Prořezávání zoubků

Rubrika: Péče o miminko, Zuby

Děti trápí „fyziologická“ bolest zubů (tedy bez chorobné příčiny) ve dvou fázích života. Jednou při prořezávání zubů, tedy když se objevují mléčné zuby – k tomu dochází zhruba od čtvrtého měsíce života, ale doba, kdy k tomu dojde, individuálně velmi kolísá.

A podruhé tehdy, když mléčné zuby vypadávají, aby měly místo trvalé zuby. V obou případech dochází k podráždění okraje dásní a ke vzniku tlaku na čelisti, který způsobuje bolesti.

Jak se potíže projevují?

 • Dítě hodně pláče a je nevyrovnané.
 • Nepije, jak by mělo, a vyplivuje příkrmy.
 • Mnozí kojenci jsou v této době také náchylnější k infekcím, mají zvýšenou teplotu a často také opruzený zadeček.

 

Kdy byste měli vyhledat lékaře?

Potíže při prořezávání zubů jsou v zásadě neškodné a samy se upraví. Pokud však dítě odmítá pití nebo příkrm a/nebo dostane silnou vyrážku v oblasti zadečku, měli byste to zkonzultovat s dětským lékařem.

Jak dítěti pomoci?

   

 • Mnohé děti mají v této době silnou potřebu kousat něco studeného – tento typ masáže dásní má pro ně zřejmě blahodárné účinky a mírní bolesti. Na to existují speciální plastové kousací kroužky.
 • Jako pomoc při prořezávání zubů se tradičně doporučuje také oddenek kosatce.
 • Navíc jsou v lékárně k dostání speciální ústní gely, které se natírají na dásně a které obsahují látky, jež tlumí bolest a zmírňují zánět.
 • Osvědčila se i homeopatika. Homeopaticky zaměřený lékař vám může připravit následující směs: Chamomilla e radice D20, Aconitum D10, Magnesium phoshoricum D6 – stejné díly všech složek. Dávejte dítěti ráno a večer pět kapek.

 

Jedná se o ukázku z knihy Chutné recepty pro miminko i celou rodinu.
Vydalo nakladatelství Grada, 2011.

Napsal/a: Birgit Kaltenthaler, Heike Kovács

Toto taky stojí za přečtení!

Himerky – „Když široké balení, tak stylově!“

Pokud vám bylo ortopedem v porodnici nebo při kontrole kyčlí vašeho čerstvě narozeného miminka doporučeno široké balení, pak nemusíte ztrácet

Čtu dál →

Recenze: Město v noci

Knížka Město v noci, kterou vydalo nakladatelství Albatros, je skutečně velmi pěkně udělaná. Její autorka Petra Bartíková v ní stručně a

Čtu dál →

Jak každodenně zabíjíme důvěru svých dětí?

Neděláme to schválně, ale dopouštíme se toho snad každý den. Jsou to jen zdánlivé malichernosti, ale důsledky jsou mnohem

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

 • andelinka
  andelinka

  právě nás zoubky trápí – pomáhá častěji kojit a mazat Calgelem

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist