Jak jsme (ne)zdolali Praděd!

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Protože jsme letos opět vyrazili na dovolenou do Jeseníků, konkrétně do Velkých Losin, tak vám přinášíme další tipy a poznatky z našich cest. Jako první výlet jsme vybrali nejvyšší horu Moravy Praděd. Protože jsme sebou měli kamarádku s méně pohyblivými dcerami, jedna je i na vozíku, tak bylo v plánu vyjet až na Ovčárnu a projít se jen tam a zase jet dolů.

Na Ovčárnu lze vyrazit pěšky, kyvadlovou dopravou a nebo po zaplacení poplatku autem, a to z parkoviště Hvězda. Hvězda je část obce Malá Morávka, je to velké parkoviště nad Karlovou Studánkou. Poplatek za výjezd autem na Ovčárnu, včetně parkovného je 250 Kč za osobní auto.

My si dali v samooslužné restauraci vynikající čočkovou polévku a řízek s hranolkami. Bylo možné si vybrat z několika jídel a opravdu nám chutnalo. Pak jsme si koupili pohledy a vizitky, jen turistické známky neměli. Ale na ty jsme měli štěstí, včetně magnetek o kousek dál v rychlém občerstvení. Je zde možnost obědů i v dalších restauracích.

krali   kral

Cesta z Ovčárny na Praděd je asi 3,5 km a vede lehce do kopce. Já předpokládala, že se otočíme a vyrazíme zpět. Ale před kamarádkou hluboce smekám, jelikož stále pomalu šla a šla, až jsme došli pomalou procházkou asi 1 km od Pradědu. Asi by jsme došli až nahoru, ale protože se s holkami rozhodla už vydat na cestu zpět, a tak se chtěl vrátit i Dominik. Takže i když jsme nevyšlapali až na vrchol, tak s invalidním vozíkem do kopce 2,5 km byl docela slušný výkon. Praděd jsme viděli, Domča byl taky ušlapaný, protože běhal tam a zpět a tak se jelo zpět.

kralic   kralicek

Určitě doporučuji sebou mikiny či bundy, na hlavu se hodí kapuce či dětem čepičky, čím výše se vyjde, tím více nepříjemně fouká. Přece jen je Praděd 1492 m.n.m.

kralicek2

Hodně lidí a dětí si nahoře půjčovalo koloběžky a z kopce na Ovčárnu sjížděli na koloběžkách, takže při výstupu i sestupu je dobré si dávat pozor na sjíždějcí koloběžky a držet se na určené straně, lze si to přečíst i na varujících tabulkách. Dole si je možné prohlédnout v ohradě pasoucí se ovečky.

 

Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z edice Neznámé Čechy, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • milhauzice

  Vzpomínám na vynikající borůvkové knedlíky v chatě Švýcárna, když jsme tlačili na Praděd kočárek. cestou jsem musela nakojit, v pohodě na lavičce a říkám si, co mi to funí u boku – a ono to rohaté domácí zvíře kdesi z ohrady. Manžel stiskl spoušť a fotku pojmenoval: není koza jako koza.

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Pěkný článek

 • Marci55

  Pěkně napsané

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist