Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
A co takhle Fluorka?
Zakládám tuto diskuzi, protože bych ráda znala váš názor na zubní pasty, ale ne týkající se toho , jak která vám účinně zuby čistí, ale toho zda jste se někdy zamysleli nad obsahem fluoru nebo-li fluoridu sodného v zubních pastách.
Možná by mě ani nenapadlo se po tom pídit, ale tak nějak náhodou se ke mě dostal dokument (na který vám nemohu dát odkaz, protože je stažen z www stránek, na které mám předplatné a nejspíš by vám přístup byl odepřen) týkající se flurizace vody v některých státech v roce 1954. Kdy bylo zkoumáno, zda by nebylo přínosem vodu obohatit o fluorid, aby se docílilo zdravějšího chrupu. Samozřejmě to celé byl nesmysl a nakonec se od toho upustilo, protože došlo k více poškozením než přínosům.
Tehdy bylo v průzkumech uvedeno , že i množství 0,45 ppm fluoridu sodného je při trvalém požití (tím myšleno denně) zdraví škodlivé.
Asi málo kdo z nás může říci, že trochu té zubní pasty nespolkl a to nemluvě o našich dětech, které s oblibou různé jahůdkové či malinové variace past velmi ale velmi rádi konzumují.
Vzala jsem si k ruce tedy zubní pasty, které používá naše rodina. My s manželem jedeme na Odolu, ten obsahuje 1050 ppm fluoridu sodného, tím myšleno na celou 75ti gramovou pastu.
Dcera má k dispozici dětský Elmex, který obsahuje tzv. olafluor. Pro to, abych se dozvěděla, kolik ppm fluoridu sodného obsahuje jsem musela lozit po netu. Je to 500 ppm fluoridu sodného, také předpokládám že na 50 ml pasty.
Pak má ještě jednu a to Signal, který obsahuje 450 ppm fluoridu sodného, také na 50ml pasty.
Tak jsem si selským rozumem řekla, že to je sakra hodně oproti deklarovanému 0,45 ppm, že?
Tak jsem se jala hledat na netu definice toho, co to vlastě fluorid je a co si mám pod tím představit. Odkaz na fluorid je zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fluoridy
Odkaz na fluor je zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fluor
No a závěrem jsem z toho zmatena. Na jednu stranu se tam píše o toxicitě a na druhé straně je to děsně prospěšné zubům.
Co se v odkazech můžete dočíst? :
Přípustné množství fluoru je 1 ppm, při koncentraci 2-3 ppm na zubech vznikají hnědé skvrny. Při jednorázovém požití 150 mg fluoridu sodného NaF může dojít k nevolnosti, zvracení, průjmu a akutní bolesti břicha, po požití vápenatých iontů (např. mléka ve kterém jsou) tyto problémy velmi rychle mizí. Dále stimuluje fyziologické pochody (tvorba organických sloučenin v játrech a ledvninách, zprostředkuje vazbu fosforečnanu vápenatého ve tkáních).
apod….
Až to přelouskáte, tedy pokud se o to zajímáte, tak bych ráda znala váš názor na věc. Začínám totiž pochybovat o prospěšnosti a začnu se nejspíš poohlížet po pastě bez fluoru. A jen tak me napadlo, že už tak nějak vím, kde se vzaly pigmentové skvrny na zubech mé dcer :-O
Postupně 🙂
Ctiradko. Zkratka ppm znamená “parts per million“ čili jedna miliontina 🙂
Matildo, nerada bych, aby to vyznělo jako poplašná zpráva, jen např mě to doplnilo info o tom, proč u dětských past je obsah fluoridu nižší než u dospěláckých. Takže kdyby příjem fluoridu byl “putna“, tak ho asi do dětský past nedávají méně že? 🙂 Jen mi to do teď nikdo nevysvětlil, ani zubař.
Ještě se pokusím najít nějaké srozumitelnější odkazy. Jen např v článku o fluorizaci pitné vody v řádech už bylo napsáno, že např každodenní pití fluorizované vody škodí, proto je umělá fluorizace zakázána.
Šlo mi spíš o to, upozornit, že nic se nemá přehánět. Zkrátka je vícero věcí, které ovlivňují stav našeho chrupu a jen fluoridem to není. Jde také o příjem vápníku, důkladné čištění a správná technika čištění, strava apod. Není to zrkátka o tom, že pokud budete pít vodu s fluoridem, jíst jídla osolená solí s fluoridem a ještě mít zubní pastu s maximálním obsahem fluoridu, že vám to zachrání chrup, pokud vám to nedovolí genetická průprava.
Ještě si musím najít nějaké odkazy k tomu, co všechno nadměrný příjem fluoridu může napáchat na našem organizmu a pak to sem hodím.
Ještě k těm tabletám. To bylo to jediné, od čeho mě zubařka odradila, že to nemáme dělat.
A také jsem to sem dala proto, protože změnit značku pasty dítěti je to nejmenší, pro co se může člověk rozhodnout. Nestojí to svět a pokud to má dítku prospět, tak mi to nepřipadá nikterak drastické 🙂 Ale samo rozhodnutí je na každém z nás.

Před třemi lety, když Jakoubkovi vyrostl první zoubek, tak jsme taky od MUDry dostali fluoridové tablety (a to naši MUDru považuju za dost pokrokovou, je zároveďn i homeopat, nicméně tablety nám předepsala..). NEjdříve jsem je synkovi chvíli dávala, potom jsem ale začala zjiš´tovat, že názory se liší, že se běžně tablety nedoporučují a taky z pohodlnosti jsem mu js dávat přestala… Naše zubní lékařka taky říkala, že tablety nedoporučuje, dokonce mi řekla, že malé dítko nepoitřebuje ani pastu(neřekla mi proč, mě to nenapadlo zkoumat, nenapadlo mě, že je to třeba kvůli fluoru), nicméně zase mi zubařka doporučila kupovat sůl s fluorem.
Vodu pijeme z kohoutku, nekupujeme Doboru Vodu, ale sůl zase už tři roky používám jenom s fluorem… No a synek si čistí zoubky dětským Lacalutem… Je pravda, že mu pasta velmi chutná, takže o nějakém vyplivování není moc řeč, na druhou stranu já mu té pasty dávám jenom tolik, že namočím pár štětinek… žádná velikost hrášku (ani půl hrášku..) ani nic jiného u nás není…. Takže snad to nebude až taková tragédie….
Jenom by mne zajímalo, HP co to jsou za “jednotky“, které uvádíš u těch fluoridů? Asi jsem blbá, ale nevím…Dětský Lacalut má 0,025procent…. Jak to porovnám s těmi tvými hodnotami?????? Ve mě teD´zkratka “PPM“ vzbuzuje jenom “peněžitou pomoc v mateřství..“ :-):-):-) a tak tím “vykojeným mozkem“ nějak nejsem schopná se teD´v těch zkratkách zorientovat… Ach jo, ostuda, ale poradíš????

Tak já musím říct, že tady na ostravsku ještě dost dětských lékařů fluoridové tablety předepisuje…
Horempádem, rozumím tomu, co chceš říct…
Balenou vodu nekupujeme, máme studniční, i když obsah fluoru v ní neznám… Fluoridovanou sůl ani náhodou, kupujeme klasickou mořskou. Ale na druhou sranu, špatný stav chrupu mých dvou dětí mě docela děsí…
Vím, jak to myslíš s tím vstřebáváním fluoru přes ústní sliznici, ale přesto si myslím, že čištění zubů zubní pastou s fluorem dvakrát denně nemůže rozhodně za nesmírnou kazivost, myslím si, že to je silně individuální a zatím věřím, že bez fluoru by to mohlo být ještě horší, navíc na toto jsem se opravdu poctivě zubařů ptala, každý tvrdí, že je nutné používat pastu s fluorem, tak to jsou všichni zase tak omezení? Vždyť přece na tom nemohou mít nějaký finanční zájem… 🙂
Pokud můžu zapátrat ve své minulosti, tak uvedu jeden příklad – v dětství jsem byla častým pacientem v lázních, skoro každý rok od svých pěti let dva měsíce v kuse bez rodičů v Karlových Varech. Dva měsíce absolutně bez jakýchkoliv sladkostí, zakázaná byla i žvýkačka. Ze zoufalství jsme tehdy pocumlávali po večerech pastu Tutifruti – pamatujete si? Byla těžko k sehnání, ale pokud se povedlo, končila v našich žaludcích jedna třetina tuby určitě. Mé zuby jsou nadále téměř bez kazů, bez hnědých skvrn, myslím, že její ochutnávání proběhlo bez následků:-)
Na druhou stranu, má první dcerka, která prošla užíváním fluoridových tabletek, má o dost zdravější zoubky, než druhá, které se od prvního kazu začaly neúměrnou rychlostí kazit všechny zoubky okolo a ani časté čištění a regulace sladkého tomu nezabránila… Navíc – tehdy ještě o nějakém pečetění zoubků nebo elmex gelu nebylo ani slyšet, takže bohužel má dcerka si prošla dost krušným obdobím…
O tom by se dalo polemizovat dost, každopádně je důležité, aby se informace o fluoru jako takovém dostaly do širšího povědomí. Ale já si nemyslím, že by jeho užívání jen v zubní pastě mohlo nadělat takovou paseku, mě osobně – a neber to jako výčitku na sebe – to zavání trochu poplašnou zprávou. Možná je to tím, že jsem ještě nepřečetla ty odkazy, které uvádíš, třeba změním názor, na druhou stranu, jak říkám, o škodlivosti nadužívání fluoru vím už dávno.
Když tady zminujete ty fluoridové tabletky, je normální, že jsem se s nima potkala naposledy asi před dvaceti lety a to, když jsme je skoro užívali všichni na doporučení zubařky:)
Dřív se dávali normálně, ale v posledních letech jsem se s nima vůbec nesetkala, ani u jednoho zubaře:)
Ahojky Matildo, díky za reakci.
Asi takhle, jak jsem psala, dcerka sice už leccos dokáže pochopit, ale pasty jsou tak dobře aromatizovány, že ne vždy jí to donutí vyplivovat že? 🙂 Taky jsme už delší dobu používaly Elmex, ten dětský a když vezmu, že si je opravdu čistila nesčetněkrát denně, tak mě příjem fluoridu touhle cestou děsí.
Všeobecně se v odkazech píše, že by jsme měly hlídat denní příjem fluoridu u dítěte. Tj. pokud používáme v přiměřeném množství fluorizovanou pastu, tak už ho nikam jinam nepřidávat (voda, sůl, tablety apod). Sami lidé, kteří působení fluoridu na lidský organismus zkoumali, jsou přesvědčeni o jeho neblahých účincích. Je to sice divné, ale ve větším množství nepůsobí dobře na zuby a nikterak nezmírňuje kazivost. A jak jsem psala, nejde o to, že třeba dítě umí po vyčištění zubů zbytek pasty vyplivnout, nebo ti zručnější si i ústa vypláchnout, ale fluorid je schopen se dobře vstřebat i sliznicí v ústech 🙁
Takže za mě. Protože dcerka od nás občas pije Dobrou vodu, ve které je přítomen fluorid,tak přejdeme na každodenní používání pasty bez něj. Dtto už nikdy nesáhnu po fluorizované kuchyňské soli :-)) Pastu jako je Elmex gel doma ponecháme a třeba jednou měsíčně s ní zoubky řádně ošetříme, ale od každodenního užívání fluoridu v pastách naprosto upustíme.
Už jsem to i někde psala,až jí narostou druhé zoubky, tak přejdeme k jejich zapečetění, protože si myslím, že v současné době je to jedna z mála účinných ochran proti zubnímu kazu u dětí, když zrovna třeba po každém jíle si nevyčistí zoubky.
Na jednom ze zoubků se před časem Eli udělala pigmentová skvrna, kterou jsme zprvu pokládali za kaz. Dost jsem se tomu divila, protože to bylo v období, kdy si Eli zoubky čistila opravdu vehementně, takže mi to bylo divné. Pak když jsem se dočetla nyní o působení fluoridu na zuby, tak se nakrásně mohlo stát, že to bude bohužel sice z dětské, ale dost fluoridizované pasty 🙁 Zoubek jí byl zapečetěn , aby se v budoucnu nezkazil.

Horempádem, konečně jsem se prokousala touto diskuzí…
Toto téma mi není neznámé, zkoumala jsem vlastnosti užívání fluoru už ve chvíli, kdy jsem u druhého dítěte očekávala doporučení na fluoridové tablety – prostě starší dcera je dostala s prvním zubem automaticky a já tehdy nebádala, a u té druhé jsem toto téma nadhodila taky u prvních zoubků a to už mi paní doktorka řekla, že není přesvědčena o tom, že by jejich užívání bylo nutné…
Tak jsem sama zapátrala a pak jsem si říkala, že jsem byla pitomá, že jsem do starší dcerky ty tablety každý den rvala…
Nicméně, pasty používáme normální s fluorem, u dětí elmex, protože – a to tady nikdo nezmínil – co se zoubkama, které se opravdu dost kazí, i když se pravidelně čistí? Kačence se zoubky přímo rozpadávají a naše zubařka varovala před použitím pasty bez fuoru, prý by byl výsledek katastrofální, naopak doporučila elmex gel…
Já fakt nevím, ale tak nějak spíš hlídám to, aby děti pastu nepojídaly, holky už jsou velké, takže přednášku o tom, jak je důležité pastu vyplivnout, mají dávno za sebou. Ale prcek je ještě malý. Ráno čistíme zoubky bez pasty, ale večer s elmexem pro mrňata, s tím, že nedodržuji doporučené množství, kartáček pastou jen mírně postraším, i tak si myslím, že to úplně stačí na vyčištění těch dvanácti zoubků.
Každopádně odkazy zde uváděné si přečtu až v další volné chvilce, teď nestíhám:-)))
A díky moc, musím tě pochválit, že dáš ostatním maminkám možnost se pozastavit a zadumat nad dalším tématem péče o naše dětičky, mnoho z nich určitě o škodlivosti fluoru nemá tušení. Moje švagrová vyfásla fluoridové tablety pro svého maličkého taky hned s prvním zubem, užívá je ten bobík už dva roky v kuse, síla, co? A nevysvětlíš jí to a zároveň je líná si to sama pohledat, že takový nadbytek fluoru je opravdu nebezpečný, když se navíc ještě fluoriduje voda v městské vodárně – nebo od toho se už taky upustilo? Myslím, že ne…
Hpádem, děkuji za vysvětlení, už vím o co jde:)
Příště mrknu na tu dětskou pastu bez floridu:)
Mari, nikdo neříká, že jsi tupá 🙂
Asi takhle, já sama jsem o tom neměla až tak dokonalou představu. Jediné, co jsem si do té doby odpozorovala, že mám sledovat, aby na pastě bylo napsáno, pro jakou věkovou kategorii je určena. To jsem si hlídala. Ale nenapadlo mě, že je to např kvůli obsahu fluoridu. Přestože ale dětské pasty jich mají tak nějak méně, tak i tak je to dost. Právě třeba Perlička je fluorizovaná hodně 🙂
Prostě fluorid, který děti pozřou, ať už z past, vody nebo moderně ze soli, kde bývá taky přidáván, jim může škodit. Ať už se to týká trávení a nebo se může ukládat na méně vhodných orgánech v těle. Jde o to, že dítě ani nemusí pastu pozřít, ale fluorid se mu vstřebá už i ústní sliznicí, která to bohužel dovoluje. Druhak je prokázáno, že nadměrný příjem fluoridu může způsobovat nepříjemné zabarvení zubů.
Takže malé dětičky by neměly používat zubní pasty s přidaným fluoridem a nebo jen minimálně. Lepší je používat zubní paty bez něho, které jsou také dostupné a udělají stejnou službu. Jak jsem psala, když to vezmu podle Eli, která měla období, že si čistila zoubky i víc jak 6x denně, tak mě jímala hrůza kolik fluoridu prostřednictvím Elmexu zkonzumovala 🙂
Tak já na to teda nehledím:)
My používáme colgety a ted jsem koupila v akci white pasty:)
Hledím na to, aby byl znát výsledek po vyčištění, ale kolik má flouridu, tak to ne:)
Jaký to má vůbec vliv, že je tam toho hodně????
A u děcek hledím na to, aby to nebylo moc sladké:)
Když byli mimnka, tak klasickou perličku, ta je sladká a snesli ji bez problému a nechali si zoubky tím vyčistit:)
Malé už kupuji trochu větrové pro její věk a malému tu perličku:)
Takže mě Hpádem pouč, at nejsem tupá:)))
Virenko, to sice ano, ale o to sladší odměna 🙂
Já vím, je to těžké. Dnes je odstranění nosní nebo krční mandle takovou samozřejmostí, že asi nad tím málokterá maminka zapochybuje. Chápu i to, že pokud se místo zanítí a činí evidentně znatelné zdravotní potíže dítěti, tak budiž. Já jsem spíš tak nějak vycítila, že to nebude to pravé ořechové a vydala jsem se cestou odstranění příčiny. Tedy pokud to půjde. Po tom, co mám tak nějak prolustrováno, jsem spíš nabyla domění, že v jejím případě by se to pak projevilo jinde. Což není náš cíl.
Ale tohle téma sem nepatří že? :-)Takže závěrem pozor na fluorid a případně aminofluorid, páč je to jedno a totéž jen v jiném obalu 🙂