to je paráda tak to už k ježíšku bude taška, no tak at je to stále s úsměvem aerobik at jí jde určitě budou mít nějaké to vystoupení to bude slziček u maminky 😀 (jé jak já chtěla holčičku právě kvůli tomu no a mám tři kuluky)…s tím oblečením je to jak říkáš upozornuji maminky at jim na zahradu dají to staré protože to roztrhají, větší už i sami ví tohle si můžu vzít tohle ne, ale ti malí tam mají hromadu a ty vybíráš co máš dát….a jak píšeš nestojí to kotunu a pak je to nepříjemné i pro mě, protože se tam zničí věci, u nás i říkám starší boty, kluci lítaj na tatrách a to pak dostávaj špičky pohulit…

  lien Maruška je už také ve školce jé to uteklo, asi jsem si to nespojila že máš mimiska tak jsem si asi říkala že ji dávat nebudeš…no tak at se líbí a slzičky nikdy nepříjdou

 • Lien

  bami, moc pěkně napsané, také u nás aktuální téma, tak moc děkuji a těším se na další článeček, trošku se pláče bojím, tak si ráda přečtu, jak to vidí a řeší učitelky

 • Bamisko, moc pěkně napsané… Zrovna teď u nás aktuální téma, máme jednu maminku, která ustavičně křičí v šatně, co zase má její dítko zničené z oblečení…Paní učitelka už jí to vysvětlovala vloni, že prostě nemohou přesně vědět, co smí malá mít ve školce. Nechápu tuto maminku, já vím že oblečení není zadarmo, ale do školky dávám to co mi nevadí, když malá prostě pokecá nebo jinak ušpiní. Také u nás jsou vidět rozdíly, že některé maminky přijdou a dítě si celé přeslečou a naopak některé děti už se snaží si vystačit samy. Jinak u nás se také vybírají kapesníčky, pastičky a letos i fixy. Letos máme předškolačku a zatím nadšenou do školky, protože máme paní učitelku, která s nima cvičí aerobik a to nás velmi baví. Hned je to vstávání ráno příjemnější, když vidím že se těší:-)

 • Petra Vymětalová

  bamisko, krásně napsané, určitě to spoustě maminek pomůže, doufám, že po tom dalším článku budeš v psaní pokračovat! Je vidět, že sis s tím dala dost práce, že jsou to postřehy z praxe, nic vyčteného „na sucho“ z knížek (nic proti jiným poučným článkům, ale ty „živé“ se mi rozhodně líp čtou) a hlavně je vidět, že máš svoji práci moc ráda. Taková učitelka je poklad. I my na pár takových měli štěstí 🙂
  Jinak se musím přiznat, že s těmi kapesníky bych asi taky zasloužila za ucho, třeba v bundě holky většinou kapesníček mívají, ale do kapes od kalhot jim ho spíš nedávám a ve třídě už úplně spolíhám na krabičku (nocíme zásobu na začátku šk. roku). Tam je ale problém taky v tom, že dost tepláčků je bez kapes, takže není kam kapesník dát 🙁 v ostatním se ale snažím učitelkám práci zbytečně nepřidělávat.
  S tou motivací – mně přijde, že to bohužel funguje i trošku obráceně – dítě, které se umí obléct a vidí, že kamaráda ta úžasná paní učitelka i obleče (a on ji tak má chvilku jen pro sebe), se občas nesnaží a radši se taky nechá obléknout, i když by to zvládl. Prostě mi přijde, že občas by paní učitelka až tak moc hodná být nemusela – ale to jen tak na okraj, navíc je mi jasné, že tohle je hodně individuální a záleží, jak se k tomu postaví p. uč. :-))

 • Bamisko moc díky za článeček a nejen proto,že pro nás je aktuální 🙂
  Po týdnu chození do školky zatím konstatuji,že vše co jsi napsala je pravda pravdoucí :-)Obzvláště co se týče táhnutí dětí.Malý udělal veliký pokrok a máme asi učitelky podobného ražení jako ty,protože pro pochvalu od paní učitelky by se mohl zbláznit 😀 I to mnou obáváné spaní zatím zvládá,jen jsou pro mě náročnější odpoledne,abych ho utahala, aby šel spát v nějakou tu rozumnou hodinu a stejně vstává před šestou :-(,ale zatím s větou ,,mami už jdeme do školky?“
  na tvůj další článeček se moc těším a jestli můžu poprosit tak co dělat,když se dítko po nějaké zasekne…
  Hezký den 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist