Cestovní nevolnost (2.)

Rubrika: Cestování, Onemocnění a léčba, Tipy pro zdraví

Minule jsme si řekli, co to je kinetoza a proč vzniká. Řekli jsme si také, jak bychom se měli během cestování různými dopravními prostředky chovat, abychom kinetoze předešli, či alespoň minimalizovali její následky.

Pokud víme, že my či naše děti kinetozou trpíme, můžeme si pomoci užitím volně prodejného léku, přírodních prostředků nebo homeopatik.
Z léků jsou k dispozici např. Kinedryl či Travel-gum.
Každý z nich má jinou účinnou látku a podle ní se liší i způsob podání.
Kinedryl je nutno podat asi hodinu před jízdou. Je určen pouze pro krátkodobé užívání – je možné jej užívat pouze dva až tři dny. Při potřebě delšího užívání je konzultujte s lékařem.
Tento lék není určen pro děti do 2 let. Může také ovlivnit schopnost řízení motorového vozidla.
Tzv. Travel-gum je k dispozici ve formě žývačky. Účinkuje velmi rychle, užívá se s prvními příznaky. Účinek nastupuje asi 15 – 30 minut po podání a vydrží 1 – 3 hodiny.
Potíž je v dostupných formách. V zahraničí jsou k dispozici různé formy s užitou účinnou látkou vhodné i pro malé děti, v ČR je nabídka tohoto léku omezená.
Nevýhodou léků může být únava, ospalost či neostré vidění.

Z potravinových doplňků jmenujme zejména zázvor v různých formách – čerstvý i konzervovaný, či extrakty z něho. Působí v podstatě okamžitě a nemá vedlejší účinky, je bezpečný i pro těhotné maminky (užívá se i při těhotenské nevolnosti).
Pomoci může pití čaje z máty peprné po doušcích během cesty či inhalace její vůně.

Z homeopatik jsou doporučovány Cocculus, Borax a Tabacum.
Všechny tyto homeopatické prostředky se užívají před cestou nebo i v jejím průběhu při zhoršení příznaků – Borax při nevolnosti vyvolané opakovanými pohyby, Cocculus při nevolnostech a při zvracení s prudkými pocity závratě a Tabacum při zhoršení sebemenším pohybem a teplem.
Vyzkoušet můžete také homeopatický lék Cocculine, který se bere večer před cestou, ale tak jako dříve uvedené homeopatické prostředky i v průběhu cesty v případě přetrvávajících obtíží.

Přeji šťastnou cestu bez komplikací!

První část o cestovní nevolnosti najdete v tomto článku.

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist