Jak jsme vyzrály na přeplněný pokojíček

Rubrika: Domácnost a bydlení, Výchova podle...

Poslední dva víkendy jsem s holkama strávila mezi spoustou pytlů a krabic plných hraček, knížek, oblečení a řady různých serepetiček všeho druhu. Ne, nestěhujeme se. Prostě debordelizujeme pěkně od základů a jde to nad očekávání…

Na tento článek mi nahrála Kvitek1 svým úterním příspěvkem S Nevýchovou stále hledáme cesty a cestičky, ve kterém si povzdechla nad hračkami, kterými jejich pokojíček doslova přetéká, a ptala se po radách, jak na přeplněný pokojíček vyzrát.

Obzvlášť v těchto dnech, kdy se pomalu očekává přísun nových krabic, které se objeví pod stromečkem, by se hodila možnost každou místnost aspoň trošku nafouknout, co říkáte?

Méně = lépe

Nevím, jak váš dům či byt, ale ten náš nafouknout prostě nejde. Navíc jsem si uvědomila, že plné skříně regály a police jsou hned po nechuti uklízet hlavní příčinou, proč všechno vypadá tak strašně neuspořádaně, ač se jeden snaží sebevíc. Prostě 35 knížek různého druhu a k tomu 3 rámečky s fotkami, 2 keramické sošky a zlatá medaile budou na jedné poličce vypadat úplně jinak, než když tam bude knížek jen pět a u nich jeden rámeček. A to nemluvím o utírání prachu na takových poličkách.

neporadek1

Prostě čím míň věcí v místnosti je, tím je jednodušší udržet ji uklizenou a tím líp bude vypadat při mnohem menším úsilí.

To jsem se postupně snažila holkám taky vysvětlovat a ukazovat. Zdálo se, že tomu rozumí a že ten rozdíl samy vidí. Věci z pokojíčku ale pořád nemizely. Když už přeci jen něco ubylo, bylo to v tak nepatrném množství, že se to navenek nijak neprojevilo.

Vytřídíme to společně

V minulosti jsme se už několikrát do třídění a vyřazování pustily společně. Výsledek pořád nebyl moc uspokojující. Sice bylo pak celkem slušně uklizeno, vynesly jsme do popelnic 1-2 pytle rozbitých hraček, ale pořád spousta věcí zůstávala.

Možná to taky znáte:

„Co tahle panenka? S tou si už asi nehrajete, ne?“
„Jé, to je Pavlínka! To byla moje nejoblíbenější. Tu si nechám.“
„A co teda tato panenka, s tou jste si ani nikdy moc nehrály, ne?“
„No, moc ne. Ale to je sestra Pavlínky, až si s ní budu zase hrát, tak ji budu potřebovat.“

… atd. Nemusím asi podotýkat, že na hru s Pavlínkou pak v nejbližších měsících nikdy nedošlo, natož aby si někdo vzpomněl na její sestru.

uklid-pokojicku-2

Kus za kus

Co ještě jakž takž fungovalo, byla výměna kus za kus. Chceš-li něco nového, něco starého tomu musí udělat místo.

Dobře to funguje s oblečením, kdy se vyřadí malé a místo toho se dokoupí něco nového, fajn jsou v tomto směru výtvarné potřeby, které se buď spotřebují nebo jsou nepoužitelné (vyschnou apod.). Jakž takž se to daří s hračkami.

Daruj to dál

Hračky v zachovalém stavu jsme darovaly dál. Něco šlo na charitu a holky z toho měly dobrý pocit, že udělají radost někomu, kdo by si jinak neměl moc s čím hrát. Ty nejoblíbenější pak zabalily známým, ke kterým chodívají na návštěvy hrát si s dětmi, takže je tak docela neztratí z očí.

Nějaké hračky jsme dávaly  do školky, můžete zkusit místní mateřské centrum – obzvlášť pokud tam s dětmi občas chodíváte.

vlacek

Řekla bych, že potud nic extra objevného. Výše uvedené tipy u nás pomáhaly v tom, aby pokojíček nezačal praskat ve švech. Díky nim se množství věcí v něm už nezvyšovalo, což byl teda taky úspěch.

Až když jsem přišla na své top tipy, začaly věci taky ubývat.

TOP tip #1: Krabice

Vlastně díky „krabici“ celá letošní čistka mohla začít. Inspirovala mě Marcela Sobotová ve svém projektu Žijeme minimalismem. Ten sleduju se zájmem od samého začátku, i když za minimalistku bych se rozhodně označit nemohla.

Ve stručnosti jde o to, že věci, které nepoužíváte, ale nedokážete se jich zatím zbavit, protože by se třeba mohly ještě hodit, strčíte do krabice. Tu zalepíte, napíšete na ni datum třeba za půl roku a schováte ji do sklepa, garáže, na půdu, prostě někam, kde nebude po ruce ani na očích. Do nadepsaného dne D můžete kdykoli krabici otevřít a vzít si z ní cokoli, co potřebujete. Co v ní zůstane v den D, toho už se snadno zbavíte (vyhodíte, darujete apod.).

U nás do krabice putovali hlavně „oblíbení“ plyšáci, kteří jinak bydleli v pokojíčku v jiné krabici a odolávali všem snahám o vytřídění. Teď leží ve sklepě a čekají na polovinu února. Věřím tomu, že do té doby po nich nikdo nevzdechne a pak už ani nikdo nebude pořádně vědět, co v krabici je. O to jednodušší bude předání do charitativního kontejneru 😉

TOP tip #2: Každá koruna dobrá

Ukázalo se, že největší problém v naší domácnosti jsou knížky a společenské hry. Jsou jich kvanta, do charitativního kontejneru nepatří, pro školkové děti se nehodí a vyhodit je by byl hřích. A tady přišel nápad, se kterým šlo třídění jako po másle:

Co už nebudete chtít, to zkusíme prodat.

Nápad super, ale kdo už někdy něco ve větším množství zkoušel prodávat, ví, co je s tím práce – nafotit, popsat, nacenit, vystavit, hlídat zájemce, odpovídat na dotazy, počítat poštovné, hlídat platby, balit, posílat, hlídat doručení. Obzvlášť v době, kdy vrcholily VD aukce, se mi do toho teda ani trochu nechtělo.

A tak měly holky úkol. A taky skvělou motivaci – peníze z prodeje jsou jejich. A tak všechno chystají a obstarávají samy, na mně je jen kontrola účtu a výplata toho, co vydělají.

Zatím jsme využili můj účet na Facebooku a podařilo se už rozprodat zhruba polovinu vyřazených knížek. Ceny jsou natolik nízké, že to jde takřka samo. Ostatně pokud chcete, můžete do alba  Vytříděno z knihovničky od Majdy i od Aničky nakouknout i vy. Jsou tam jak nové, sotva jednou přečtené knížky, tak poklady ještě z mého a manželova dětství.

Po dalším víkendu vzniklo ještě album s puzzle a společenskými hrami. I tam bych vás ráda pozvala… Přijďte se podívat, třeba si i vy vyberete něco, čím obohatíte svůj domácí herní repertoár. Prospějete tak svojí peněžence, našemu pokojíčku a podpoříte i letošního holčičího ježíška ;-), prý by se mu nějaká koruna navíc hodila.

knihy-prodej hry-prodej

Zaslouží si podpořit…

Přiznávám bez mučení, že tento článek píšu i se záměrem podpořit svoje holky v prodeji toho, co dokázaly vyřadit. Potěšilo mě, že vidina zisku pro ně byla motivací jen k vyřazení toho, co tu opravdu zabírá místo. Nenechaly se strhnout k tomu, aby nabídly k prodeji co nejvíc věcí za každou cenu.

Když navíc sleduju, jak se o všechno starají, jak pečují o své zákazníky, ráda bych jim pomohla aspoň takto. Přijďte se podívat na knížky za pár kaček i na skoro nové stolní hry. Objednávat povinně samozřejmě nemusíte, ale pokud byste byli ochotní obě alba sdílet, aby se k nim dostali třeba vaši přátelé, bude to ohromná podpora.

Vaše odkazy sem…

Pokud se inspirujete a zkusíte to podobně jako my, neváhejte a přidejte odkaz na své prodejní nabídky do komentáře pod tento článek.

Jak to řešíte vy?

Protože podobných tipů není nikdy dost, ráda se poučím, co funguje jinde.

Jak jsou na tom vaše pokojíčky a co děláte pro to, aby nepřetékaly hračkami, knížkami atd.?

 

 

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Marci55

    krabice jsou dobrý nápad, prodávat se kvůli ceně poštovného nevyplatí, to raději rozdám

  • Určitě zkusím nápad s krabicemi. Občas jsem zkusila něco prodat, ale k vynaloženému úsilí jen malý úspěch, hlavně částka za poštovné odrazovala. Nechci dětem vlítnout do pokojíčku a vyhazovat, protože by se mi nelíbilo, kdyby někdo jiný rozhodoval o mých věcech a dle svého udělal čistku. Díky za rady.

  • Počkala jsem na odchod všech a vzala tzv.z gruntu. Vše na zem a postupně vystřídala a pak si spokojeně dala kávu.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist