Nevěra

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

694686_lovers„Když se mi Jan přiznal, že se před rokem po večírku v práci vyspal s jednou kolegyní, byla jsem z toho celá pryč a vůbec jsem nevěděla, jak reagovat. Ale když jsem ho viděla, jak je z toho nešťastný, pláče a prosí mě, abych mu odpustila, nemohla jsem se ubránit, abych ho neobjala. Říkal, že by pochopil, kdybych ho už nechtěla ani vidět, ale že už nechtěl žít s takovým tíživým tajemstvím. Opakoval mi, že je šťastný, že může žít se mnou a s našimi dvěma dětmi a že chce s námi být dál. Nejsem hloupá, že jsem takhle reagovala a tu nevěru mu odpustila, i když mě to bolelo a nikdy na to nezapomenu?“ ptá se Lucie…

„Když jsem se od své sestry dozvěděla, že mě s ní můj manžel Petr podvedl,“ vypráví Sylvie, „zaplavil mě hněv a můžu vám říct, že si ode mě něco vyslechl! A taky jsem tomu hnusákovi řekla, že jestli mě někdy podvede, požádám o rozvod. Nikdy jsem mu to neodpustila a zůstávám s ním jen proto, že mám čtyři děti a jsem bez zaměstnání. Kam bych šla? Muži jsou odporní, všichni jsou stejní a nedá se jim věřit.“

DVA TYPY NEVĚRY

Tato dvě vyprávění, která jsem vyslechl po telefonu během jednoho rozhlasového pořadu* o věrnosti, dobře ilustrují dva typy nevěry.
První typ, který má svůj původ v oblasti pod pasem, postihuje sexuální exkluzivitu: Muž nebo žena má sexuální styk s jednou nebo více osobami kromě svého manžela. Říkám tomu sexuální nevěra. Druhý typ se rodí v oblasti nad pasem a týká se citového vztahu páru. Mám na mysli vzájemné sdílení myšlenek, názorů a vůbec jednání, které by mohlo mít vliv na vztah partnerů, může jít třeba o milostné dobrodružství nebo plány přestěhovat se na důchod na chalupu. To nazývám věrností nebo nevěrou citovou.

Většina lidí spojuje sexuální exkluzivitu s citovou věrností, nebo dokonce vnímá věrnost pouze jako sexuální exkluzivitu. Přesto jsou si mnohé páry nevěrné, ačkoliv sexuální exkluzivita porušena není, tedy pokud budeme vycházet z definice věrnosti, jak ji uvádí slovník Petit Robert: „…vlastnost věrného člověka; setrvalé city bez podvádění a zrady; soulad s pravdou…“. Kdo z nás nikdy nelhal svému partnerovi – třeba jen proto, aby mu neublížil? Kdo někdy nezradil tajemství, které mu druhý svěřil? Kdo někdy nezastíral pravdu? Není to, když si člověk při milování s partnerem představuje jiného člověka, známkou citové nevěry, i když je sexuální exkluzivita zachována?
Naopak, některé takzvaně „open“ páry netrvají na sexuální exkluzivitě, ale dohodnou se na citové věrnosti – tedy že se budou navzájem informovat o všem, co by mohlo změnit jejich intimní vztah.

JAK A PROČ K TOMU DOCHÁZÍ?

Pokud mluvíme o sexuální exkluzivitě, muži podvádějí své partnerky častěji než ženy partnery a také k tomu dochází dříve po svatbě. I když se různé statistiky poněkud liší, ukazuje se, že „románky“ mívá dvakrát víc mužů než žen, tedy asi 50 % proti 25 %. Tito muži se také ve srovnání se ženami cítí za své mimo manželské pletky méně provinile. Navíc ženy mívají sklon odpouštět snáze než muži. Je to snad proto, že mužům při jejich záletech jde především o sexuální „úlet“?
Ženy naopak většinou navazují mimomanželské sexuální kontakty kvůli tomu, že se o ně nějaký muž zajímá, že věnuje svůj čas tomu, aby jim naslouchal, a že k nim má po citové stránce blízko. Jestliže muž hledá mimo manželství kompenzaci v oblasti sexu, žena si chce něco vynahrazovat po citové stránce. Ženy mívají mimomanželské pletky čistě kvůli sexu jen velmi výjimečně. Oddávají se tělem, srdcem i duší. Ostatně často pak přestávají mít sexuální styky se svým manželem, nebo dělají všechno pro to, aby se jim vyhnuly, protože mají pocit, že by podváděly svého milence. Proto také existence milence bývá častěji důvodem k rozvodu než mužova milenka, a to i kvůli tomu, že muži odpouštějí mnohem méně; muž možná cítí, že když má partnerka milence, on sám už nemá v jejím srdci místo. A to nemluvíme o jeho poraněné pýše – princ byl sesazen z trůnu.
Na začátku, stejně jako v každém milostném vztahu, jsou milenec i milenka úžasní, protože přijímají druhého vždy s otevřenou náručí, milenec je vždycky vnímavý, milenka nikdy nekritizuje a je vždycky k dispozici k sexu, ale dříve nebo později do této zakázané lásky zasáhne realita; milenec nebo milenka bude žádat toho druhého, ať si vybere. K tomu samozřejmě nedochází u románků na jednu noc.
Nevěrný muž se vždycky snaží získat čas a milenku obalamutit – polygamní status quo se mu zamlouvá. Pokud milenka naléhá, opustí ji a najde si nějakou smířlivější. Je jen málo mužů, kteří opustí svou ženu, aby mohli žít s milenkou. Když tak učiní, nový vztah většinou dlouho nevydrží. A tak jsou sami, aniž by si to opravdu přáli.
Nevěrná žena zažívá strašlivý pocit rozpolcení. Má opustit manžela, děti, dům, postavení ve společnosti, bezpečí, aby mohla jít za dobrodružstvím s neznámým mužem? Většinou se s milencem rozejde a toto tajemství si nechá až do konce života pro sebe.

Žena bývá nevěrná z lásky; muž kvůli sexu. Nakonec co jiného, vždyť tyto motivace jsou zřejmě zapsány v našich genech a zakódovány v naší DNA. A ani třicet let feminismu a skoro padesát let kulturní psychologie na tom nic nezměnilo.
Pokud muž souhlasí s tím, že bude mít sexuální styky s jinou ženou, pokud žena souhlasí s intimními styky s jiným mužem, znamená to, že ve vztahu je něco, co způsobuje, že ženatý muž nebo vdaná žena jsou více nakloněni podlehnout pokušení, které je celkem časté a normální. Proč podléháme pokušení? Proč na sebe bereme riziko, že zničíme všechno, co jsme dlouhá léta budovali? Zkrátka proto, že doma už nenacházíme to, co hledáme.
Nevěrní muži a ženy přicházejí často na terapii s otázkou:
„Mám opustit svého partnera a začít žít s tím druhým?“ To však v žádném případě není dobrá otázka, nebo by to alespoň neměla být první otázka, kterou si položíme. Měli bychom se ptát spíš nějak takhle:

– K čemu došlo v mém partnerském vztahu, že se tohle mohlo stát, že jsem šel/šla hledat jinam?
– Co nenacházím ve svém partnerském vztahu, že jsem proto ochoten/ochotna začínat si s někým jiným?
– Můžu něco udělat, abych znovu získal/a to, o co jsem v partnerském vztahu přišel/přišla?
– Co mi moje zkušenosti s milencem/milenkou mohou sdělit o tom, co se děje v mém partnerském vztahu?

Jedná se o ukázku z knihy Láska a sexualita v trvalém vztahu
vydal Portál, 2009

Napsal/a: Yvon Dallaire

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (33 vyjádření)

 • Ajavivo, nezoufej, smutek ted nesvědčí tvému dětátku.))
  Jsme tu s tebou, tak když budeš chtít, tak si nám tu postěžuj, uleví se ti:)))))
  Myslím na tebe!!!!!!

 • Dani, asi tak nějak se cítím…nejde jen o city mezi námi,ale o celou rodinu.Mně ve vztahu taky něco chybělo,ale nehledala jsme to jinde…protože kde nechybí nic? Prostě zvážit pro a proti a vždy vítězila pro…ještě v červnu jsme se těšila na společné prázdniny a místo toho byly nejhorší,jaké jsme zažila..a kluci už nejsou nejměnší,takže o to je to horší…denně se na něj ptají,kdy přijede a že ho chtějí doma.Jezdí zatím docela často,ale jak dlouho mu to vydrží,nevím.

 • Děkuji za podporu,je to docela náročné…taky jsme si myslela,že zrovna můj muž by mi to neudělal a už vůbec by od nás neodešel…myslela jsem ,že až na pár běžných věcí,které jsou všude máme fungující vztah.I táta to byl se vším všudy…taky jsme si myslela,že to na něm poznám,ale bohužel ne…až když jsme začala štourat…protože byli pochybnosti…jo a po intimní stránce si myslím,že problém taky nebyl..však ,když jsem chtěla znát důvody,tak víceméně nic konktrétního jsme se nedozvěděla…prostě s ním ted mlátí hormony,jako na každém začátku a bohužel je k tomu hned to těhotenství..tudíž se to ani moc dlouho tajit nedalo…třeba bych se to jinak ani nedozvěděla…

 • Danniella

  Ajavivo, držím palce, ať se vám podaří překlenout to nejhorší období.
  Naprosto cháppu tvůj postoj, taky bych si v takové situaci přála, aby se vrátil. Jedna věc jsou city, vztah to asi poznamená, ale nepřítomnost otce naruší chod celé rodiny, není to „jen“ otázka vzájemných citů.

 • Jééééé, jak ráda bych tu větu použila na manžela, že má mrtvý spodek, ale mám tu smůlu, že je aktivní:)))))))))
  Já bych taky odpustila, ale důvěra by nebyla žádná a zůstal by nám jen formální vztah kvůli dětem:))
  Jinak Peti, na dobrou noc jsi mě rozesmála:))))))))))

 • Pardón to Ti mělo být na konci napsáno velkými písmeny.

 • Občas si z něj dělám srandu,když se mu nechce plnit manželské povinosti,že je mrtvej na spodek a to bys měla vidět jaký to má učinek.Ajavivo někteří pánové nedokáží z odpuštěním udržet pt..a na uzdě.Já bych ho už zpátky nebrala,ani kůli dětem.Jednou bych mu možná odpustila,ale musel by mi to říct sám.On ví,že nevěru odpustím,ale jen jednou,ale nezapomenu.Mě by ho líto nebylo,kdyby jemu nebylo líto mě a dětí.Ale chápu,že každá jsme jiná.Přeji ti hodně síly v tomto psichycky náročném období.

 • Ajavivo, tak tohle by mě sebralo, ale musíš být statečná, už kvůli klukům, musí vědět, že jsi tu pro ně, i když je táta fuč:((((
  Strašně držím palečky, at je, jen a jen líp:)

 • Paťko, třeba by jsi nevěru manžela ani nepoznala. Je možné, že se na stará kolena umoudří, ale může to být i naopak. Probůh, né že bych ti to přála! To ne! Já se zatím s partnerovou nevěrou nesetkala nikdy..ale kdo ví, co nám tají 🙂

 • No vůbec si neumím představit,že by mi to manžel udělal.Vím,že to dělal své první manželce,ale prý byl ještě mladý.No bylo mu 20 a do 34 let,než jsme se potkaly,tak si užíval ženských.Mě snad nepodvedl.Myslím,že bych to na něm poznala.Řekl mi,že mu to semnou vyhovuje.S bývalkou s..u měl prý málo a tak chodil ještě jinam.

 • Lien

  ajavivo, držím palce a přeju hodně sil, je to blbý, nervákovat se, když jsi těhulka, viď? Ach jo, ti chlapi, někteří jsou na zabití. Drž se, bude líp, třeba i s nějakým jiným, hodnějším.

 • Ahojky…i mně byl manžel nevěrný…bohužel se pobláznil,snad zamiloval,ale bohužel ji hned na při prvním sexu s ní přivedl do jiného stavu a tudíž se sbalil a odstěhoval se k ní…zná ji od června,12.7. s ní poprvé spal a 8.8. se k ní stěhoval…máme 2 kluky a já jsme v 26.tt….bolí to ,chybí mě i klukům,ale bohužel jsme nedostali na vybranou..mělo to hrozně rychlý spád…mám rozbitou rodinu a kdyby zpět chtěl a snažil se..vezmu ho…kluci tátu potřebují,jezdí sem a chtěli by ho tu pořád…jenže tahle varianta je pouze v mých přáních 🙁

 • Já mám takové štěstí,že má sestra nemůže ještě suxuálně žít, jinak bych je snad zabila,nedovedu si to představit,odpouštět umím,ale máš pravdu v té důvěře,vždyt na tom je položený celý základ vztahu. Dokázala bych vedle manžela žít,ale pouze žít a plnit základní povinnosti,co se týče dětí a domáctnosti,ale po sexuální stránce by u mě nepochodil:(

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist