Sovinec…

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Dnes vítejte na Sovinci! Je to vesnička, které dominuje stejnojmenný hrad ze 14. století. Hrad se nachází v Moravskoslezském kraji, v okrese Bruntál, přesněji 30 km od něj.

Obranný hrad je na skalnatém výběžku a celý objekt je poměrně náročnějšího terénu, takže zapomeňte na lodičky a bohužel i pro vozíčkáře je to neschůdné.

Po většinu svého času sloužil hrad jako každý jiný – svému pánovi jako útočiště, obydlí, zbrojnice, pro politická vyjednávání… Za 2. světové války Německá říše proměnila hrad na zajatecký tábor. Konala se dlouhá vyjednávání, co s hradem, Říše (resp. jednotky SS) si jej chtěla ponechat jako stávající tábor, ale nakonec se dohodli a hrad zůstal hradem a pečovalo se o něj, jako o německou kulturní památku. Naneštěstí v roce 1945 vyhořel. Bohužel nebyly peníze, a tak rekonstrukce vlastně trvají dodnes.

Hrad má 5 nádvoří a vyhlídkovou věž, ze které je nádherný rozhled do širokého kraje, plného lesů a kopců Nízkého Jeseníku. Na jednotlivých nádvořích se konají různé tradiční a sezonní akce a v interiérech hradu jsou pak jednotlivé expozice a výstavy z historie hradu a okolí, dobové předměty, dokumenty…

Já bych vás ráda pozvala právě na ty venkovní, sezonní akce. Pod svéráznými názvy se skrývají krásná představení, jak divadelní, loutková, tak šermířská, za doprovodu dobové hudby a také prohlídky v dobových kostýmech. Za mnohé akce mohu jmenovat:

 • Na pomlázkové veselici – spojeno se zdobením perníčků, kraslic, jarních tradic a jarmarku
 • Bubáci na Sovinci – strašidelné prohlídky při svíčkách
 • Přízrak temné věže – opékání buřtů s pálením čarodějnic
 • Kašpárek na skalním hradě – divadelní a loutkářská představení
 • Střevíc kněžny Hortenzie – tajuplné moravské pověsti vám převypráví Bílá paní

Všechny tyto akce jsou již minulostí, ale pokud je chcete vidět, tak zase příští rok. Já jsem je všechny samozřejmě nestihla, ale rozhodně se dětem moc líbila velikonoční prohlídka a jarmark a Kašpárek.

Mohu vás však pozvat ještě na pár akcí, které se konat teprve budou:

4. – 5. 8. Past na medvěda – lesnické a sokolnické slavnosti s ukázkou košíkářské, řezbářské a včelařské práce

11. – 12. 8. Na příkaz císaře – rytířský turnaj, život a etika při námluvách v době gotiky

18. – 19. 8. Hodokvas rytíře Kobylky – ukázka řemeslných prací a jarmark v dobově vybavené tržnici

Akcí na Sovinci je spousta, vyjmenovala jsem jen některé. Pokud chcete vědět o dalších, podívejte se do kalendáře akcí 🙂 A pokud je chcete zažít, tak přijeďte na Sovinec. Na památku si můžete odnést vlastnoručně vyražený stříbrňák s reliéfem hradu.

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Poraďte, kam na výlet a vyhrajte, do které se můžete zapojit i vy. Stačí do 31. 8. 2012 včetně poslat svůj tip na suodal@vasedeti.cz a tím se zařadíte do soutěže o zajímavé ceny.

Napsal/a: Ježeček

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Anonymní

  Ježečku, připomněla jsi mi výlet před dvěma lety- právě na Hodokvasu rytíře Kobylky.Cestou tam jsme se zastavili v Pradědově galerii v Jiříkově pana Halouzky, který vyřezává nádherné sochy ze dřeva. Určitě stojí za návštěvu,moc se nám tam líbilo.
  Džejn

 • Anonymní

  Ježečku, tvé články se mi moc líbí. A Sovinec vypadá taky lákavě, hlavně ty akce musí být pro děti nápadité a veselé. Jestli ještě letos pojedeme na Olomoucko, tak ho určitě nevynecháme!!! Slibuju a díííííííky za info, protože jinak bych se asi nerozhodla tam zajet.
  Opravdu píšeš moc hezky. Lépe, než kdejaký průvodce.
  Lucie

 • Ježeček

  Děkuji za pochvaly. Taky nemám moc ráda, když je výklad jednostranně zaměřen – takže dávám přednost trocha historie, trocha současnosti a vlastní poselství 🙂 Jsem ráda, že se vám mé pozvánky líbí a tím také děkuji najednou všem, kteří mi napsali do OV a já nestíhám odpovědět jednotlivě… *

 • semelka

  Téměř na každé akci na Sovinci jsou ke spatření draví ptáci včetně ukázky lovu, letu, výcviku i ostrahy.

 • bamiska

  hezký článek a název se mi velmi líbí nikdy jsem neslyšela…hezké fotečky..

 • Ježečku, děkuji za další krásnou pozvánku na výletování. A musím souhlasit s Ivčou… 🙂

 • Anonymní

  Hezká pozvánka. Líbí se mi zakomponování historie ve zkratce do textu. A nechybí krásné fotky z výletu:-)
  Ivča

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist