Také máte doma místo dětí pytel plný blech, které pořád něco vymýšlí a chvilku neposedí? Hlavou se vám honí jak a čím je zabavit? Pokud patříte k těm šťastlivcům, kteří mají hlavu plnou nápadů, co si s dětmi zahrát, vytvářet a podnikat, máte vyhráno. Pokud ovšem patříte k těm, kteří touto schopností nevládnou a nápady nepřichází tak hladce, mám pro vás řešení v podobě krásné knihy. S ní nebudete vědět, do čeho se dřív pustit.
Nakladatelství Portál vydalo knihu s názvem Příroda plná her – Hry plné přírody. Autorkou je Naděžda Kalábová, která působí v oblasti mimoškolní výchovy a vede kurzy pro pedagogy. Mezi její další díla například patří Pohádkové hry, Hry a pohádkové čarování, Hrajeme si a tvoříme se skřítky a další. Knihu černobílými obrázky ilustroval Libor Drobný, který jim dal veselý a vtipný nádech. Znázorňují děti při určité popisované činnosti.
Pro koho je kniha určená?
Na obálce knihy najdete informaci o tom, že aktivity lze využívat pro práci v hodinách přírodopisu, ale také českého jazyka, matematiky, pracovního vyučování, výtvarné či tělesné výchovy. Nápady z ní ocení i pedagogové při zájmovém vzdělávání, ve školní družině nebo na táboře. Je určena pro děti mladšího školního věku, ale pobaví i zaujmou starší děti.
Pokud bych si toto přečetla, jako rodič bych asi knihu ani neotevřela, měla bych pocit, že není určena do mých rukou… a to by byla velká škoda!!!
Po jejím prolistování si myslím, že není určená jen do rukou pedagogů, ale i do rukou rodičů, kteří z ní mohou velmi dobře čerpat i pro svoji „domácí potřebu“ – nejedná se o nějaké činnosti, které by doma rodiče se svými dětmi nezvládli. Věřím, že ji i oceníte při rodinných nebo jiných setkáních, kdy je potřeba pro děti vymyslet nějaký program a zabavit je.
V knize najdete hry, činnosti a úkoly odehrávající se v přírodě nebo se přírody týkají. Jejich cílem je v dítěti vyvolat kladný vztah k přírodě a zároveň získají nové informace o ní. Velmi se mi líbí, že vlastně tyto poznatky získávají hrou, kde jsou uvolněné a vůbec jim nedochází, že se vlastně něco učí.
Hry jsou rozdělené do kapitol, na začátku každé je vypsáno, co si vlastně dítě danými činnostmi a hrami rozvíjí (slovní zásobu, vyjadřovací schopnosti, schopnost práce v kolektivu, motoriku, tvořivost, představivost atd.)
U názvu každé hry jsou namalované ikonky – v knize se objevují celkem 4. Podle nich poznáte, jestli je určená pro provedení venku, uvnitř, v lese a jestli potřebujete nějaké pomůcky. Pokud budete nějaké potřebovat, jsou vypsané hned pod jejím názvem. Nejsou nijak náročné, většinou vše naleznete v přírodě (šišky, kamínky, listy) a nebo doma (papír, tužku, provaz, krabičku). Samotné návody jsou psané velmi srozumitelnou formou.
Hry jsou většinou zaměřené na větší počet dětí, ale vše se dá upravit i na počet v rodině, kde vás je málo.
Například: skřítek sedí s čepicí na hlavě na zemi, má zavřené oči, některé dítě z kruhu kolem něj mu čepici sebere a utíká s ní dokola a snaží se sednout na místo skřítka, který se ho snaží chytit.
Pokud budeme někde v přírodě s rodinou, samozřejmě kruh se nám asi moc velký nepodaří vytvořit, proč ale nevyužít nápad a malinko si upravit pravidla. Skřítek bude sedět s čepicí a bude mít také zavřené oči, někdo z rodiny mu čepici vezme a skřítek ho bude honit. Jak, to je více možností – jen tak, jak vás napadne – nebo si zvolíte určitý strom (cíl), kam s čepicí musíte doběhnout – nebo budete muset nějaký strom oběhnout a vrátit se na místo, kde seděl skřítek a místo mu zasednout. No a až už si nebudete chtít hrát, tak vás kniha vybízí k tomu, abyste si povídali o zvířátkách v lese, o tom jak dlouho a v jakých polohách spí. Pak už záleží jen na vás, jak budete chtít danou činnost rozvést a věnovat jí čas. Po příchodu domů můžete různá zvířátka hledat v knížkách a povídat si o nich…
Ukázka z knihy z kapitoly Matematické hry
Z této kapitoly jsem vybrala úmyslně, pro lepší představivost, že i matematika lze učit hrou a to i doma.
Potřebujeme: kartičky s čísly
Připravíme si kartičky s modrými a červenými čísly a rozmístíme je na různá viditelná místa volně v prostoru. Děti začínají hru všechny stejně a jejich úkolem je všechna čísla napsaná červeně sečíst je dohromady a všechna čísla napsaná modře od toho součtu odečíst. Hodnotí se správnost výsledku a pořadí dokončení.
Hezký nápad, který je škoda nevyužít – doma si jen upravíte pravidla, pokud máte jen jednoho školáčka. Kartičky poschováváte, dítě najde a vypočítá. Vždy rozmístíte jiný jejich počet a bude i různý výsledek při počítání. Můžete se předem domluvit, že za pět správných výsledků bude nějaká malá sladkost, ale samozřejmě za špatný se jeden bod odčítá. Záleží na tom, co vás napadne.
Věřím, že pokud zvolíte tuto formu učení, dítě nebude „brblat“, že se učit nechce. K tomu by určitě došlo, pokud byste příklady napsali na papír. Takto se u toho pobaví, bude uvolněné a vědomosti půjdou do hlavy samy.
Kniha mě velmi zaujala, a i když pedagogové mateřských škol nebyli zahrnuti do výčtu, pro koho je kniha určená, jsem ráda, že obohatí mou knihovničku a já budu moci spoustu věcí s dětmi vyzkoušet, případně trochu upravím přiměřeně k jejich věku. Znovu vyzdvihuji, aby se ani maminky nebály po této knize sáhnout, získají velký zdroj nápadů na činnost se svými dětmi.
Vydalo nakladatelství Portál
Autorka: Naděžda Kalábová
Počet stran: 160
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-262-0057-4
Vyšlo: 2012
Knihu Příroda plná her si můžete objednat například zde.
Ukázky z knihy najdete zde.
Portál byl založen v r. 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí:
– Psychologie, pedagogika, sociální práce, média ad.
– Populárně psychologická literatura.
– Příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu apod.
– Rozhovory se zajímavými osobnostmi.
– Knihy pro děti.
– 4 periodika – Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola, Informatorium 3 – 8.
Portál pořádá také odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.
Napsal/a: Bamiska