Cestovní nevolnost (1.)

Rubrika: Tipy pro zdraví

S blížícím se létem začínáme plánovat dovolenou, za kterou cestujeme více či méně daleko od domova.
A takové cestování nám může znepříjemnit cestovní nevolnost…


Cestovní nevolnost, odborně zvaná kinetóza, není vlastně nemoc. Je to reakce těla na signály ze zmateného mozku.
V okamžiku, kdy usedneme do dopravního prostředku a ten se i s námi dá do pohybu, vnímáme očima pohyb. Orgán pro rovnováhu, který se nachází ve středním uchu, ale zaznamenává, že tělo je „v klidu“. Tyto protichůdné vjemy zmatou náš mozek, což vede k podráždění nervů, snížení tlaku a pocitu na zvracení či k samotnému zvracení.
Někdo se s takovým stavem vyrovná lehce, někoho zcela paralyzuje.
Nejznámnější formou kinetózy je asi tzv. „mořská nemoc“, ale projevit se může v jakémkoliv prostředku – v autě, v autobuse, ale i ve vlaku či při jízdě na zvířeti (koni či velbloudu).
Pokud víte, že cestovní nevolností trpíte, připravte se na ni již předem.

Necestujte na lačno, ale také se nepřejídejte a konzumujte spíše lehká, netučná jídla. I když nebudete řídit, nepijte alkoholické nápoje.
Snažte se sedět po směru jízdy a dívat se po směru jízdy. Někomu pomůže cestu zaspat, nebo aspoň zavřít oči (na někoho ale zavřené oči při plném vědomí můžou účinkovat zcela opačně).
Nečtěte za jízdy – tím, že sledujete text a nesledujete okolí, přispíváte ke zmateným signálům mozku.
Pokud nevolností trpí vaše dítě, nestresujte ho již před cestou. Spíše si s dítětem připomeňte, co dělat, pokud kinetoza propukne. Připravte si vhodné hry na odvedení pozornosti dítěte od zdravotních problémů.

V autobuse si sedejte co nejblíže řidiči (co nejvíce dopředu). Jednak jsou tam menší případné otřesy a pak také – když už dojde k nejhoršímu – můžete bezprostředně řidiče požádat o zastavení…
Cestujete-li autem s někým, kdo trpí kinetozou, snažte se dělat často přestávky. Během jízdy často větrejte. Jízda by měla být rovnoměrná, ne příliš rychlá a bez prudkých zatáček. Někomu pomůže samotné řízení auta. Děti můžete rozptýlit slovním fotbalem či cíleným sledováním krajiny kolem (počítání předmětů určité barvy apod.)
Pokud vás kinetoza přepadá ve vlaku, hledejte si místo uprostřed vagonu, raději dál od okna (vyhněte se pohledům z okna), sedejte si vždy po směru jízdy.
V letadle se snažte sedat na místo někde v prostoru mezi křídly. Pokud vám zalehnou uši, pomůže vám zívání, žvýkání žvýkačky či cucání bonbonu.
Nevolnosti při plavbě na lodi se říká „mořská nemoc“. Může přetrvávat i několik dní. Držte se, pokud možno, ve středu lodi. Vyvarujte se naopak sledování moře a vln na mořské hladině.

Příště se zaměříme na prostředky, které nám mohou pomoci cestovní nevolnost překonat.

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist