Zdraví chrupu dítěte lze ovlivnit již v raném věku – zabráněním přenosu kazotvorných bakterií z matky na batole.
Zubní kaz způsobují bakterie…
Prevence zubního kazu u malých dětí je velice důležitá a ovlivňuje zdraví chrupu dítěte po celý život. Vznik zubního kazu je způsoben vždy souhrou několika různých faktorů. V současné době je prokázáno, že hlavním viníkem vzniku a rozvoje zubního kazu je bakterie jménem Streptokokus mutans. Potlačení obranných mechanizmů, zvýšený přívod cukru a nárůst kyselosti slin podporuje množení této bakterie. Dutina ústní narozených dětí však tyto kazotvorné (kariogenní) Streptokoky neobsahuje. Bylo prokázáno, že pokud nedojde k infekci Streptokokem mutans zhruba do tří let věku dítěte, kdy dochází k formování ústní mikroflóry, dítě je v pozdějším věku k infekci tímto mikroorganizmem více odolné a má celoživotně méně problémů se zuby. Prevence vzniku zubního kazu u malých dětí spočívá především v dodržování zásad ústní hygieny a v zabránění přenosu kazotvorných mikroorganizmů z rodičů na dítě v době, kdy se dítěti prořezávají první zoubky.
Jak dochází k přenosu nákazy?
Jakkoli je to zarážející, nejčastějším přenašečem kazotvorných bakterií je matka, případně další člen rodiny. K nákaze dochází v době prořezávání prvních zoubků, kdy matka olízne dudlík, ve snaze jej očistit, a nebo ochutnává dítěti podávanou stravu stejnou lžičkou, kterou pak dítě krmí. U lidí rozlišujeme několik typů, které se liší množstvím bakterií S. mutans v ústech. Typy s vysokou koncentrací kazotvorných bakterií představují zvýšené riziko infekce pro své okolí. Určení, ke kterému typu patříte, a jaké riziko infekce představujete pro své dítě, můžete zjistit jednoduchým vyšetřením ve specializované laboratoři.
Jak odebrat vzorek pro vyšetření?
Odběr vzorků pro vyšetření lze provést jednoduchým samoodběrem doma pomocí čisté nepoužité vatové tyčinky, nejlépe ráno před čištěním zubů. Tyčinka se v půlce přestřihne, jednou půlkou provedete stěr z povrchu celého chrupu sobě, podobně jako když si čistíte zuby. Druhou půlkou se provede stěr z povrchu prořezaných zubů dítěte. Vlhké tyčinky se nechají minimálně 60 min volně na vzduchu uschnout. Pro úspěšnou analýzu musí být tyčinky dokonale suché! Tyčinka, každá zvlášť, se vloží do čistého igelitového sáčku, neprodyšně uzavře a odešle do laboratoře. Pak už si jenom počkáte na výsledek, který Vám sdělí, jak vysoké riziko pro své dítě představujete a čeho se vyvarovat, aby nedošlo k přenosu kazotvorných bakterií.
Více informací o moderní diagnostice naleznete na internetových stránkách www.gentrend.cz.
Napsal/a: Doc. RNDr. L. Burýšek, Ph.D.
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)
Jani, před chvilkou jsem uvedla do provozu novou poradnu, zkus se zeptat přímo v ní, tam by se ti mělo dostat kvalifikované odpovědi – ZUBNÍ PORADNA.
Dobrý den, se zaujetím jsem si přečetla Váš článek a ráda bych se na něco zeptala. Můj syn bude mít tři měsíce a ještě nikdy neměl v puse dudlík. Někde jsem slyšela nebo se dočetla (už si nevzpomínám), že i užívání dudlíku by mohlo mít negativní vliv na dětský chrup. Sama mám dost problémy se zuby, a tak by mě zajímalo, zda je to pravda a zda se nedáváním dudlíku dá opravdu něčemu předejít. V poslední době si ale často cucá prsty, palec a pěstičku, tak zvažuji, zda mu dudel přeci jen nedat…Děkuji za odpověď. Jana