Péče o první dětské zoubky

Rubrika: Zuby

„Mléčné zuby stejně vypadají a narostou nové.“ Je to pravda, ale i přesto je potřeba se o už od prvního zoubku o dětská ústa starat. Kdy začít, s jakými pomůckami a co první návštěva u zubního lékaře? Na všechny tyto otázky teď dostanete odpověď.

První zoubek se nejčastěji vyklube 6. a 8. měsícem. Obvykle tomu předchází mírné otoky nebo začervenání dásní. Ulevit dětem můžete silikonovými kartáčky, kterými masírujete dásně. Případně můžete potírat chladivými gely. Růst zoubků často provází plačtivost, zvýšená teplota, někdy zvracení nebo průjem.

Pravidelné čištění pro zdravé zoubky

Už od prvního zoubku je potřeba začít s čištěním – ideálně drobným a pouze navlhčeným kartáčkem s klasickými nylonovými vlákny. Pastu až do dvou let můžete vynechávat. Vždy čistěte dvakrát denně, i když je v ústech jenom jeden zoubek. Od dvou let můžete přidat zubní pastu, bez fluoridů, případně s množstvím do 500 ppm fluoridů. Ty pomáhají posilovat zubní sklovinu, a tím lépe předcházet zubnímu kazu. Prevence zubního kazu je nejdůležitější částí dětské ústní hygieny. Zubní kaz je totiž bakteriální onemocnění tvrdých zubních tkání, konkrétně skloviny a zuboviny. Bakteriím se v ústech daří, pokud tam je dostatečně dlouho zubní plak. Čím silnější a zralejší vrstva plaku je, tím rychleji a intenzivněji bakterie pracují na vzniku zubního kazu. Práci bakteriím usnadňují sladké nápoje nebo pokrmy. Jak tedy ideálně postupovat? Čistit dvakrát denně, snížit množství konzumovaných sladkostí a limonád a omezit usínání s kojeneckou lahví. Pro vznik zubního kazu jsou nejnebezpečnější dvě období – mezi 6. a 31. měsícem a pak kolem 6. roku, kdy dochází k výměně mléčného chrupu za stálý.

Kdy začít chodit k zubaři?

Už po prořezání prvního zubu je čas na prohlídku u zubního lékaře. Určitě nepůjde o kontrolu a prevenci, jakou ji známe my dospělí. Jde spíše o to, aby si dítko zvyklo na prostředí ordinace a na cizího člověka, který mu bude sahat do úst za pomocí některých nástrojů. Pravidelné kontroly zubního lékaře už od útlého věku pomohou zamezit vzniku traumatických zážitků.

Napsal/a: Andrea Ivaničová, www.nazuby.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist