Nechte se unášet na vílích křídlech!

Rubrika: Kulturní a literární tipy, VD tipy

Nenechte se zmást zařazením knihy do věkové kategorie. Usedněte k oknu, horký čaj položte na parapet a začtěte se do knihy, kterou jste právě koupila třeba dceři. Nepodléhejte výčitkám, že dceři knihu obšmáhnete. Ujišťuji vás, že nejste jediná, kdo se s chutí vnoří do zcela jiného a přeci tak blízkého světa!

Proč tato kniha?

Přiznávám, že se malinko věnuji esoterice. Ráda spolupracuji s vílami, anděly a jinými pomocníky. Po přečtení názvu knihy „Rafaelova škola – Vílí křídla“ tomu nemohlo být jinak, než že jsem po ní doslova vystartovala. A rozhodně jsem neudělala chybu!

Netrpělivě jsem vyhlížela pošťačku a téměř přešlapovala nedočkavostí (můžu si to dovolit, jsem na rodičovské dovolené ;-)). Když jsem otevírala balíček, můj dvouletý syn mi asistoval a jak knihu uviděl, řekl „Jé, mami!“. Trvalo asi deset minut, než jsem se začetla. Těch deset minut svíral knihu v droboučkých ručkách syn a po mém uvelebení se na zemi pronesl jen „číst“. A tak jsem šla do toho.

K věci

Drobounká dívka Marina mi ihned po první kapitole přirostla k srdci a nedočkavě jsem hltala každou další kapitolu. Ve svých dvanácti letech si připadá až moc obyčejná. Ovšem právě nyní je ten okamžik, kdy si všímá jevů, které se s dospíváním moc neslučují. Uši si raději zakrývá čelenkou, o výrůstcích na zádech říká její kamarádka, že jí připadají jako motýlí křídla. Oporu nachází především v babičce, která ji vychovává spolu s Marininým otcem a dědečkem. Možná je to tím, že babička vlastní malou, květinovou farmu u Berounky a má velmi blízko k přírodě.

Na žádost Marininy maminky, která je jedenáct let nezvěstná, se Marina hlásí na Rafaelovu školu. Nadšená z toho není, raději by absolvovala klasické gymnázium. Jen při první návštěvě zjistí, co se s ní děje a už se jí pohled na školu malinko mění. Na druhou stranu je před ní tajeno spousty věcí. Marinu doprovází dějem spolužačka Médea, která má maminku rusalku, také chlapecké duo Vilda a Buližník krásně svými vtípky a poznámkami odlehčují děj. Během absolvování studia se v každém ročníku metamorfují žáci v jinou elementální bytost. Zdá se, že Marině někdo usiluje o život, ale i přes nebezpečí chce Marina v tomto světě zkusit najít maminku.

Ve škole pro elementály  nemůže učit nikdo jiný, než královna víl Aine, nága Meluzína, faun Pan, ředitelka Flóra, také notnou dávkou energie přispívá do děje faun Puk a astrolog kentaur Arthos. Kelaíno Temnomraká je u každé pátrací akce. Další postavy jistě nematou. Svoji krásou kouzlí příběh ještě věrohodnější a úplný. Co myslíte, objeví se i jednorožec?

Poznáváme Marininy pocity z tajemna, ale i puberty, její lásky…

Jedním dechem zhltnuto a…

… a jsem naprosto uchvácena! Úvodníkem do každé kapitolky je kresba rostliny (ilustrace Jarmila Marešová) a kratičké vyzrazení  její povahové vlastnosti. Jakoby jednotlivé rostlinky držely nad psaním přímo patronát.

Děj probíhá nyní. Proto si myslím, že vtáhne děti velmi snadno do dění.  Hlavní a prakticky celý příběh se odehrává u nás, v okolí Berounky. Je to příjemné a určitě i účelné. Kouzelné např. třeba anglické příběhy děti znají, ale nyní mají možnost setkat se i s českým čarováním.

Kniha je plná elementálních bytostí, jejich názvů se bát nemusíte, jsou krásně a okamžitě vysvětleny. Bylinkám je tu dávána velká váha, ovšem v míře snesitelné pro mládež a musím uznat, že to tam má oprávněně své místo. Autorka neopomíjí také „problémy dospívajících“ a opět ve snesitelné míře. Žádné zdlouhavé fňukání, spíš takové občasné, krátké výstřelky, které jsem buď prosmála, nebo pokyvovala hlavou do rytmu dané „komplikace“ ;-). Líbí se mi, jak je tu nastíněna ekologie. Není se čeho lekat, možná děti při vyslovení „ekologie“ kroutí očima, ale u této knihy to nehrozí. Přesně do sebe jednotlivá „odvětví“ zapadají. Vše je zabaleno stužkou esoteriky a okouzlující čtení je na světě!

Doporučuji?

Slabé slovo, kdybych mohla, tak všechny donutím, aby si knihu koupili :-D.

Knize jsem naprosto podlehla, což se mi dlouho nestalo. Naprosto vám, nebo dětem, rozváže šňůru fantazie a to fantazie čerpající z keltské mytologie, dějící se na našem území.

Pro vás, co věříte v energie: když jsem knihu četla, syn si ke mně vždy sedl, hladil mě, ale nebylo to takové to dětské upozorňování na sebe. Jen mi seděl v klíně (můj extrémně pohybově aktivní syn seděl!!! :-)), díval se na oblíbenou pohádku, občas se přitulil. Když jsem chtěla knihu odložit, že si budeme hrát, okamžitě se díval do mých prázdných rukou a ptal se „číst?“ .  Opět jsem „musela“ vzít knihu a začíst se. Prožili jsme u ní krásné chvíle a já věřím tomu, že jsem byla tak úžasně uvolněná a klidná, že to můj syn vycítil. Krásné souznění!

Nedalo mi, abych autorku neoslovila. Je velmi milá a ráda souhlasila s rozhovorem. Můžete se brzy těšit na těchto stránkách.


Rafaelova škola: Vílí křídla

Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Autorka: Renata Štulcová

Počet stran:376
Vazba
: vázaná bez přebalu
Rozměry: 130×190
EAN: 9788020425140
ISBN: 978-80-204-2514-0
Rok vydání
: 2011

Knihu si můžete se slevou 15% koupit například zde.

—————————————————————————————————————————-

Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působí od roku 1945.
Věnuje se zejména překladové beletrii, která tvoří asi polovinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu, a knihám pro děti a mládež. Vydává však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru. Na trh ročně uvede kolem 200 nových knih.

Napsal/a: Marie Busolíni

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Anonymní

  já se tedy zprvu nemohla ubránit srovnávání s harry potterem, kouzelný svět, marina téměř sirotek, někdo jí usiluje o život atd atd… ale je to jiné, elementární bytosti, které mě zprvu trochu děsily (na můj vkus jich je moc) jsem zkousla a nakonec je mám fakt ráda a těším se na další vývoj v jednotlivých ročnících… knížka je napsaná fakt poutavě, člověk ji zhltne razdva 🙂 jediný, co mi vadí, jaká je marina šprtka 😛 😀 😀 😀

 • Anonymní

  Děkuju za skvělý tip. Odpoledne se po ní v knihkupectví podívám. Ježíšek je za dveřmi a naší holce se kniha určitě bude líbit.

 • MarieB

  To jsem samozřejmě, jak jinak, než ráda ;-). Věřím, že nezklame! MarieB

 • Anonymní

  Tuhle knížku si dcera vyprosila ještě před Vánocemi. Minulý rok jí začla číst už na blogu. Podle toho, jak ji hltá snad už potřetí, je určitě skvělá. A zítra se na ní i díky této recenzi chystám já.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist