Vrstvená (duhová) svíčka

Rubrika: Tvoření s dětmi

V desátém adventním článku jsem vám ukázala, jak si můžete doma vyrobit plovoucí svíčku. Pomocí rozpuštěného vosku si ale můžete vykouzlit v podstatě jakoukoli svíčku, která vás napadne. Tentokrát vám představím výrobu vrstvené (duhové) svíčky.

Časová náročnost: 0,5 – 2 hod (dle počtu vrstev, nejdéle trvá tuhnutí vosku, ale to již nevyžaduje vaši přítomnost 😉 )

Náročnost tvoření: střední až vysoká (kvůli manipulaci s horkým voskem)

Cenová náročnost: nízká

– knot – obyčejný lze koupit za cca 7 Kč za 1 metr, povoskovaný s plíškem (pro lepší uchycení) je dražší, kus od 10 Kč výš (vyplatí se proto koupit obyčejný knot a doma si ho případně povoskovat)

Potřebujete:
– zbytky svíček nebo odkapaný vosk ve více barevných odstínech
– knot
– malou nádobku bez zúženého hrdla (např. víčka od kosmetiky typu tužidlo či pěna na holení, víčko od šlehačky, stará formička na cukroví, …)
– starý hrnec

Postup:

V podstatě je způsob stejný jako u plovoucí svíčky. Připravte si nádobu/víčko a knot potřebné délky.

Do starého hrnce dejte vosk či svíčky zbavené knotů rozlámané na menší kousky, vše v jednom barevném odstínu. Vosk rozpusťte (buď přímo nad plamenem, nebo ve vodní lázni, nad plamenem rozpouštěný vosk více smrdí) a nalijte do připravené nádoby.

Počkejte, až vosk ztuhne a zchladne a poté postup opakujte s voskem jiné barvy, dokud svíčka nemá potřebný počet vrstev a barev.

Po zchladnutí poslední vrstvy svíčku opatrně vyjměte a knot zastřihněte na potřebnou délku.

Tipy na závěr:

Čím tvarově zajímavější víčko či nádobu zvolíte, tím zajímavější tvar bude vaše svíčka mít. Já jsem použila víčko od šlehačky ve spreji. Jen pozor na příliš členitá víčka, svíčka by nemusela jít vůbec vyndat.

16VrstvenaSvickaJe lepší používat odolné plasty (tj. ty, co se při kontaktu s horkým voskem nerozpustí) než železné formičky. Plastové víčko se dá totiž promačkat v prstech, svíčka se od krajů oddělí a snadněji jde vyndat.

Velmi důležité je nechat předchozí vrstvu dobře ztuhnout! Pokud nalijete horký vosk na teprve tuhnoucí vrstvu, obě barvy se smísí. Což může být někdy na druhou stranu výhodou. Například já jsem potřebovala vytvořit světle modrý odstín, a toho jsem docílila tak, že jsem bílý vosk nalila na chladnoucí tmavě modrý vosk. Obě vrstvy se smíchaly a vytvořily světle modrou barvu.

Pokud ale chcete docílit opravdu bílé barvy, je nutné počkat na ztuhnutí předchozích vrstev. A případně ještě pro jistotu na poslední vrstvu nasypat najemno rozdrobený bílý vosk. Jak budete do formy nalévat horký vosk, rozpustí se jen vrchní vrstva onoho nadrobeného vosku a k nežádoucímu smíšení barev nedojde.

Takto vyrobená svíčka může být dárkem pro některého „svíčkomila“ ve vašem okolí. Stačí jen zvolit odstíny oblíbené barvy. 🙂

Jedná se o článek z VD adventního kalendáře.
Předchozí článek: Sněhová vločka z korálků.
Následující článek: Přáníčko – hvězdička z čajových sáčků I..

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • JanaK

    Teda Markét, to už snad ani nemůže být náhoda, tak přesně nad takovýmhle vyráběním jsem nedávno přemýšlela – někde v časopise jsem viděla něco podobného a moc se mi to líbilo.
    Jak to tak vypadá, máme velmi podobné smýšlení 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist