Značkové děti

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

1160751_modaNedávno jsem zaslechl od jedné z maminek, že se její ratolesti některé jiné děti ve školce smály, protože neměla značkové tepláčky a bundičky. Kam jsme se to dostali? …ptám se skoro zděšeně!


Pokud materialismus a namyšlenost vládne již v mateřinkách, máme se za pár let na co těšit. Děti si přeci mají hrát, skotačit, cvičit, zpívat atd. a ne mezi sváčou a obědem zkoumat, kdo má jakou značku tepláčků. Bohužel kořeny tohoto hloupého chování vidím ve výchově, v rodičích.

Velká skupina dnešních malých dětí si vlastně už ani neumí hrát. Znají počítač, televizi a nezájem rodičů.A když už se jim věnují, tak stylem, že je vezmou a jdou brouzdat hypermarketem. Jejich rodiče si myslí, že je třeba vychovat tvrdého člověka, který se v životě neztratí a který bude umět vydělat peníze (třeba právě na to značkové oblečení). Ano, může se jim po podařit. A pak budeme mít kolem sebe plno tvrdých, nelítostných, zamračených lidí, kteří se honí za mamonem a za povýšením ve firmě.

Je škoda, že s rozvojem kapitalismu se rozvíjí i neúcta k druhému člověku, k člověku jako takovému. Ne k jeho penězům. Dětem by se mělo vštěpovat, že není vše zlato, co se třpytí, že i pod hrubou slupkou se může skrývat dobré jádro (mimochodem, krásně o tom pojednává pohádka O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku…sledují děti dnes vůbec pohádky, když tam mozky nelétají vzduchem??).

A jelikož děti jsou jakousi „výkladní skříní“ rodičů, měli by se za toto zastydět rodiče. Bohužel to asi v dnešní době nemůžeme očekávat, protože pokud je rodič stejný, stydět se nebude, protože stud se v dnešní době nenosí. Proč? Protože zdržuje, není kompatibilní s ostrými lokty a je to prostě přežitek. Já jsem king a kdo je víc!
Doufám, že jednou dojde k obrodě výchovy dětí v Čechách a na Moravě. Možná za 10, možná za 20 let, ale snad dojde. Až opadne období „urvat co nejvíc, když to dřív nešlo“? Nevím. Prostě si myslím, že děti mají porovnávat kvalitu svých báboviček a ne oblečení.

Napsal/a: Ing. Tomáš Balcar

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (42 vyjádření)

 • Já dětem cíleně žádné značkové věci nekupuji – důvod? Zbytečně nadsazená cena nových značkových věcí. Ráda ale koupím značkovou věc v bazaru, protože se některé značkové věci méně opírají, drží tvar i barvu a děti, které je dostanou nové z nich rychle vyrůstají a do bazarů se dostanou v dobrém stavu. Často vypadají jako nové. Abych musela přemýšlet, že si dítě nemůže sednout, protože má kalhoty např. z Nextu za 1.100, to bych se musela zbláznit. Když mu je koupím v bazárku za 150 Kč, ať se v nich klidně vyválí, to mě tolik nebolí. Možná jsem divná, ale opravdu raději nakupuji v outletech nebo bazárcích, abych nemusela děti okřikovat, v tomhle si nesedej, víš kolik to stálo – cituji „značkové“ maminky.
  K růžové barvě – po dvou klucích mám holčičku, které dávám světlejší a barevnější věci než klukům, těm jsem opravdu sukýnky a šatičky dávat nemohla, tak si to užívám. Když není růžové moc, tričko nebo sukýnku klidně růžovou dám, ale jinak tuhle barvu moc nemusím. Protiví se mi ale možná víc na některých „lolitkách“ přes třicet, které se oblékají do růžové od hlavy po paty a přitom jim opravdu nesluší a působí spíš směšně.
  Jarmuschko, jednou jsi tu firmu jmenovala a botky na jejich stránkách byly moc pěkné, nedivím se, tahle investice do dětí se vyplatí, na botách (potažmo zdravých dětských nohách) se šetřit nevyplácí.

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  To já s chutí těchto slev loňských modelů využívám.
  Pro sebe i pro děti.
  Na zimu holkám kupujeme celoroční trekové boty od jedné moravské firmy, něco jako trekové.
  Musíme koupit dvoje.
  Na loňskou sezonu se nám podařilo jeden pár koupit z předchozí kolekce, sleva byla cca 30%. Se slevou jsme nepočítali, ale potěšila. A boty nesloužily o nic hůře.
  Navíc – tím, že byl každý pár z jiné kolekce, byl i v jiné barevnosti. Tudíž si holky bez problémů poznaly každá svoje botičky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist