Novoroční blahopřání

Rubrika: Tvoření s dětmi

pfvasedetirozkrjab_pNovoroční blahopřání mají v naší zemi dlouhou tradici. Úplně první novoroční přání byly tzv. minucie a vyráběli je učitelé se svými žáky. Tato přáníčka byla malovaná a veršovaná. Přáníčka měla za úkol naklonit si vrchnost a získat případně peněžitou podporu. Prý se stávalo, že učitelé měli plné ruce práce a nutili žáky, aby novoročenky vyráběli za ně.

pfvasedetifinPozději ve 30. letech 19. století začal rozesílat novoročenky hrabě Chotek. Nechtěl příjímat na Nový rok zdvořilostní návštěvy, a tak začal posílat blahopřejné lístky. Jeho nápad se rychle ujal a rozšířil.

Na novoročenkách často nacházíme dvě písmena (P.F.) a číslo následujícího roku. Tato zkratka znamená francouzské Pour féliciter tj. pro štěstí. Zkratka P.F. se používala výhradně v českých zemích a prý se dokonce říká, že samotní francouzi nevědí, co znamená.

V poslední době se novoroční blahopřání posílají hlavně e-mailem nebo smskami. Možná je to škoda, i s dětmi lze vyrobit hezkou jednoduchou „péefku“. Z jejichž výroby budou mít radost děti a potěšíte jistě i příjemce novoročenky.

Taková úplně jednoduchá „péefka“ je obtisknuté rozkrojené jablíčko. Proč dávat na P.F. obtiskuté rozkrojené jablíčko?
pfvasedetirozkrjabVýroba tohoto novoročního přání je podle lidového zvyku, kdy se buď o Štědrém dnu nebo na Nový rok veštilo z rozkrojeného jablíčka. Zdraví symbolizovala úplná hvězdička, která se má objevit po rozkrojení jablka. Obtiskem rozkrojeného jablíčka s hvězdičkou tak přejete hodně zdraví po celý další rok.

Výroba není ani náročná na materiál.

Potřebujeme: jablko, barvy (temperové, prstové, vodové), štětec, papír.

Výroba přání je úplně jednoduchá:
*jablko se rozkrojí.
*plocha se natře a obtiskne.


Napsal/a: Petra Fejtková

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist