Přihlásit se
VašeDěti.cz

VašeDěti.cz

  • Domů
  • Magazín
    • Volný čas
    • Výchova
    • Vzdělání
    • Vaše příběhy
    • Pohádky a povídky
    • Rodina a domácnost
    • Těhotenství
    • VD tipy
    • Výživa
    • Zdraví
  • VD speciály
    • Velikonoční speciál
    • Rodinná dovolená
    • Škol(k)a volá
    • Vánoční speciál
  • Ke stažení
    • Jak nepřijít o nervy, když se pustíte s dětmi do tvoření
    • Originální dárky od dětí
    • Velikonoční vajíčko 20× jinak
    • Adventní kalendáře, věnce a svícny
    • Adventní dárky 2013
    • Adventní kalendář 2019
  • VD novinky
  • Prodiskutováno
    • Děti
    • Rodinná (i jiná) témata
    • Poradny
    • VD + KLUBko
    • TAM-TAM
  • Soutěže
    • Aktuální soutěže
    • Vyhodnocené soutěže
    • Další internetové soutěže

Archiv diskuzí

Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.

A co takhle Fluorka?

Zakládám tuto diskuzi, protože bych ráda znala váš názor na zubní pasty, ale ne týkající se toho , jak která vám účinně zuby čistí, ale toho zda jste se někdy zamysleli nad obsahem fluoru nebo-li fluoridu sodného v zubních pastách.

Možná by mě ani nenapadlo se po tom pídit, ale tak nějak náhodou se ke mě dostal dokument (na který vám nemohu dát odkaz, protože je stažen z www stránek, na které mám předplatné a nejspíš by vám přístup byl odepřen) týkající se flurizace vody v některých státech v roce 1954. Kdy bylo zkoumáno, zda by nebylo přínosem vodu obohatit o fluorid, aby se docílilo zdravějšího chrupu. Samozřejmě to celé byl nesmysl a nakonec se od toho upustilo, protože došlo k více poškozením než přínosům.

Tehdy bylo v průzkumech uvedeno , že i množství 0,45 ppm fluoridu sodného je při trvalém požití (tím myšleno denně) zdraví škodlivé.

Asi málo kdo z nás může říci, že trochu té zubní pasty nespolkl a to nemluvě o našich dětech, které s oblibou různé jahůdkové či malinové variace past velmi ale velmi rádi konzumují.

Vzala jsem si k ruce tedy zubní pasty, které používá naše rodina. My s manželem jedeme na Odolu, ten obsahuje 1050 ppm fluoridu sodného, tím myšleno na celou 75ti gramovou pastu.

Dcera má k dispozici dětský Elmex, který obsahuje tzv. olafluor. Pro to, abych se dozvěděla, kolik ppm fluoridu sodného obsahuje jsem musela lozit po netu. Je to 500 ppm fluoridu sodného, také předpokládám že na 50 ml pasty.
Pak má ještě jednu a to Signal, který obsahuje 450 ppm fluoridu sodného, také na 50ml pasty.

Tak jsem si selským rozumem řekla, že to je sakra hodně oproti deklarovanému 0,45 ppm, že?

Tak jsem se jala hledat na netu definice toho, co to vlastě fluorid je a co si mám pod tím představit. Odkaz na fluorid je zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fluoridy
Odkaz na fluor je zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fluor

No a závěrem jsem z toho zmatena. Na jednu stranu se tam píše o toxicitě a na druhé straně je to děsně prospěšné zubům.

Co se v odkazech můžete dočíst? :

Přípustné množství fluoru je 1 ppm, při koncentraci 2-3 ppm na zubech vznikají hnědé skvrny. Při jednorázovém požití 150 mg fluoridu sodného NaF může dojít k nevolnosti, zvracení, průjmu a akutní bolesti břicha, po požití vápenatých iontů (např. mléka ve kterém jsou) tyto problémy velmi rychle mizí. Dále stimuluje fyziologické pochody (tvorba organických sloučenin v játrech a ledvninách, zprostředkuje vazbu fosforečnanu vápenatého ve tkáních).

apod….

Až to přelouskáte, tedy pokud se o to zajímáte, tak bych ráda znala váš názor na věc. Začínám totiž pochybovat o prospěšnosti a začnu se nejspíš poohlížet po pastě bez fluoru. A jen tak me napadlo, že už tak nějak vím, kde se vzaly pigmentové skvrny na zubech mé dcer :-O

Diskuzi založil/a Horempádem 13.11.2009.
Sdílet Tweet
Stránky: 1 [2] 3 4 5 6 7
ctiradka
ctiradka
17.11.2009 v 10:55

To je asi to, cos našla…

http://www.lacalut.cz/lacalut.php?menu=19

Akorát fakt u stejné pasty oni uvádějí 250ppm a na jiných stránkách (od Ivči) uvádějí 500ppm a výše..

ctiradka
ctiradka
17.11.2009 v 10:51

Matildo, my máme tu 0-4 roky… Lacalut má pasty 0-4 roky, 4-8 let, 8-12 let…. V tom odkazu, co uvedla Ivča je vyobrazená ta “naše“ pasta pro 0-4 roky, ale je v kategorii pro 3-6 let a v kolonce 500ppm a více.. Je tam ale napsáno že obsah F je 0,025, což fakt odpovídá té “naší“ pastě…
Jinak na tom našem Lacalutu píšou 0,025procent…, takže pokud Elmex píše 0,05procent, tak ten Lacalut má opravdu poloviční množství fluoridu – tuším, že u obou to je aminfluorid, takže dokonce i porovnáváme “jablka s jablkama“….
takže jsem z toho fakt zmatená…
Jo a přišla jsem na to, kde jsem dělala chybu v tom porovnání Lacalutu a Colgate….. No, něja mi nedošlo, že Colgate má 75ml a Lacalut 50ml… Pořád se tady bavíme o dětských pastách a ty mají většinou 50ml a nedošlo mi, že “dospělé“ mají většinou více…. takže já už svou chybu výpočtu odhalila…. Pořád sjem věděla, že to nějak “nesedí“ a pořád sjem nemohla přijít na to “kde jsem to špatně vypočítala“…

Matilda
Matilda
17.11.2009 v 10:14

Ctiradko – já jsem na stránkách Lacalutu našla pastu pro mrňata 0-4 roky, má pouze 250ppm, tak nevím, jestli zrovna tuhle máte vy, tak má malý obsah fluoridu, já bych se jí držela. My máme pro malého Elmex, ten má 0,05%, já si to neumím převést na ty jednotky, ale myslím, že ten Lacalut vychází líp.
Ten, co našla Ivča, je asi až pro tu vyšší věkovou kategorii, ta už má 500ppm.

Horempádem, prosím tě, kolik stojí to pečetění – asi bude rozdíl mezi mléčnými a stálými zuby, a je to dost individuální – ale kolik je to přibližně u vás? Kdyby to už bylo tehdy před těmi 6 lety, když se tak Kačce začal kazit jeden zub za druhým, tak si myslím, že radši tohle, než se dívat, jak jí zoubky černají a tříští se na kousky…

Virenka
Virenka
17.11.2009 v 8:54

Horempádem, pečetidla mají podle zubařů působit pouze jako doplněk k další fluoridaci zubů. Určitě se vydrolují a narušují stejně jako třeba plomby, takže riziko kazu existuje a je dobré na to myslet.

Ono kdyby bylo potřeba spravit kaz, tak plomba amalgamová uvolňuje nemalé množství rtuti – hlavně při svém vzniku a v prvních dnech. Kompozity by na tom měly být lépe, ale zase víc stojí a méně vydrží, takže se dětem tolik nedoporučují – kvůli častějšímu vrtání. Takže pro lidi, kterým hrozí kazivost, může být fluor to nejméně škodlivé a i tento úhel pohledu bys měla zahrnout už v začátku uvažování.

Horempádem
16.11.2009 v 22:50

Lien, teď už ho znám 🙂 Ale to ti zubař neřekne, pokud se nezeptáš a tudíž o tom asi nic nevíš.

Sice jsem tu haněna z přílišné horlivosti a vyhledávání nepopulárních témat, tedy jen někdy a od někoho, abych byla přesnější 🙂 protože se nechci nikoho dotknout.

Ale prostě jediné co jsem se tím vším snažila je říci, že i na fluorid se musí dávat pozor a to z hlediska možného nevědomého předávkování. I proto mé rozhodnutí, že pasty s fluoridem budu podávat jen z terapeutického a cíleného hlediska. Protože nyní vím, že dcerka má předčasně v ústech něco, co fluorid dočasně vylučuje, tak není potřeba , aby ještě papala pastu s fluoridem.

Zkrátka pokud nějaká maminka ve své horlivosti a s vnitřně dobrým svědomím dává dítku, tím míněno dítěti s prvními zuby, fluoridové tablety, používá fluorizovanou kuchyňskou sůl, fluoridovou pastu atp, tak aby bylo bráno v úvahu, že může dojít i k nevědomému předávkování. Fluorid, a to mu nikdo neodmaže, je zkrátka chemikálie, která je bezpečná pouze v určitém stopovém množství. Pokud ho organismus dostane více, než je přípustná denní dávka, tak to může způsobit problém.Je to stejné jako s vitamíny, pokud to s jejich syntetickou formou u dětí přeženete, tak je založeno na neblahé zdravotní potíže. Vitamíny jsou taky dobré, ale “odsud posud“ 🙂

Protože užití pečetěn Elinčina zubu chápu, tak mě samozřejmě stejně mrzí, že mě na to nikdo neupozornil. Naštěstí už to vím a přizpůsobím se tomu.

ctiradka
ctiradka
16.11.2009 v 22:46

Ivčo, díky…

Lien
Lien
16.11.2009 v 22:10

A jestlipak HP znáš složení těch pečetidel, je dost divné, že svítí a vylučují fluorid, ne??

Horempádem
16.11.2009 v 22:04

Lien :-))))

Keenspeed, tak tady ti posílám odkazy na tzv. pečetění zoubků, tedy provádění ochrany zubu před útokem kazu:-)

http://doktorzoubek.webnode.cz/news/k-cemu-je-peceteni-zoubku-/

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/peceteni-zubu-a-vyplnove-materialy-v-detske-stomatologii/362035

Výňatek:

V moderní stomatologii existuje způsob, jak lze snížit riziko vzniku zubního kazu na čerstvě prořezaných stoličkách. Samozřejmě je na prvním místě důležitá zubní hygiena a případná fluoridace zubů. Jako doplněk lze využít tzv. pečetění zubů. Pečetění zubů je zcela bezbolestný postup, kdy se po dokonalém očištění žvýkací plošky zubu a jeho chemickém připravení nanese právě do drobných spár a jamek speciální kompozitní pryskyřice nebo skloionomerní cement, který tuto spáru uzavře, a zabrání tak vzniku kazu v těchto prostorách. Navíc je pak žvýkací ploška zubu hladší a je snazší ji očistit. Kompozitní pečetidla mohou být průhledná, bílá, mohou také pod speciální světelnou lampou světélkovat, aby bylo možné zpětně ověřit jejich přítomnost na povrchu zubu.

Velmi dobré je však také pečetit i skloionomerními cementy, které vylučuji do zapečetěného zubu fluoridy a sklovina může dokonce i částečně prokrystalizovat do tohoto materiálu a ještě tak účinnost uvedeného postupu zvýšit.

Pečetění se provádí hlavně na stálých stoličkách v krátké době po jejich prořezání do úst. Pro snížení kazivosti zubů je to zcela jistě vhodné ošetření.

Ivča a Domča
Ivča a Domča
16.11.2009 v 21:58

Ctiradko, Lacalut jsem našla zařazený mezi pastami pro děti, kategorie 3-6 let, s obsahem fluoridu 500 – 750 ppmF, jako doporučený pro tuto kategorii:
http://zubnipasty.unas.cz/ProDet6b/My_Homepage_Export/index.htm

Lien
Lien
16.11.2009 v 21:39

Keen, já taky ne, ale určitě to bude nějaký úžasný vědecký objev, který zachrání lidstvo od smrti vyhladověním, tak, že nám zachrání chrup, abychom mohli mělnit potravu.

Stránky: 1 [2] 3 4 5 6 7
0 Sdílet
Sdílet Tweet

Site Sidebar

Novinky e-mailem

  • 1× týdně info o nových článcích
  • dárky a překvapení
  • a další atraktivní novinky

Kam vám o nich máme dát vědět?

Už jste to četli?

  • Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!
    29.6.2022 - 0
  • Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek
    5.5.2022 - 0
  • 10 pravidel, jak oblékat děti v zimě
    25.1.2022 - 0

Nejnovější komentáře

  • Karolin89: Hry a nápady nejen na prázdniny
  • Petra S.: Školní batohy pro drobné děti: Jak vybrat ten správný?
  • Lentilka: Tvořeníčko – miska z papírů ze skartovačky
  • Kamila: Školní batohy pro drobné děti: Jak vybrat ten správný?
  • Jitule: Skanzen a zoo Rapotín

Tady můžete vyhrát

    Sejdeme se na Facebooku

    Nepřehlédněte

    Náš tip

    • Hřejiví plyšáci uleví od bolesti, zahřejí a uvolní

    Nekonečná inspirace pro vás i vaše děti, aby vám spolu bylo fajn.

    Portál VašeDěti.cz už od roku 2004 přináší rady a užitečné tipy, jak si čas se svými dětmi užít.
    Kromě tisíců článků jsou tu pro vás připraveny také oblíbené soutěže, rozmanité speciály, inspirativní e-booky ke stažení a tipy na dárky pro děti.

    Vyhledávání

    Pátrání po

    Všechny rubriky

    • Redakce
    • Ochrana osobních údajů
    • Právní ujednání
    • Užitečné odkazy
    © 2004 - 2019 VašeDěti.cz - Mgr. Petra Vymětalová | ISSN 1801-2892 | info@vasedeti.cz

    Mobile Sliding Menu

    Pátrání po
    • Domů
    • Magazín
      • Volný čas
      • Výchova
      • Vzdělání
      • Vaše příběhy
      • Pohádky a povídky
      • Rodina a domácnost
      • Těhotenství
      • VD tipy
      • Výživa
      • Zdraví
    • VD speciály
      • Velikonoční speciál
      • Rodinná dovolená
      • Škol(k)a volá
      • Vánoční speciál
    • Ke stažení
      • Jak nepřijít o nervy, když se pustíte s dětmi do tvoření
      • Originální dárky od dětí
      • Velikonoční vajíčko 20× jinak
      • Adventní kalendáře, věnce a svícny
      • Adventní dárky 2013
      • Adventní kalendář 2019
    • VD novinky
    • Prodiskutováno
      • Děti
      • Rodinná (i jiná) témata
      • Poradny
      • VD + KLUBko
      • TAM-TAM
    • Soutěže
      • Aktuální soutěže
      • Vyhodnocené soutěže
      • Další internetové soutěže
    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist