Přáníčko – hvězdička z čajových sáčků I.

Rubrika: Tvoření s dětmi

Je to již nějaká doba, co mi má čajomilná kamarádka dala nádherné přáníčko. Byla na něm hvězdička poskládaná jen z čajových sáčků. Nadchlo mě to a začala jsem se o výrobu přáníčka zajímat. Zjistila jsem, že hvězdičky z čajových sáčků jsou poměrně rozšířené a že existují desítky, ne-li stovky, možností, jak si nějakou hvězdičku poskládat.

I přesto, že je vše relativně prosté (využití zbytků, jednoduché opakující se postupy skládání), jsem z čajových hvězdiček neustále nadšená. Fascinuje mě ta variabilita, a to i v rámci jednoho postupu. Stačí čajový sáček pootočit a již máte jiný cíp hvězdičky. Pokaždé na vás může vykouknout jiný motiv, pokaždé může být výsledek příjemným překvapením.

A také – hvězdička z čajových sáčků nádherně voní! Takže vlastně vyrobíte i voňavé přáníčko, a to „jen tak mimochodem“, aniž byste se museli snažit. 🙂

Dnes bych vám ráda ukázala jeden z řady postupů, jak si takovou hvězdičku můžete vyrobit. Je to jeden z nejjednodušších postupů. (V některém z příštích článků vám nabídnu ještě jiný způsob skládání, o malinko složitější, ale jen co se počtu kroků skládání týče.)

Časová náročnost: 10 – 15 min

Náročnost tvoření: střední

Cenová náročnost: nízká (téměř nulová, využíváte zbytky)

Potřebujete:

– 8 papírových čajových sáčků, buď stejných, nebo aby alespoň každé 2 sáčky byly stejné

17hvezdicka1_01– nůžky

– pravítko (s ryskou)

– tužku

– kousek tvrdého papíru (stačí zbytek krabice, např. od léků, kakaa, …)

– lepidlo

– tvrdý papír na přáníčko (bílý či barevný)

Postup:

Je dobré nejprve si vyrobit šablonu z kousku tvrdého papíru. Příprava čajových sáčků na výrobu hvězdičky pak půjde rychleji. Pomocí pravítka a tužky si vyrobíte čtverec o rozměrech 4,5 x 4,5 cm. Záleží samozřejmě na velikosti vašich čajových sáčků, ale u většiny sáčků využijete šablonu právě této velikosti.

Sáčky rozložte, pokud to jde. Některé jsou na okrajích jen lehce slepeny a sáček jde rozdělat velmi snadno, u jiných sáčků bude nutné okraje odstřihnout. Na čelní stranu sáčku přiložte šablonu a vystřihněte čtverec. Zopakujte u ostatních sáčků. Máte základ pro výrobu hvězdičky (viz fotka č. 2).

17hvezdicka1_0217hvezdicka1_03

Vezměte jeden čtverec, přehněte ho podél úhlopříčky (viz fotka č. 3) a poté znovu rozevřete. Vznikla vám pomocná linka, ke které budete skládat.

Nyní přiložte oba rohy ke středové lince, a to tak, jak vidíte na fotkách č. 4 a 5. Jeden cíp hvězdičky je hotov. Vyrobte zbývajících 7 cípů.

17hvezdicka1_0417hvezdicka1_05

Teď už stačí jen jednotlivé cípy slepit k sobě. Přikládejte na sebe vždy širší část cípu, jak je zachyceno v pravém dolním rohu fotky č. 6.

17hvezdicka1_0617hvezdicka1_07

Hotovou hvězdičku přilepte na papír. Přáníčko může zůstat tak, jak je, nebo jej můžete podle libosti dozdobit.

Tipy na závěr:

Při výrobě hvězdičky můžete kombinovat nejrůznější druhy čajových sáčků. Budou vznikat originální vícebarevné hvězdičky.

Z jednoho čajového sáčku můžete získat 2-3 čtverce na výrobu hvězdičky. Ovšem zadní strany sáčků bývají popsány, pro výrobu hvězdičky je tudíž vhodnější použít přední stranu sáčku, na které je pestrý obrázek.

Nemáte-li čajové sáčky, můžete využít i pravidelný balící papír, ideálně takový, kde jsou jednotlivé obrázky rozděleny do čtverců. Velikost šablony pak samozřejmě přizpůsobte velikosti motivů na vašem balícím papíru.

Jedná se o článek z VD adventního kalendáře.
Předchozí článek: Vrstvená (duhová) svíčka.
Následující článek: Předvánoční mytí oken (tak trošku jinak).

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Anonymní

  Moc děkuji, už dětem tisknu návody….:-)přinese to všem hodně radosti….

 • Lien

  pěkný nápad

 • To je hezké! 😉
  I když přiznám se, že jsem zpočátku myslela, že to je kytička z plných čajových sáčků a zaujalo mě to jako zajímavý dáreček. Ale i takto je to zajímavý nápad a voňavý rozhodně 😉

 • Padmé

  Milá Markétko, díky za článek a fotky :-).
  Já jen žasnu, co všechno dokážou šikovné ručky a dobrý nápad… radost pohledět :-).

 • Tak to opravdu dobrý nápad jak využít čajové sáčky 🙂 A nejenom je.
  Super nápad. Jestli bude ještě chvíli času, zkusím je udělat.

 • Peťka

  To je zajímavé! 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist