Péče o první dětské zoubky

Rubrika: Zuby

„Mléčné zuby stejně vypadají a narostou nové.“ Je to pravda, ale i přesto je potřeba se o už od prvního zoubku o dětská ústa starat. Kdy začít, s jakými pomůckami a co první návštěva u zubního lékaře? Na všechny tyto otázky teď dostanete odpověď.

První zoubek se nejčastěji vyklube 6. a 8. měsícem. Obvykle tomu předchází mírné otoky nebo začervenání dásní. Ulevit dětem můžete silikonovými kartáčky, kterými masírujete dásně. Případně můžete potírat chladivými gely. Růst zoubků často provází plačtivost, zvýšená teplota, někdy zvracení nebo průjem.

Pravidelné čištění pro zdravé zoubky

Už od prvního zoubku je potřeba začít s čištěním – ideálně drobným a pouze navlhčeným kartáčkem s klasickými nylonovými vlákny. Pastu až do dvou let můžete vynechávat. Vždy čistěte dvakrát denně, i když je v ústech jenom jeden zoubek. Od dvou let můžete přidat zubní pastu, bez fluoridů, případně s množstvím do 500 ppm fluoridů. Ty pomáhají posilovat zubní sklovinu, a tím lépe předcházet zubnímu kazu. Prevence zubního kazu je nejdůležitější částí dětské ústní hygieny. Zubní kaz je totiž bakteriální onemocnění tvrdých zubních tkání, konkrétně skloviny a zuboviny. Bakteriím se v ústech daří, pokud tam je dostatečně dlouho zubní plak. Čím silnější a zralejší vrstva plaku je, tím rychleji a intenzivněji bakterie pracují na vzniku zubního kazu. Práci bakteriím usnadňují sladké nápoje nebo pokrmy. Jak tedy ideálně postupovat? Čistit dvakrát denně, snížit množství konzumovaných sladkostí a limonád a omezit usínání s kojeneckou lahví. Pro vznik zubního kazu jsou nejnebezpečnější dvě období – mezi 6. a 31. měsícem a pak kolem 6. roku, kdy dochází k výměně mléčného chrupu za stálý.

Kdy začít chodit k zubaři?

Už po prořezání prvního zubu je čas na prohlídku u zubního lékaře. Určitě nepůjde o kontrolu a prevenci, jakou ji známe my dospělí. Jde spíše o to, aby si dítko zvyklo na prostředí ordinace a na cizího člověka, který mu bude sahat do úst za pomocí některých nástrojů. Pravidelné kontroly zubního lékaře už od útlého věku pomohou zamezit vzniku traumatických zážitků.

Napsal/a: Andrea Ivaničová, www.nazuby.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist