Křivé zuby

Rubrika: Zuby

rovnatkaPřestože se některé stálé zuby zakládají ještě před narozením miminka, prořezávají až ve věku školním, tedy okolo šestého roku. Stálé zuby v jedné čelisti čítají 4 řezáky, 2 špičáky, 4 zuby třenové a 6 stoliček, včetně zubů moudrosti.


Růst zubů je vždy individuální a doba prořezávání se může velmi lišit. Jako standardní interval se nechává vždy plus mínus šest měsíců. I toto ohraničení může být překročeno, je však nutné sledovat oboustrannou symetrii v erupci zubů v jednotlivých čelistech. Jednoduše řečeno, pokud například v dolní čelisti vypadne na jedné straně stolička a prořeže místo ní třenový zub, mělo by se tak stát i na druhé straně a to opět v intervalu půl roku.

Symetrie mezi čelistmi zachována není. V dolní čelisti se dětské zoubky viklají od středu dozadu, tedy od řezáků, přes špičáky až po stoličky, zatímco v čelisti horní se nejprve mění řezáky, první stolička, poté špičáky a nakonec druhé stoličky.

Interval prořezání stálého nástupce od vypadnutí zoubku dočasného není to, co bychom měli v první řadě sledovat. Důležité pro nás zůstává, zda tento proces probíhá na obou stranách zubního oblouku a v případě odchylky – například viklavosti a následné výměny zoubků na jedné straně a nikoli na té druhé – se obrátit na svého ošetřujícího zubního lékaře. Důležité je zhotovit si panoramatický rentgenový snímek, který ukáže, zda jsou v čelistech založeni všichni stálí nástupci zoubků dětských a všechny stálé stoličky.

V případech, kdy některý ze stálých zubů není založen se může tento fakt projevit i tzv. reinkluzí zoubku dětského, tedy jeho opětovným částečným zanořením do kosti, se kterou může mít tendenci v průběhu let bez terapie trvale srůst. V případě reinkluzí, nezaložených stálých zubů a asymetrie v prořezávání je vhodné se včas obrátit na ortodontistu.

Na specialistu v oboru ortodoncie je třeba se také obrátit v případech křivých dětských zoubků a zubů stálých. V dočasném chrupu je třeba řešit pouze dětské zlozvyky, mezi které patří například cucání palce, dlouhodobé dumlání dudlíku, nebo časté vyplazování jazyka. Ve smíšeném chrupu, tedy v období, kdy by měly být v ústech jak stálé zuby, tak ještě některé zoubky dočasné, je třeba řešit předčasné ztráty zubů – jedná se hlavně o předčasné vytažení dětských stoliček, kdy by první stálý molár, tedy šestka, mohl prořezat více vepředu a nenechat dostatek místa pro prořezání zubů třenových a špičáku, čímž by došlo k celkovému stěsnání.

Období výměny zubů

V období výměny zubů je také vhodné řešit výrazné protruzní vady – jedná se o případy vyklonění předních zubů směrem dopředu ke rtům, Angleho III. třídy – případy předsunuté brady do úrovně horní čelisti či dokonce před ní, kdy je ovšem dítě schopno skousnout řezáky tzv. hrana na hranu, dále Angleho II. třídy II. oddělení – situace předkusu horní čelisti, kdy se horní řezáky sklánějí dozadu do úst a pokouší se tak dokousnout na řezáky dolní čelisti, a nakonec otevřené skusy podmíněné zlozvykem – tedy případy vznikající např. již zmíněným cucáním palce, kdy si dítě samo vytvoří mezeru mezi předními horními a dolními zuby.

V tomto období rozhodně ještě není třeba řešit diastema – mezeru mezi horními řezáky, tremata – mezery mezi postranními zuby, ani rotace – různé abnormální otočení prořezávajících zubů. Takovéto odchylky od ideálního prořezávání lze řešit až po dokončení výměny zoubků dočasných za zuby stálé nasazením fixního aparátu.

Některé odchylky se totiž po dokončení prořezávání srovnají samy a terapie není nutná. Například při prořezávání špičáků se rotují stálé dvojky, tím, že se špičák posouvá podél jejich kořene, je to normální a samo se to napraví. Samo se upraví většinou i stěsnání v dolním frontálním úseku po úplném doprořezání řezáků, které trochu roztlačí dočasné špičáky a zuby se srovnají, ale například řezáky téměř ve dvou řadách se samy nesrovnají. Na ortodoncii je potom nutné zvážit sériové extrakce, tedy vytažení několika zubů, aby se vytvořil dostatek místa pro zuby, které v ústech mají zůstat.

Závěrem je dobré říci, že prořezávání může mít a mívá individuální odchylky. Není třeba se zbytečně strachovat, ale je vhodné vše sledovat a v případě pochybností, odchylek či jakýchkoli dotazů se obrátit na svého ošetřujícího zubního lékaře, který by měl situaci zhodnotit a v případě potřeby dítě odeslat k ortodontistovi.

Autorka článku je zubní lékařka z Erpet Medical Centra, kde pracuje rovněž MUDr. Štěpánka Bálková, která na serveru VašeDěti.cz vede zubní poradnu.

Napsal/a: MUDr. Klára Kučerová

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist