Velké Losiny

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Co vás napadne, když řeknu Velké Losiny? Moravskoslezský kraj? Lázně? Zámek? Procesy s čarodějnicemi? Ano, vše je pravda, vše ve Velkých Losinách najdete.

Já vás ale chci pozvat do muzea papíru, kde dodnes papír ručně vyrábějí. Papírna byla založena v 16. století a provoz, zde vlastně nebyl přerušen. Je to jediná památka svého druhu v naší republice a jedna z posledních na světě.

Dozvíte se zde vše o historii papíru – jak a z čeho se dělal, že to v jeho začátcích byly dlouho namočené hadry, které vůbec „nezapáchaly a nehnily“. Tato směs se musela protřídit, vyčistit a vařit. Později se pracovalo už jen s čistou bavlnou a lnem. Při tomto výkladu byla průvodkyně dosti pečlivá a popisovala tuto práci zvlášť poctivě, takže jsme všichni přítomní nabyli pocitu, že ty namočené hadry tam stále jsou. Prostě – každý si ten smrad dokázal představit 🙂  Ale samozřejmě i tady se šlo s dobou a modernizace byla znát v podobě nových strojů, které práci usnadňovaly, zrychlovaly a papír také zkvalitňovaly.

V další části nám pracovníci ukázali, jak se „papír“ nabírá na síto, uhlazuje, žehlí… Dostali jsme se i do prostoru sušárny, která je na půdě. Střecha je stavěná tak, aby tam neustále proudil vzduch a tím papír sušil.

Papír z Velkých Losin se využívá hlavně v umění. Ale také v restauratérském a knižním odvětví. Dále lze papír využít ke korespondenci ať osobní, či firemní – vyrábí zde listy papíru s vodoznakem. Našla jsem archy pro Novou huť i Třinecké železárny.

V areálu nechybí ani prodejna, kde si můžete vybrat z nepřeberného množství druhů, barvy, tvarů papíru, pohlednic, obálek a přáníček k mnoha příležitostem. Jako další zboží tady najdete i všelijaké malířské potřeby a bohužel i vína. Píši bohužel, protože tohle mi příjde trochu nemístné, ale člověk může dostat chuť na víno kdekoli…

Prohlídka trvá hodinu a je možná pouze ve skupinách (min. 6 osob). Ale nemusíte mít strach, že byste čekali na potřebný počet osob, zájemců o prohlídku je opravdu hodně. Když vás prohlídka unaví, tak v areálu je také restaurace Losín, kde je možnost občerstvení v budově i na terase. Co se týká občerstvení samotného, tak nemohu nic říct, protože jsme jen nakoukli.

A pokud té historie ještě stále nemáte dost, tak se stavte na zdejším zámku, kde vám povypráví i o těch nejznámějších inkvizičních procesech s čarodějnicemi ze 17. století.

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Poraďte, kam na výlet a vyhrajte, do které se můžete zapojit i vy. Stačí do 31. 8. 2012 včetně poslat svůj tip na suodal@vasedeti.cz a tím se zařadíte do soutěže o zajímavé ceny.

Napsal/a: Ježeček

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • bokul

    Přes ulici od papírny mám tchýni a zatím jen chodím okolo. Před 14 dny na komíně byli k zahlédnutí čápi v hojném množství 🙂 U papírny je i hřiště pro děti. Když si na V. Losiny vyhradíte celý den, určitě nebudete litovat. V parku najdete také i termální koupaliště, po Velkých Losinách a okolí je zajímavá naučná stezka. Stačí si jen vybrat!

  • Anonymní

    Padmé, díky! Klidně přijeď, půjdu s Tebou do muzea klidně ještě jednou 😉 Nevím, odkud přesně jsi, ale i ubytování zajistím 😀 *

  • Padmé

    Pěkný článek :-). Díky za něj i za fotky. Na muzeum papíru bych se nechala zlákat jedna-dvě! 😀 Je úžasné, co všechno se v té naší maličké zemi najde a čím vším jsme vyjímeční :-).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist