Přáníčko – hvězdička z čajových sáčků I.

Rubrika: Tvoření s dětmi

Je to již nějaká doba, co mi má čajomilná kamarádka dala nádherné přáníčko. Byla na něm hvězdička poskládaná jen z čajových sáčků. Nadchlo mě to a začala jsem se o výrobu přáníčka zajímat. Zjistila jsem, že hvězdičky z čajových sáčků jsou poměrně rozšířené a že existují desítky, ne-li stovky, možností, jak si nějakou hvězdičku poskládat.

I přesto, že je vše relativně prosté (využití zbytků, jednoduché opakující se postupy skládání), jsem z čajových hvězdiček neustále nadšená. Fascinuje mě ta variabilita, a to i v rámci jednoho postupu. Stačí čajový sáček pootočit a již máte jiný cíp hvězdičky. Pokaždé na vás může vykouknout jiný motiv, pokaždé může být výsledek příjemným překvapením.

A také – hvězdička z čajových sáčků nádherně voní! Takže vlastně vyrobíte i voňavé přáníčko, a to „jen tak mimochodem“, aniž byste se museli snažit. 🙂

Dnes bych vám ráda ukázala jeden z řady postupů, jak si takovou hvězdičku můžete vyrobit. Je to jeden z nejjednodušších postupů. (V některém z příštích článků vám nabídnu ještě jiný způsob skládání, o malinko složitější, ale jen co se počtu kroků skládání týče.)

Časová náročnost: 10 – 15 min

Náročnost tvoření: střední

Cenová náročnost: nízká (téměř nulová, využíváte zbytky)

Potřebujete:

– 8 papírových čajových sáčků, buď stejných, nebo aby alespoň každé 2 sáčky byly stejné

17hvezdicka1_01– nůžky

– pravítko (s ryskou)

– tužku

– kousek tvrdého papíru (stačí zbytek krabice, např. od léků, kakaa, …)

– lepidlo

– tvrdý papír na přáníčko (bílý či barevný)

Postup:

Je dobré nejprve si vyrobit šablonu z kousku tvrdého papíru. Příprava čajových sáčků na výrobu hvězdičky pak půjde rychleji. Pomocí pravítka a tužky si vyrobíte čtverec o rozměrech 4,5 x 4,5 cm. Záleží samozřejmě na velikosti vašich čajových sáčků, ale u většiny sáčků využijete šablonu právě této velikosti.

Sáčky rozložte, pokud to jde. Některé jsou na okrajích jen lehce slepeny a sáček jde rozdělat velmi snadno, u jiných sáčků bude nutné okraje odstřihnout. Na čelní stranu sáčku přiložte šablonu a vystřihněte čtverec. Zopakujte u ostatních sáčků. Máte základ pro výrobu hvězdičky (viz fotka č. 2).

17hvezdicka1_0217hvezdicka1_03

Vezměte jeden čtverec, přehněte ho podél úhlopříčky (viz fotka č. 3) a poté znovu rozevřete. Vznikla vám pomocná linka, ke které budete skládat.

Nyní přiložte oba rohy ke středové lince, a to tak, jak vidíte na fotkách č. 4 a 5. Jeden cíp hvězdičky je hotov. Vyrobte zbývajících 7 cípů.

17hvezdicka1_0417hvezdicka1_05

Teď už stačí jen jednotlivé cípy slepit k sobě. Přikládejte na sebe vždy širší část cípu, jak je zachyceno v pravém dolním rohu fotky č. 6.

17hvezdicka1_0617hvezdicka1_07

Hotovou hvězdičku přilepte na papír. Přáníčko může zůstat tak, jak je, nebo jej můžete podle libosti dozdobit.

Tipy na závěr:

Při výrobě hvězdičky můžete kombinovat nejrůznější druhy čajových sáčků. Budou vznikat originální vícebarevné hvězdičky.

Z jednoho čajového sáčku můžete získat 2-3 čtverce na výrobu hvězdičky. Ovšem zadní strany sáčků bývají popsány, pro výrobu hvězdičky je tudíž vhodnější použít přední stranu sáčku, na které je pestrý obrázek.

Nemáte-li čajové sáčky, můžete využít i pravidelný balící papír, ideálně takový, kde jsou jednotlivé obrázky rozděleny do čtverců. Velikost šablony pak samozřejmě přizpůsobte velikosti motivů na vašem balícím papíru.

Jedná se o článek z VD adventního kalendáře.
Předchozí článek: Vrstvená (duhová) svíčka.
Následující článek: Předvánoční mytí oken (tak trošku jinak).

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Anonymní

  Moc děkuji, už dětem tisknu návody….:-)přinese to všem hodně radosti….

 • Lien

  pěkný nápad

 • To je hezké! 😉
  I když přiznám se, že jsem zpočátku myslela, že to je kytička z plných čajových sáčků a zaujalo mě to jako zajímavý dáreček. Ale i takto je to zajímavý nápad a voňavý rozhodně 😉

 • Padmé

  Milá Markétko, díky za článek a fotky :-).
  Já jen žasnu, co všechno dokážou šikovné ručky a dobrý nápad… radost pohledět :-).

 • Tak to opravdu dobrý nápad jak využít čajové sáčky 🙂 A nejenom je.
  Super nápad. Jestli bude ještě chvíli času, zkusím je udělat.

 • Peťka

  To je zajímavé! 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist