Po stopách Karla IV.: Pozvánka na Kašperk

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Pojďte se nadechnout šumavského vzduchu a rozhlédnout se do kraje. Zvu vás do Kašperských hor, kde najdeme nejvýše položený královský hrad v Čechách. Ten nechal postavit Karel IV. v roce 1356 z důvodu ochrany nalezišť zlata a významné obchodní trasy tzv. Zlaté stezky. Hrad Kašperk je obklopen nádhernou přírodou a vyhlídky do kraje jsou opravdu impozantní.

My jsme se na hrad vypravili jednoho slunečného dopoledne. Cesta z parkoviště je dlouhá asi 1,5 km a vede lesem. Jedná se o příjemnou procházku, kterou zvládnou i malé děti. My jsme tedy jednu chvilku měli obavu, zda jsme s cesty nesešli špatným směrem. Dlouho není hrad vůbec vidět a navíc nemáte pocit, že by vůbec někde měl stát. Až v samém závěru se les rozestoupí a vám se naskytne překrásný pohled na Kašperk. Poslední úsek k bráně se možná maličko zapotíte, zvlášť pokud se vypravíte na návštěvu jako my v tropickém počasí.

Hned za branou se můžete občerstvit a nabrat síly k prohlídce. Doporučuji specialitu hradu – kašperské domácí placky, chutnají báječně.

Během prohlídek se děti většinou nudí, výklad je pro ně příliš dlouhý a nezajímavý. I toto na Kašperku dobře vědí a právě pro děti připravují speciální prohlídky. O jaký program jde, jsem se zeptala kastelána hradu, Mgr. Zdeňka Svobody.

První prohlídka se jmenuje Staň se rytířem nebo princeznou, je určena pro děti ve věku 6 – 11 let. Jedná se o interaktivní prohlídky, při nichž děti provádějí různé aktivity jako např. v historických kostýmech tančí na středověkou hudbu, samy si vyzkouší práci s cvičným kopím a tréninkovým otočným ramenem zvaným Roland, vyzkouší si zásady dvorského chování atd.
Druhá speciální prohlídka pro mládež je vhodná pro děti 2. stupně ZŠ a pro studenty středních škol. Jmenuje se Stavba hradu a po určitých indiciích od průvodce si žáci sami zkouší navrhnout projekt nového královského hradu, jeho umístění v krajině, financování, zajištění řemeslníků apod.

Obě speciální prohlídky pro děti nabízí jak pro organizované skupiny, tak pro individuální návštěvníky.

kašperk    22--mm1024xc768

Na interaktivní podívanou se mohou těšit i dospělí. V čem spočívá kouzlo prohlídky a co všechno návštěvníci uvidí?

Máme dva základní prohlídkové okruhy, jeden je zaměřen na stavbu hradu a druhý na život na hradě. Oba prohlídkové okruhy jsou doprovázeny audiovizuální projekcemi.
Například na prohlídce Stavba hradu se návštěvníci ocitnou uprostřed gotické komnaty, která se nejprve vystaví a vybaví vším potřebným a pak dle dějinné skutečnosti vyhoří.
Při prohlídce Život na hradě zase budou návštěvníci svědky oživení středověké nástěnné malby, jejíž obrazy se rozpohybují a díky tomu budou moci mít představu, jak mohl vypadat život na hradě zachycený středověkým malířem.

Na Kašperku to žije nejen během turistické sezony.  Už 7. května 2016 na hrad přijel Karel IV. v doprovodu Jana z Leuchtenburgu, zástavního držitele hradu Kašperk. Proběhla zde historická slavnost s šermíři, tanečnicemi, muzikanty, kejklíři a regionálními pochutinami.

Na Víkend plný buchet zve kastelán hradu návštěvníky 28. – 29. 5. 2016.

Jedná se o pokračování úspěšného programu z loňského roku. Na Kašperku se dochovaly cihly. Nejsou to ledajaké cihly, jsou 660 let staré a říkalo se jim buchty. Stejně jako vloni si budou moci návštěvníci zkusit vyrobit si svou buchtu – cihlu. Za to od nás dostanou buchtu – pochutinu z blízkého pekařství.
Navíc v průběhu tohoto víkendu bude probíhat další program zaměřený na naše cihly a unikátní dochovanou cihlovou střechu z doby Karla IV. Součástí programu bude také prezentace plánovaného zajištění těchto vzácných cihel, neboť vzniká nová architektonická studie, ze které by měl vzejít projekt na ochrannou konstrukci kolem těchto cihel.

Na jaké další akce v souvislosti s oslavami výročí narození Karla IV. nás pozvete?

Hrad Kašperk bude navíc společně s dalšími strážními hrady prezentován na velké výstavě věnované stavitelství doby Karla IV., která se uskuteční od května 2016 do února 2017 v hlavní budově Národního technického muzea. V centrálních prostorách výstavy bude projekce – oživlá nástěnná malba a oživlá kachlová kamna, stejně jako speciální pohybující stylizované obrazy znázorňující stavbu hradu Kašperk a další předměty. Doprovodnou součástí výstavy bude panelová výstava čtyřech strážních hradů Karla IV. vč. Kašperku.

Novinkou je též spolupráce s hradem Lauf.

Jedná se o jeden z nejvýznamnějších hradů Karla IV., který se nachází několik km východně od Norimberka. V ústředním sále tohoto hradu jsou na příkaz Karla IV. vymalovány erby české šlechty, přičemž se jedná nejstarší vyobrazení těchto erbů vůbec. S provozovatel hradu Lauf je domluveno, že se Kašperk bude prezentovat na velké výstavě uvnitř tohoto hradu a hrad Lauf zase na hradě Kašperk.

Až budete plni dojmů a zážitků odcházet, doporučuji maličko odbočit z cesty a zastavit se na Pustém hrádku. Jedná se o zbytky předsunutého opevnění hradu a je odsud nádherný výhled na samotný hrad. Zaručuji, že toto je to pravé místo na pořízení skvělých rodinných fotografií.

Zaujala vás pozvánka nebo jste už Kašperk navštívili? A jestlipak víte, která známá česká pohádka se zde natáčela?

Informace o otevírací době či ceně vstupného naleznete na webových stránkách hradu.

VašeDěti.cz se připojují k oslavám výročí narození Karla IV.  V rámci série Po stopách Karla IV. si můžete přečíst další články, recenze knih i tipy na výlety.

Napsal/a: Petra Hottmarová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist