Rozhovor s autorkou kouzelných vílích příběhů Renatou Štulcovou

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Rozhovory

Krásu knihy Rafaelova škola: Vílí křídla jsem zde již opěvovala a opravdu mi učarovala natolik, že jsem si nenechala ujít možnost dozvědět se něco více o autorce a pozadí knihy…

Maličko z jejího života

Renata pochází z Rakovníka. Nyní žije v Litoměřicích. Po absolvování gymnázia vystudovala na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem matematiku a geografii. Také si „zaběhla“ na Univerzitu  Karlovu  „nadrtit“ anglický jazyk a literaturu. Nijak nezahálela a (zároveň se studiem angličtiny) absolvovala kurzy Dramatické výchovy na Masarykově univerzitě v Brně, což podpořilo a rozvinulo její zájem využití dramatu ve výuce. Nyní působí jako pedagog na základní škole v Litoměřicích.

Napsala již sedm knih a posbírala několik ocenění.

Jak jsme se našly

Po přečtení sotva páté kapitoly z knihy „Rafaelova škola-vílí křídla“ jsem podlehla nutkání sednout k počítači a dozvědět se něco více o autorce. Našla jsem její blog a okamžitě přidala vychvalující komentář, který rozhodně není jediný.

Paní Renata na můj příspěvek reagovala velmi mile a spolu s prvním mailem od ní mě zalila nepopsatelná, čistá a průzračná energie. Proběhla výměna několika mailů a rozhodnutí utržit pro vás s touto kouzelnou vílou rozhovor.

Poodhalení pozadí knihy

Paní Renato, co Vás inspirovalo k napsání knihy „Rafaelova škola- Vílí křídla“?

Když jsem byla přibližně v půlce práce na předešlé knize Mojmír – Cesta pravého krále, rozhodla jsem se, že po Mojmírovi napíšu příběh ze současnosti, z české školy, v níž jako učitelka trávím nejvíce času. Inspirací pro mě byla moje láska k Zemi, přírodě, lidem. Rozhodla jsem se pro romantický příběh s ekologickým a duchovním podtextem a zamýšlela jsem se, jak v době upírů a vlkodlaků takovou knihu ze školního prostředí zatraktivnit. Jak ji udělat jinou a přitom se vyhnout upírům a vlkodlakům?
Nabízelo se využít právě přírodu a duchovno. A tak mě napadlo psát příběh, v kterém se propojí svět lidí a elementárních bytostí. Jakmile do sebe tyto nápady zapadly jako puclíky, vynořili se přede mnou konkrétní hrdinové a jejich příběh.

Tak mě napadá, ale popravdě! Čerpala jste postavy učitelského sboru od vás ze školy? J Poznají se v knize vaši kolegové?

Postavy dětí v Rafaelově škole popisuju opravdu podle některých mých žáků, ale pro vzory profesorů Rafaelovy školy jsem sáhla do minulosti. Poznali by se v nich moji pedagogové z gymnázia, které já studovala a také pedagogové z vysoké školy. Ale samozřejmě nevylučuju, že v dalších dílech možná někoho z kolegů jako vzor využiju. Ještě mám před sebou pět a půl dílu, které jsou sice promyšlené, a píšu je podle plánu, jenže mnohokrát se stane, že se prostě nějaká nová postava zjeví na scéně naprosto neočekávaně.

V knize se objevuje mnoho detailů z bylinkářství. Bylo potřeba, abyste nastudovala informace, nebo se bylinkářstvím zabýváte tak nějak přirozeně?

Bylinkami jsem posedlá od dětství. Prožila jsem dětství a mládí v přírodě, znám kdejaký plevel, vyráběla jsem herbáře, sbírala léčivé byliny do sběrny. Později jsem začala bylinky i používat, takže při psaní knihy mi přišlo přirozené psát o bylinách. Samozřejmě, vše si ale pro jistotu vždy ověřuju v odborných knihách.

A copak mystika, esoterika? Vykládáte si například karty? Provádíte kouzla pomocí svíček aj.?

Mystika a esoterika mě zajímá, ale žádná kouzla neprovádím, spíš vnímám velmi pozorně svět kolem. Co se týká karet – nevykládám si je, ale sbírám je. Moje sbírka není velká, ale přemýšlení nad kartami, nad jejich psychologickým významem pro lidi mě vedlo k tomu, že jsem v Rafaelově škole věnovala hrdince Marině balíček karet, které pro ni nakreslila jedna jí blízká bytost.

Knihu provází krásné ilustrace paní Jarmily Marešové. Jak probíhá taková spolupráce? „Vybrala“ jste si ji sama, nebo přidělilo nakladatelství?

Paní ilustrátorku našlo nakladatelství podle typu kreseb, které ona umí. Paní Marešová si rukopis přečetla, nakreslila návrhy, a pak jsme se sešly i s paní redaktorkou a vše prodiskutovaly. Ke každé kapitole patří obrázek z herbáře, neboť kapitoly vždy uvádím krátkým textem, který se týká určité byliny. Bylinu pak nevybírám náhodně, nýbrž podle vnitřního smyslu celé kapitoly. Tenhle nápad není z mé hlavy, ale inspirovala mě kniha zvaná Hodinky Anny Bretaňské. Paní ilustrátorka Marešová vytvořila opravdu třicet devět nádherných tuší kreslených rostlin, které připomínají například Matiolliho bylinář z roku 1562. V kontrastu k černobílým ilustracím je barevná obálka se zářivými květinami po obvodu.

Jaký je váš záměr v této knize?

Mým záměrem v Rafaelově škole je nabídnout čtenářkám a čtenářům všeho věku příběh, který je pohladí. Zároveň bych ráda upozornila na význam přírody, přátelství, duchovna.

Osobně bych dle anotace knihu „Vílí křídla“ koupila dívce, ale po začtení je tam spousta vylomenin i z chlapeckého světa. Co myslíte vy?

Když jsem začala knihu psát, byla jsem rozhodnuta, že tentokrát píšu knihu pro dívky. Jenže ve škole jsou i chlapci, kteří provádějí typické klukoviny. Takže kniha nakonec není jen dívčí. Navíc v příběhu vystupují i jiné mužské postavy jako profesoři školy, kentauři, fauni a další.

Další plány

Na co se můžeme těšit dále a kolik chystáte pokračování?

Na počátku Rafaelovy školy dvanáctiletá hrdinka Marina Fialková nastupuje do primy gymnázia zvaného Rafaelova škola. Celý její příběh mám rozvržený jako oktalogii, osm dílů, tedy osm ročníků gymnázia. Kromě toho, že v první knize Vílí křídla najde svou maminku a sourozence, v dalších dílech se blíže seznámíme právě s jejími sourozenci a se světem elementárních bytostí, do něhož všichni patří.

Jakou knihu máte nyní rozpracovanou?

Právě mám rozpracovanou třetí knihu Rafaelovy školy a zároveň v hlavě nosím historickou fantazii pro dospělé, která by se týkala našeho dávnověku.

„Historická fantazie pro dospělé“? Zní velice lákavě a z vašich úst zajišťuje spolehlivou kvalitu! Můžeme se v ní těšit i na kouzla?

Přímo latinská zaříkávadla a kouzla jako v Harry Potterovi určitě ne. Ale existují jevy, které řadíme do škatulky „mezi nebem a zemí“. Takové se v naší dávné historii objevují, my z nich už dnes známe jen ozvěnu. Pokud po nich začneme pátrat, zjistíme úžasné věci. No, a já pátrala a teď už mi zbývá jen sednout a psát, aby se čtenáři taky už konečně dozvěděli, na co jsem to vlastně přišla.

Větší drobek ze života

Pojďme malinko odbočit. Na kontě máte více knih, stále píšete, učíte, pořádáte besedy. Co váš časový rozvrh?

Můj časový rozvrh je velmi nabitý. Nepíšu proto příliš rychle. Jeden díl Rafaelovy školy mi zabere přibližně dvě třetiny roku.  A předchozí knihy jsem psala ještě pomaleji, jednu za dva roky.

Vaše pečlivost je na knize vidět. „Čtou“ Vás vaši žáci?

Čtou, a je docela zvláštní, když jim o přestávce například podepisuju ne žákovskou knížku, ale výtisk některé z knih, které jsem napsala. Myslím, že i pro ně je to zpestření školního života.

Učíte na základní škole v Litoměřicích. Které předměty?

Vyučuju takovou kombinaci předmětů, nad kterou se lidé pozastavují. Vystudovala jsem matematiku, angličtinu a geografii, přitom od spisovatelky by lidé převážně očekávali, že je češtinářka.

Používáte ve svých hodinách „nějaké svoje specifické postupy“? Převzala jste i cenu za přínos k rozvoji dětského čtenářství, tak mě napadá, že jistě občas dětem studium zpestříte?

Snažím se, aby hodiny nebyly plné jen nudného drilu. Ten je samozřejmě také třeba, ale vždy se dá najít něco, čím se hodina oživí. V angličtině nějaká hra, v matematice hlavolam či aplikace matematiky do skutečného života.

Pozvete nás k sobě na blog?

Ráda. Kromě webových stránek   www.renatastulcova.cz , na kterých mám i puzzle z ilustrací ke knihám, jsem založila blog přímo k Rafaelově škole http://rafaelovaskola.blog.cz/.

Rafaelova škola na blogu dříve vycházela jako takový literární seriál. Byl to můj pokus, jestli kniha tohoto typu dokáže zaujmout čtenáře. Když jsem na ni pak podepsala smlouvu, nechala jsem na blogu první kapitoly z prvních dvou knih PRIMY a SEKUNDY. Třetí knihu TERCII můžete na blogu zatím číst téměř celou. Není ještě dopsaná, píšu ji stále průběžně dál.
Seriálové psaní na blog mě baví. Každý týden uveřejním jednu kapitolu, ráda si pak čtu bezprostřední komentáře čtenářů. Zároveň na blogu také uveřejňuju články, v kterých vyprávím o svém psaní. Najdete je v rubrice O PSANÍ. Tak budu ráda, když se na blogu stavíte, počtete si a napíšete třeba komentář.

Pokud se vrátím k ostatním Vašim knihám, blíží se Vánoce. Kterou byste mi doporučila např. pro 13letého synovce a pak i pro neteř (i když tedy jsou určeny pro děti a dospívající, mě jako dospělou naprosto okouzlily a nejsem jediná – viz spousta reakcí na vašem blogu)?

Určitě bych pro třináctileté doporučila Nemetonburk – Tajemství ve skále, touto knihou začíná celá trilogie Nemetonburk. Hlavními hrdiny jsou na začátku třináctiletá dvojčata, která během trilogie dospějí.
Pro třináctileté a starší jsou i mé knihy Růže a krokvice a Mojmír – Cesta pravého krále. Růže a krokvice je také někdy přezdívaná jako Šifra krále Karla, řeší se v ní uschování grálu v české kotlině a Bruncvíkův meč. Kniha Mojmír vypráví, jak chlapec narozený v poli ječmene musí prchat z Moravy na druhý konec světa, aby si zachránil svůj život, jak se v dospělosti vrátí, aby zachránil Moravu před Tatary, a jak se z něj stane věčný král Moravy.
Všechny knihy jsou naplněné akcí a dobrodružstvím, ale také láskou a romantikou. Jsou jak pro chlapce, tak pro dívky. Ale s potěšením se dovídám z ohlasů čtenářů, že je běžně čtou i dospělí.

Paní Štulcová,

mnohokrát Vám děkuji za čas, který jste mi věnovala. Poskytla jste, věřím nejen mně, informace z okruhu, se kterým se každý z nás setkává denně prostřednictvím knih, ale co vše za jedním výtiskem stojí práce, si asi uvědomí málokdo.

Přeji Vám za redakci mnoho úspěchů, spokojených čtenářů a nakladatele, co se o Vás budou prát!

Marie Busolíni


Recenzi na knihu Rafaelova škola: Vílí křídla si můžete přečíst zde.


Rafaelova škola: Vílí křídla

Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Autorka: Renata Štulcová

Počet stran:376
Vazba
: vázaná bez přebalu
Rozměry: 130×190
EAN: 9788020425140
ISBN: 978-80-204-2514-0
Rok vydání
: 2011

Knihu si můžete se slevou 15% koupit například zde.


Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působí od roku 1945.
Věnuje se zejména překladové beletrii, která tvoří asi polovinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu, a knihám pro děti a mládež. Vydává však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru. Na trh ročně uvede kolem 200 nových knih.

Napsal/a: Marie Busolíni

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist