Vše o kojení II. – polohy při kojení, všeobecné rady

Rubrika: Kojení

266170_breastfeedingV jaké poloze kojit?
Při kojení platí, že vždy se přikládá dítě k prsu, nikdy naopak…

Krátce po porodu většina žen kojí v poloze v leže, dítě leží vedle matky čelem k ní a bříško má přitisknuté k jejímu břichu. Spodní ruka je položená kolem dítěte, horní přidržuje prs.
Poloha v sedě je nejčastější. Matka drží dítě v náručí s hlavou položenou v ohbí lokte, druhou přidržuje prs. Boční – fotbalové držení je vhodné hlavně u dětí trpících bolestmi bříška. Vypadá, jako by dítě maminka vzala do podpaží. Nožičky směřují dozadu, bříško je přitisknuté k matčině boku. Předloktím podpírá miminka záda, dlaní přidržuje hlavu. Druhá ruka opět podpírá prs. Předloktí ruky, v které držíte dítě, je vhodné podložit polštářem.
Obdobné je boční držení s opřenými zády, kdy matka z předchozí polohy jakoby dítě přesunula před svou hruď, obličejem k protilehlému prsu.

Nicméně každá žena si se svým dítětem najdou svou oblíbenou a pohodlnou polohu, která jim bude nejpříjemnější.

Všeobecné rady
Pokud se na prsu vytvoří ragáda, tedy prasklinka v kůži bradavky, či dvorce, na vině je špatná technika kojení, kterou je nutné opravit. Bradavka by měla co nejvíce větrat, pomůže ji natřít kapkou mateřského mléka či Bepanthenem. Pokud se ragáda nezahojí do tří dnů, navštivte lékaře, protože se do ní nejspíš dostala infekce. Ragády neomývejte mýdlem, ale pouze čistou vodou.

Pokud se u vás objeví bolestivé nalití a ztvrdnutí prsu, je potřeba přebytek mléka odstříkat. Před kojením mléko uvolníte také teplým obkladem. Pokud je ale prs příliš tvrdý, miminko by se špatně přisálo, proto opět raději trochu odstříkněte.

Důsledkem špatného a nedostatečného kojení, při kterém dochází k poranění bradavky, může být i mastitida, tedy zánět prsu. Přes ragádu se do prsu dostane infekce. Po šesti hodinách až třech dnech se objeví únava, bolest hlavy, kloubů a svalů, popřípadě i nevolnost, horečka. A samozřejmě bolest a zarudnutí prsu. Ihned navštivte lékaře, je nutná léčba antibiotiky. Dodržujte klid na lůžku a pijte dostatek tekutin. Bolest je možné tišit paralenem, na prs přikládejte studené obklady. Pokud to váš stav dovolí, pokračujte v kojení i z postiženého prsu. Před kojením je nutné prs nahřát teplým odkladem a odstříkat trochu mléka. Kojení začínejte vždy ze zdravého prsu – miminko pije příliš nešetrně a hltavě. Pokud není možné kojit, je nutné dostatečné odstříkávání.

Kojící žena může samozřejmě i cvičit, ale není vhodný vrcholový sport, či nadměrné vyčerpání. Vhodným cvičením je například jóga, kalanetika či posilování. Rozhodně nejsou vhodné poskoky a cvičení, kde se žena příliš zadýchá nebo namáhá svaly, např. aerobick – při tom totiž vzniká kyselina mléčná, která způsobuje bolest svalů. Dostává se do mléka a může ovlivnit jeho chuť.

Samotné kojení nechrání před početím. I když nemusíte během kojení vůbec menstruovat, otěhotnět můžete. Domluvte se na šestinedělní prohlídce se svým gynekologem na vhodné antikoncepci.

V prvních týdnech kojení se často stane, že mléko mezi kojením náhle začne unikat. Proto je potřeba nosit vložky (ať už jednorázové, či pratelné bavlněné), které vlhkost zachytí. Pravidelně je měňte, vlhkost prsu nesvědčí. Taktéž se nelekněte, při kojení na začátku uniká mléko i z druhého prsu.

Objeví li se tvrdá citlivá bulka, většinou to znamená, že máte ucpaný mléčný kanálek. Prs nahřejte, zatvrdlinu rozmasírujte a nakojte dítě, popřípadě odstříkejte. Můžete náhle ucítit intenzivní bolest, což znamená, že došlo k uvolnění kanálku.
Pokud do druhého dne bolest nepoleví, navštivte raději lékaře.

Napsal/a: Chromle

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Peťka

  Anonymní, bude to vadit. Když maminka kojí, ať kojí kdykoliv miminko chce, jak dlouho chce, zcela bez omezení. Čaj se nedává vůbec, je to zcela zbytečné, při plném kojení.
  Pokud by maminka dávala čaj po kojení, o to méně se miminko napije z prsu a o to méně bude mít maminka mléka při další kojení. Vedlo by to akorát k tomu, že by mohl za chvilku vzniknout nedostatek mateřského mléka.

 • Anonymní

  rdravim potrebuju radu kdyz zena koji muze mu dat treba po kojeni i detsky caj aby se tim dorazil,nebude mu to nejak vadit na traveni aby treba neblinkal

 • noisydog

  Kojím už druhé miminko a chtěla bych opět co nejdéle, tedy zhruba do roku a půl. Kojím v různých polohách, ale pro malou je nejpohodlnější vleže, když u toho krásně usne.

 • bokul

  Co se týče kojení – docela mne v nemocnici mrzelo, když mě nepodpořili v tom, abych zkusila kojit vleže.

  Nakonec jsme to doma po 8 týdnech spolupráce s odsávačku zvládli, ale byl to boj.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist