Pojďte si zadoudlovat!

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Nevíte, co je to doudlování? … Na jihu Čech žije strašidlo, které neumí ono bubácké „bu  bu bu“,  proto volá na ničitele přírody a ostatní lajdáky „dlo dlo dlo“.
A proč?…

…To se dozvíte v knize „Strašidlo Doudlo – Jihočeské pohádky“ od Miroslava Krejči, kterou vydalo nakladatelství Portál.

Osobně jsem se s knihou od pana Krejči setkala asi poprvé, ale ilustrace Edity Plickové mi byly velmi povědomé. Listuji knihou a narazím na postavičky, dávající si pusinku. V tom mi to docvaklo! Na domácí „promítačce“ jsme si vždy se sestrami pouštěly Popelku, kterou právě ilustrovala paní Plicková. Až mě zahřálo u srdíčka :-).

Spisovatel Miroslav Krejča byl také dramatik a herec. Za svůj život účinkoval v několika divadlech a i před kamerou, kde ztvárnil především epizodní roličky. Napsal také román Tažní ptáci, další pohádkové knihy a také divadelní hry.

Romantika a krása starých časů…

Pohádky z jihočeského koutku naší země určené pro malé děti asi od 4 let. Provede nás jimi strašidlo Doudlo, které teprve „chytá rozumy“. Náš hrdina střeží studánku a přilehlý les. Odežene každého s nekalým úmyslem a mnohým lajdům dá co proto, ale umí i třeba hlídat pusinky zamilovaných. V nejednom příběhu přijde sám k ponaučení…

Ukázka z knihy:

Jak se strašidlo Doudlo vytrestalo

Musím vám na strašidýlko prozradit něco moc a moc nepěkného. Doudlo lhalo a kradlo. Tak už to bývá: kdo lže, ten krade. Začnu pěkně od počátku a povím, jak to nepěkně dopadlo.

Doudlo se živilo lesními plody, ale ze všeho nejraději mlsalo med. Od medu mělo upatlané packy a to není ani u strašidýlka pěkné. Med divokých včel vybíralo z dutin stromů. To by bylo v pořádku – co je v lese, patří lesním obyvatelům. Ale Doudlu se zachtělo smlsnout si na cizím.

U lesa měli brtníci brtě. Tak se kdysi dávno říkalo včelařům a úlům. Včeličky létavky startovaly z prkénka před česnem, které se nazývá leták, a přistávaly s plnými sosáčky nektaru z medonosných rostlin. V úle, v medníku, včeličky medušky zpracovávaly sladkou šťávu na med. Kolem dokola to bzučelo a sladce vonělo.

Na kraji lesa se Doudlo zpoza buku dívalo na ten ruch a sbíhaly se mu sliny na tu sladkost. Jenom jednou packou hrábnout, kus medové plástve ulomit, dát do pusy a nakonec všech pět prstů olíznout. To by bylo blaho! Řeknu vám, kam se na takovou pochoutku hrabe turecký med! I když k zahození také není, ale kdepak, včelí med sládne na jazyku mnohem déle a je zdravější. Jak na jazyku sládne, to Doudlo vědělo, a také vědělo, že včely nedávají nikomu sladkost zadarmo. A jakou zbraň ukrývají v zadečku, o tom by mohlo vyprávět.

Okukovalo, kudy na lup. Dodalo si odvahy a frr, sneslo se poblíž úlů. Včeličky odlétaly, přilétaly, pozornost mu nevěnovaly. Doudlo vědělo, že česnem packu neprostrčí, a tak se rozhodlo, že zvedne jednou packou stříšku úlu, druhou strčí do medníku, ulomí plástev, a než se včeličky vzpamatují, bude mít za bukem sladkou hostinu.

Co to na mě dýchlo?

… řekla bych, že půvab. Je to těžko vysvětlitelné, ale i když jsou v pohádkách záporné postavy, tak z děje jde jakási čistota. A ta krása starších výrazů! Pohádky se čtou pěkně, příjemně, i dospělí si u nich odpočinou a nebudou číst tak rychle, jen aby už měli večerní čtení z krku a sedli před televizi. V pohádkách jsem skutečně osobně našla jakési uklidnění, zpomalení a zkrátka vypnutí.
Kniha je doporučována pro děti od 4 let, s čímž mohu souhlasit, jen možná nebudou tak malé děti rozumět některým výrazům. Na druhou stranu, jak já prosazuji, si vyzkoušíte, jak dítě čtení vnímá a můžete mu předat vysvětlení a nevidím důvod, proč by děti nemohly poznat i jiné výrazy, daleko bližší jejich původu, než : „je to cool“, „hustýýý“, nebo vám zarecitovat solidní frázi nějakého „idola“ z reality show.

Knihu doporučuji, děj je lehký, příjemný, prostě pohádkový! 😉


Strašidlo Doudlo

Vydalo nakladatelství Portál

Autor: Miroslav Krejča
Počet stran: 112
Vazba: pevná
ISBN: 978-80-262-0082-6
Vyšlo: 2012

Knihu Strašidlo Doudlo si můžete objednat například zde.


Portál byl založen v r. 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí:
– Psychologie, pedagogika, sociální práce, média ad.
– Populárně psychologická literatura.
– Příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu apod.
– Rozhovory se zajímavými osobnostmi.
– Knihy pro děti.
– 4 periodika – Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola, Informatorium 3 – 8.

Portál pořádá také odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.

Napsal/a: Marie Busolíni

Toto taky stojí za přečtení!

Jaké vybrat odrážedlo pod stromeček?

Chcete mít ze svého potomka vášnivého cyklistu? V určitém věku už nestačí jít příkladem. Vlastní dvoukolé odrážedlo, které je jedním

Čtu dál →

V jakých lázních vám zajistí hlídání pro děti?

Touží vaše srdce po lázních, ale říkáte si, že děti jsou pořád ještě malé, tak vám nezbývá než o

Čtu dál →

Dětský svět v zahradě? Vsaďte na bunkr, hmyzí hotel nebo malé hřiště

Hledáte recept, jak děti vylákat na zahradu, aby se vydováděly na čerstvém vzduchu a měly jste je přitom na

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist