Konečně „ta pravá“ kniha o výchově…

Rubrika: Výchovné tipy

Chovejme se ke svým dětem tak, jako by to byli vzácní přátelé u nás na návštěvě….

Vychováme děti a rosteme s nimi

Každý rodič by se s radostí navždy vzdal hubování, trestů a výhružek, jen kdyby věděl, jak bez těchto bolestných opatření zajistit, že jeho děti budou prospívat a zodpovědně jednat. Kniha ukazuje cestu, jak žít a porozumět dítěti, a to pak může naplnit své nejlepší předpoklady ne proto, že se vás bojí, ale proto, že to chce ze své vlastní svobodné vůle.

„Kýmkoli budeš, nic mě nezklame, nemám žádné představy o tom, jaký bys měl být či co bys měl dělat. Netoužím po žádných představách o tobě, chci tě pouze poznávat. Nikdy mě nemůžeš zklamat.“

Mary Haskell

Těmito úvodními slovy autorka knihu začíná.

Kniha na rozdíl od jiných, které jsou aktuálně k dostání na trhu, nenavádí rodiče k benevolentnímu přístupu ála „dát věcem volný průběh“, „nechat věci být“, atd. A rozhodně není o tom, jak děti nenápadně ovládat a mírně manipulovat.

Daleko více v ní můžeme najít návody, jak s dětmi komunikovat, jak k nim přistupovat s láskou, jak se z jejich chování a reakcí poučit.

Jedná se o komplexní pohled respektované americké terapeutky a rodinné poradkyně, která  představuje ucelený koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič ani dítě a namísto mentorování, ovládání a manipulace je s dítětem zacházeno s úctou a respektem. Nejen teoreticky, ale i na mnoha příkladech z praxe může čtenář často i pro sebe docela bolestně zjistit (neb poznání vlastních chyb bolí), že svým dětem opravdu můžeme důvěřovat a bezpodmínečně je milovat. Pouze se musíme zbavit starých naučených a nefunkčních vzorců chování a stereotypů, které máme v sobě hluboce zakořeněny.

Spisovatelka, která je sama matkou a terapeutkou, věnuje kapitoly sebevyjádření, emocionální jistotě, samostatnosti, sebevědomí a již zmiňované lásce k dětem.

Malá „ochutnávka“ z části knihy s názvem Rozvoj samostatnosti.

Dítě se cítí silné, když získává vlastní zkušenosti. Pokud ho „zachraňujeme“ z určitých situací, které považujeme za „selhání“, připravujeme ho o vlastní moc. Nepřekážejte dítěti a nechte ho starat se o své záležitosti. Možná bude muset něco vícekrát zopakovat, než se mu to podaří, ale buduje si tím svou sebedůvěru a víru ve vlastní síly. Opravdová síla přece není výsledkem nepřetržitých úspěchů, ale schopností překonávat neúspěchy a stále postupovat dál a dál. Mnoho rodičů nerado vidí, jak děti zažívají frustraci, a nechtějí je nechat dělat vlastní, zdánlivě nerozumná rozhodnutí. Předpokládají, že když pomohou dítěti, aby jeho úsilí vedlo k úspěchu, budují mu sebevědomí a uspokojení. Jenže sebevědomí může vzniknout jen ze sebe a ne odněkud zvnějšku. Nevyžádaná pomoc proto ve svém důsledku dítě uráží a ničí pocit vlastní síly a rozvoj sebevědomí.

Aby děti dokázaly jednou dělat zodpovědná rozhodnutí, musejí se trénovat. To neznamená, že se budete dívat, jak se dítěti hroutí jeho sny a plány nebo je ohrožena jeho bezpečnost. Můžeme dítěti ohleduplně poskytovat informace do té míry, do jaké je chce, a to tak, abychom se do jeho plánů nepletli. Když má potřebné informace a ví, jak na to, potřebuje si procvičovat své schopnosti a vybírat si vlastní cestu. Jsou to jeho pokusy a omyly, nemůže nikoho obviňovat nebo se cítit jako oběť, a potom i výhry jsou jen a jen jeho…

Kniha se dobře čte, je plná zajímavých příběhů a poměrně jasně srozumitelných praktických příkladů, na kterých autorka vysvětluje svůj přístup a ačkoliv jsem spíše zastánce „českého“ způsobu výchovy, tzn. nastavení jasných pravidel, mentorování atd. a rozhodně spíše odpůrce benevolentního přístupu, kterého vztekající se děti válející se na podlaze doslova a do písmene vytáčejí, našla jsem v ní i já docela dost podnětů k zamyšlení a ke změně přístupu… Zprvu mi řada z nich přišla pochopitelná, ale dost neproveditelná, ale protože s řadou věcí a přístupů s autorkou velmi souhlasím, uvidíme, jak se mi podaří dostat se přes neohrabané pokusy k lepší komunikaci s dětmi… Tak snad se nám všem doma bude dýchat svobodněji, vždyť určitě každá své děti milujeme nadevše a chceme pro ně jen to nejlepší.


Vychováváme děti a rosteme s nimi

Vydalo: Práh, 2010
Autor: Naomi Aldortová
Počet stran: 227
ISBN: 978-80-7252-287-3

Knihu Vychováme děti a rosteme s nimi si můžete objednat například zde.


Nakladatelství Práh bylo založeno v roce 1991. Dosud vydalo více než 350 knižních titulů převážně naučné, populárně psychologické, historické a vzdělávací literatury určené dětským i dospělým čtenářům.

Součástí nakladatelského portfolia je i cizojazyčná produkce.

Napsal/a: Marta Procházková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Lien

    Ano, moc pěkná kniha, právě jsem s paní Naomi strávila víkend na moravě, moc zajímavé slyšet obsah přímo od autora a moci prodiskutovat to, čemu nerozumím. Jsem ráda, že se kniha líbí, u nás se líbí také moc.

  • výborná kniha je také OSHO – O dětech. (-:

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist