Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
A co takhle Fluorka?
Zakládám tuto diskuzi, protože bych ráda znala váš názor na zubní pasty, ale ne týkající se toho , jak která vám účinně zuby čistí, ale toho zda jste se někdy zamysleli nad obsahem fluoru nebo-li fluoridu sodného v zubních pastách.
Možná by mě ani nenapadlo se po tom pídit, ale tak nějak náhodou se ke mě dostal dokument (na který vám nemohu dát odkaz, protože je stažen z www stránek, na které mám předplatné a nejspíš by vám přístup byl odepřen) týkající se flurizace vody v některých státech v roce 1954. Kdy bylo zkoumáno, zda by nebylo přínosem vodu obohatit o fluorid, aby se docílilo zdravějšího chrupu. Samozřejmě to celé byl nesmysl a nakonec se od toho upustilo, protože došlo k více poškozením než přínosům.
Tehdy bylo v průzkumech uvedeno , že i množství 0,45 ppm fluoridu sodného je při trvalém požití (tím myšleno denně) zdraví škodlivé.
Asi málo kdo z nás může říci, že trochu té zubní pasty nespolkl a to nemluvě o našich dětech, které s oblibou různé jahůdkové či malinové variace past velmi ale velmi rádi konzumují.
Vzala jsem si k ruce tedy zubní pasty, které používá naše rodina. My s manželem jedeme na Odolu, ten obsahuje 1050 ppm fluoridu sodného, tím myšleno na celou 75ti gramovou pastu.
Dcera má k dispozici dětský Elmex, který obsahuje tzv. olafluor. Pro to, abych se dozvěděla, kolik ppm fluoridu sodného obsahuje jsem musela lozit po netu. Je to 500 ppm fluoridu sodného, také předpokládám že na 50 ml pasty.
Pak má ještě jednu a to Signal, který obsahuje 450 ppm fluoridu sodného, také na 50ml pasty.
Tak jsem si selským rozumem řekla, že to je sakra hodně oproti deklarovanému 0,45 ppm, že?
Tak jsem se jala hledat na netu definice toho, co to vlastě fluorid je a co si mám pod tím představit. Odkaz na fluorid je zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fluoridy
Odkaz na fluor je zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fluor
No a závěrem jsem z toho zmatena. Na jednu stranu se tam píše o toxicitě a na druhé straně je to děsně prospěšné zubům.
Co se v odkazech můžete dočíst? :
Přípustné množství fluoru je 1 ppm, při koncentraci 2-3 ppm na zubech vznikají hnědé skvrny. Při jednorázovém požití 150 mg fluoridu sodného NaF může dojít k nevolnosti, zvracení, průjmu a akutní bolesti břicha, po požití vápenatých iontů (např. mléka ve kterém jsou) tyto problémy velmi rychle mizí. Dále stimuluje fyziologické pochody (tvorba organických sloučenin v játrech a ledvninách, zprostředkuje vazbu fosforečnanu vápenatého ve tkáních).
apod….
Až to přelouskáte, tedy pokud se o to zajímáte, tak bych ráda znala váš názor na věc. Začínám totiž pochybovat o prospěšnosti a začnu se nejspíš poohlížet po pastě bez fluoru. A jen tak me napadlo, že už tak nějak vím, kde se vzaly pigmentové skvrny na zubech mé dcer :-O

Můžu se jen zeptat,co je to to pečetění zoubků?? To jsem nikdy neslyšela. Děkuji,Iv.

No, mě jenom mrzí, že jsem v těch odkazech nenašla nikde v porovnání právě ten Lacalut 0-4 roky… Vím,ž e už jsem s tím Lacalutem trapná, ale prostě my ho používáme a zajímalo by mne, jak si vede v nějakých “testech“… :-):-):-)

Virenko, naprostý souhlas, vždyť říkám, že mě to s Horempádem baví:-))
To bylo míněno jako fakt, ne jako ironie, určitě je dobré, že takhle provokuje nás ostatní, abychom si přinejmenším ujasnili pojmy – jen tak dál.
Já jsem se ale ozývala právě proto, že mě to docela vyprovokovalo, jak říkáš, i ta okamžitá Ivčina reakce, božínku, malý toho spolyká a otravuje si zdraví – já to tak černě nevidím, co můžu ovlivnit, ovlivním, ale od pasty s fluorem neupustím – toliko za mě a za naši rodinku:-)))

Matildo, postupuješ podle potřeby svých dětí. Ale ani tobě asi neuškodilo, že jsi se nad tím zamyslela – a třeba abys došla k tomu, že u svých dětí naopak na fluoru třebas i přidáš, ne?
Horempádem píše trochu provokativním způsobem, ale spoustu lidí to přinutí si na věc udělat nějaký názor a třeba se vůči Horempádem vymezit. Podle mě je to dobré, člověk si uvědomí, proč a z jakých důvodů si za svým stojí.

Možná někoho šokuji, ale po přečtení odkazů v posledním vstupu Horempádem jsem spíš nabyla dojmu, že fluorizace chrupu mých dětí by po přechodu na zubní pastu bez fluoru byla naprosto nedostatečná.
Dnes jsem volala zubařce mých dětí, abych je objednala a díky tomu, že telefon vzala ona a ne sestřička, jsem s ní mohla v rychlosti tuto otázku nakousnout. A musím s ní naprosto souhlasit. Mám vzít v úvahu genetickou predispozici ke kazení zubů v rodině. Já mám zuby celkem ok, ale můj bývalý manžel má zuby zkažené od ranného dětství. Pravděpodobně to mají obě děvčata po něm, bohužel, a tím, že bych jim zamezila dávky fluoridu každodenně, bych s naprostou určitostí zvýšila riziko rozšíření zubního kazu. Bavily jsme se o tom, že už dříve mi upřesnila, že doporučené množství dětské zubní pasty na kartáček mám zmenšit o polovinu, malým dětem do 5-7 let – podle šikovnosti – dávat pastu na kartáček sama – což dělám – a hlídat čištění zoubků co nejdéle, nejméně do pěti let zoubky každý večer ještě sama přečistit. A malému stačí jen jednou za den – večer – štětinky do zubní pasty jen mírně namočit. Ale zdůrazňovala, že nedoporučuje přejít na zubní pastu bez fluoru, zvláště proto, že naše studniční voda není fluorem obohacená, protože výskyt fluoru v přírodě je nedostačující a proto, že nepoužíváme ani fluoridové tablety, ani fluorizovanou sůl.
Tolik za nás – já dávám na zdravý selský rozum – nic se nemá přehánět, ale – ruku na srdce – i většina bylin jsou zdraví škodlivé, když to s jejich množstvím při užívání přeženeme, můžeme někoho klidně i zabít, a to se týká i léků, přece… Kolik maminek v domnění, jak moc dětem pomáhá, cpe každý den spoustu posilovačů imunity a umělých vitamínů – každou chvíli se to hemží v poradně – Marťánky, Preventan, k tomu echinaceu a ještě třeba imunoglukany, paráda… Nic se nesmí přehánět a nad vším bychom se měli sice zamyslet, ale přiznám se, Horempádem, ty mě strašně bavíš:-) Co chvíli uděláš vítr ve svém životě, aby si člověk ve tvé blízkosti nebyl ani čtvrtroku jistý sám sebou – ať to vezmu od prvního článku o látkování ke všemu ostatnímu, co tady píšeš:-))))
A nic proti tobě, holka, piš dál a dál nás ostatní vyváděj z míry:-)))
Tak já prostě tohle vůbec nestuduji. Mě, jako dospělé, když jsem se jí ptala, jaká pasta je nejvhodnější, řekla, že na značce nezáleží, ale na způsobu čištění. Takže to takhle beru i u dítěte. To, že malý pastu polyká, zatím neovlivním. Já se také ráda informuji, ale nenapadlo by mě studovat zubní pasty, které jsme používali jako děti a používáme je i teď.

Já si myslím, že je dobře, že Horempádem se začíná o spoustu věcí zajímat a že nám přispívá tím, co sama aktivně zjišťuje. Corino, já si myslím, že člověk, který studuje obsah zubní pasty není blázen, hlavně když i v denním tisku, i v časopisech pro maminky, i v internetových diskuzích bývá fluor a jeho podávání diskutováno často. Pro a proti jsou tu dost vyrovnaná a záleží na důvodu, proč fluor podávat – nebo nepodávat.
Individuální přístup je klíčem ke všemu. Zubař bude hlásat prospěšnost fluoru, protože pro zuby prostě prospěšný je. U silně kazivých zubů je potřeba mít fluoru MÍSTNĚ nadbytek, třeba i za cenu tmavých skvrn – aby se zuby nekazily tolik. Ale CELKOVÝ příjem fluoru je nepochybně věc, která by lhostejná být neměla, zamyslet se nad tím neublíží nikomu a ve výsledku si každý aspoň můžeme říct, že reagujeme adekvátně situaci našeho konkrétního dítěte, ne bezmyšlenkovitě podle jakýchsi vágních doporučení, prostě jako pro všechny bez rozdílu – mezi námi totiž rozdíly jsou, minimálně ve vrozených dispozicích.
Můj osobní názor je, že sliznicí úst se za několik minut čištění nevstřebá tolik fluoru, abych z něj měla obavy. Malé dítě polykající – to bych ale nechtěla. Hlídám, abych neměla fluorovanou sůl, voda se u nás nefluoruje, myslím, že je to celostátně, ale jistě to nevím. Kdybych měla dítě s kazivými zuby a bez alergické reakce na fluor, určitě bych používala Elmex a Elmex pastu. Pokud by moje dítě bylo třeba autista nebo i epileptik, raději bych trochu kazivé zoubky než zvyšovat riziko nezvladatelné zátěže fluorem, toť můj postoj.
Horempádem chtěla znát názory nás ostatních a těch se jí myslím dostalo. Nikde nepsala, že její názor je jediný správný, čehož si cením velmi a je to pro tuto diskuzi myslím klíčové.

Corino, a víš, proč jsi ten vzorek elmexu(a klidně jakékoli jiné pasty) dostala…..Teď vůbec neútočím na tvou Dr., ale jako sestra v ordinaci, přítomná návštěvám obchodních zástupců vím, o čem mluvím…..
Reklama nemusí být jen na bilboardech nebo na netu, v tisku. Jednou z nejúčinnějších forem reklamy je dát potencionálním uživatelům to, co propaguju zdarma. A předpoklad je, že většina si výrobek zakoupí. A určitě je pak důvěryhodnějším zdrojem lékař, kterému důvěřuji. problém je ten, že pokud nejsem informovaný pacient, tedy potencionální uživatel, pak lehce uvěřím. A to je základ reklamy (aspoň tak to vidím já, nejjednodušší forma). Pak záleží na tom, zda tomu věří i ten lékař, nebo vzorečky rozdává proto, že se jich musí zbavit. Jen tak mimochodem, můj zubař má na stolku taky mísu naplněnou vzorečkama elmexu, ale když se ho zeptám, jakou pastu používat, tak elmex neuvede…..
Neberte to jako útok na někoho, je to můj názor, jak to vidím (což jsem i vyjádřila ve svém přechozím příspěvku) a právě díky těm číslům vím, že tahle informace je pro mě důležitá, především, co se týká zdravých zubů mého syna. A jsem ráda, že o tomto vím.
Problém je, že jak to není zákonem, ale jen doporučené, tak si výrobci můžou dělat co chtějí, v podstatě na to nemusí nijak upozorňovat a zákazníci pak bez informací vlastně ani nevědí, co je dobré a prospěšné a co ne, v jakém množství atd…Tedy pokud se o to nezačnou sami zajímat.
Já sama jsem člověk, který potřebuje informace. Samozřejmě si pak udělám náhled takový, jaký uznám dle svého svědomí za vhodný z mého hlediska.
Pár odkazů (objektivních a nezainteresovaných) na téma co to je fluorid, zejména i popis fluoridu sodného , který je obsažen v zubních pastách:
http://www.irz.cz/latky/fluoridy
Informace o přípravku ze stránek SUKL:
http://www.sukl.cz/download/spc/SPC9116.doc
A jiné:
https://www.zdravcentra.cz/cps/rde/xchg/zc/xsl/3141_3421.html
Holky, tak jsem všechno vaše přečetla a jsem zmatená 🙁 Dostala jsem u poslední prohlídky dětský Elmex a mám v plánu ho i koupit. Tak teď nevím, když tu hážete takovými numery, tedy hlavně Horempádem a malý mi to denodenně ráno i večer polyká 🙁 sice málo, ale přece. Budu se informovat u dr.
Líbilo se mi, co mi napsala Peťka. Všechno.
Já nikdy nestudovala zubní pasty. Nejsem takový blázen, abych si všechno takhle zjišťovala. Kdyby nebylo internetu, kde bychom informace hledaly, že?