Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
A co takhle Fluorka?
Zakládám tuto diskuzi, protože bych ráda znala váš názor na zubní pasty, ale ne týkající se toho , jak která vám účinně zuby čistí, ale toho zda jste se někdy zamysleli nad obsahem fluoru nebo-li fluoridu sodného v zubních pastách.
Možná by mě ani nenapadlo se po tom pídit, ale tak nějak náhodou se ke mě dostal dokument (na který vám nemohu dát odkaz, protože je stažen z www stránek, na které mám předplatné a nejspíš by vám přístup byl odepřen) týkající se flurizace vody v některých státech v roce 1954. Kdy bylo zkoumáno, zda by nebylo přínosem vodu obohatit o fluorid, aby se docílilo zdravějšího chrupu. Samozřejmě to celé byl nesmysl a nakonec se od toho upustilo, protože došlo k více poškozením než přínosům.
Tehdy bylo v průzkumech uvedeno , že i množství 0,45 ppm fluoridu sodného je při trvalém požití (tím myšleno denně) zdraví škodlivé.
Asi málo kdo z nás může říci, že trochu té zubní pasty nespolkl a to nemluvě o našich dětech, které s oblibou různé jahůdkové či malinové variace past velmi ale velmi rádi konzumují.
Vzala jsem si k ruce tedy zubní pasty, které používá naše rodina. My s manželem jedeme na Odolu, ten obsahuje 1050 ppm fluoridu sodného, tím myšleno na celou 75ti gramovou pastu.
Dcera má k dispozici dětský Elmex, který obsahuje tzv. olafluor. Pro to, abych se dozvěděla, kolik ppm fluoridu sodného obsahuje jsem musela lozit po netu. Je to 500 ppm fluoridu sodného, také předpokládám že na 50 ml pasty.
Pak má ještě jednu a to Signal, který obsahuje 450 ppm fluoridu sodného, také na 50ml pasty.
Tak jsem si selským rozumem řekla, že to je sakra hodně oproti deklarovanému 0,45 ppm, že?
Tak jsem se jala hledat na netu definice toho, co to vlastě fluorid je a co si mám pod tím představit. Odkaz na fluorid je zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fluoridy
Odkaz na fluor je zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fluor
No a závěrem jsem z toho zmatena. Na jednu stranu se tam píše o toxicitě a na druhé straně je to děsně prospěšné zubům.
Co se v odkazech můžete dočíst? :
Přípustné množství fluoru je 1 ppm, při koncentraci 2-3 ppm na zubech vznikají hnědé skvrny. Při jednorázovém požití 150 mg fluoridu sodného NaF může dojít k nevolnosti, zvracení, průjmu a akutní bolesti břicha, po požití vápenatých iontů (např. mléka ve kterém jsou) tyto problémy velmi rychle mizí. Dále stimuluje fyziologické pochody (tvorba organických sloučenin v játrech a ledvninách, zprostředkuje vazbu fosforečnanu vápenatého ve tkáních).
apod….
Až to přelouskáte, tedy pokud se o to zajímáte, tak bych ráda znala váš názor na věc. Začínám totiž pochybovat o prospěšnosti a začnu se nejspíš poohlížet po pastě bez fluoru. A jen tak me napadlo, že už tak nějak vím, kde se vzaly pigmentové skvrny na zubech mé dcer :-O

Já se v těchto údajích vůbec nevyznám upřímně :-/ Každopádně já sama i pro svojí dcerku používám zubní pasty Weleda, které jsou přírodní a fluor tudíž neobsahují 😉 K sehnání jsou třeba tady: https://www.nazuby.cz/zubni-pasty?b=weleda 🙂 Sice jsou dražší, ale radši si připlatím a budu používat něco přírodního.

Ivčo, já jsem se chystala večer, že taky najdu někde ten “převod“… ale pokud je 1procento 10 000ppm, tak potom 0,025procent je opravdu 250ppm…. Dobře…
takže předpokládejme, že Lacalut má 250ppm, Elmex teda 500ppm… potom zase nechápu, proč má Colgate přímo na pastě uvedeno, že má 1,1 procenta F (1450ppm)…. Prostě vždycky “něco“ neodpovídá, ať je to údaj na pastě Colgate (a tam to taky musí snad být uvedeno správně, ne?), nebo zase jiné údaje…
Je to jedno, asi to tu nevyřešíme, jenom mi přijde divé takové uvádění jednotek, každý jinak….

No a ještě hodím tenhle odkaz, kde je:
“V podstatě se dá říci, že 1 ppm = 0,000 1 % v celkovém množství (150ppm = 0,015%).“

Našla jsem možnost převodu z ppm na procenta na wikipedii. Já na čísla nejsem, resp. bych to počítala rok:-), ale pokud někdo rozumí…..
http://cs.wikipedia.org/wiki/Parts_per_million
1 % = 10 000 ppm

No holky, tak jsem z toho zmatená…..:-)Procenta a vůbec čísla nejsou mojí silnou stránkou, ale jak píše Ctiradka ty procenta, pak zřejmě opravdu ten Lacalut má menší obsah fluoridu než Elmex. tedy předpokládám, že se bavíme o té nejmenší kategorii. Já měla pro Domču Elmex, kupovala jsem ho v lékárně, řekla jsem pro 2 letý dítě, ale krabičku jsem vyhodila, na tom obalu je uvedeno, že obsahuje O,O5%F. A je tam napsáno, že je od prvních zoubků do 6ti let. Lacalut nemám, ale podle toho co píšeš, že má 0,25%, tak to ani není nutný přepočítávat, je to jasně dané. Obsahuje jen polovinu, jenže jsem z toho, co napsala Ctiradka zase pochopila, že je to těch 500ppm (Lacalut), což je zase moc na první kategorii….A Horempádem píše v úvodu, že na netu našla, že Elmex má 500 ppm, v tom případě by Lacalut měl polovinu, takže jsem tak pochopila, že Lacalut je v počádku…
Holky, jsem z toho zmatená….Taky nechápu, proč je nkde procenta a někde ty jednotky….

No, já si myslím, že ta jednotka ppm je přepočet na stejné množství…protože když si vezmu že 75ml Colgate má uvedeno, že má 1,1 procenta a že to se rovná těm 1460ppm, když to přepočtu na 100ml…
takže pokud má Lacalut uvedeno 0,025procent na 50ml, tak to se dle mne opravdu rovná těch 500ppm, pokud má Elmex 0,05procent, tak to by se mělo rovnat 1000ppm…. POtom chápu, že v odkazu od Ivči je uvedeno, že Lacalut je v rozmezí od 500ppm a zároveň tam je napsáno, že má 0,025procent F… A záse se divím, že by to distributor uváděl špatně na svém webu…. Furt mi ty čísla nějak “lítají“ sem a tam nemůžu se dobrat vysvětlení….

ctiradko, právě proto, když jdu do lékárny, tak předtím vždycky hupnu na internet. Protože oni opravdu často ví velké houby…
Takže my máme doma Elmexy dva, ten pro nejmenší prcky a ten Junior – 6-12 let. No a manža používá jen Vademecum, a mě je to celkem fuk, mám zuby ok.

Ivčo, na pastě právě NENÍ uveden počet jendotek, ale procenta…. Je tam uvedeno 0,025procent, na Elmexu je uvedeno 0,05procent.. takže ná základě toho je Lacalut orpavdu poloviční…
Akorát nechápu, proč když se na pasty uvádí procenta, proč jiné odkazy neporovnávají procenta, ale ppm, protože to kolem toho vznáší akorát chaos… Prostě jedna a ta stejná pasta má někde uvedeno 500ppm a jinde 250ppm… To je zvláštní…. Proto pořád uvažuju nad těmi čísly, “jak je to možné“, ale bezpochyby je jjasné, že Lacalut fluoru opravdu polovinu jako Elmex. Jenom ještě holky, až půjdete Elmex kupovat, orpavdu si zkontrolujte, že to je ta správná kategorie, protože oni v lékárně už mi několikrát tvrdili (když mi dávala 4-8let), že jiná se nedělá……

Souhlasím s Matildou – na pastě musí být uveden počet těch jednotek. Takže pokud je uvedeno těch 250, tak je to v pořádku, tj. jako vyhovující počet jednotek pro tu nejmenší kategorii. V tom případě je tedy Lacalut s menším obsahem jednotek než Elmex, který tedy ten obsah překračuje.
Takže pro mě taky zajímavá informace, nejlépe z praxe:-)

ctiradko, tentokrát bych se možná držela spíš toho, co je na té pastě, jestliže uvádí 250ppm, pak si nemyslím,že je to lež a je to teda polovina toho Elmexu pro mrňata,takže jsem ráda, že to vím, až dobereme Elmex, skočím do lékárny pro ten Lacalut.