Jak je to s hexavakcínou?

Rubrika: Očkování

818406_hypodermic_syringe_and_needleInfanrix hexa (hexavakcína) je očkovací látka proti, jak už označení napovídá, šesti dětským nemocem…

a to proti:

 • záškrtu
 • tetanu
 • černému (dávivému) kašli
 • hepatitidě B
 • dětské obrně
 • a proti onemocněním způsobeným bakterií Haemophilus influenzae typu B.Je to šetrná vakcína (vhodná i pro děti s poruchami imunity), která dětem ušetří tři injekce v prvních dvou letech života a celkový počet očkování sníží o sedm při zachování očkovacího schématu (je započítáno i očkování proti dětské obrně podávané na lžičce).

  Od ledna příštího roku, tj. od 1.1.2007, bude součástí standardního očkovacího kalendáře (dosud jej rodiče museli buď plně hradit, nebo jeho aplikaci musel schválit revizní lékař v „odůvodněných případech“ – např. u předčasně narozených dětí).
  Účinnost a bezpečnost této vakcíny byla potvrzena studiemi provedenými v Německu na více než 22 000 dětí.
  Většina reaktivních projevů (jako otok po vpichu, bolestivost, podrážděnost, zvýšená teplota) se zpravidla projevila do dvou dnů od aplikace očkovací látky, a to jen s mírnou či střední intenzitou.
  To je mj. způsobeno tím, že hexavakcína je, oproti původní očkovací látce, tzv. acelulární (nebuněčná) – původní očkovací látka obsahovala celou, ač usmrcenou, bakterii původce. Hexavakcína obsahuje jen několik antigenů, které způsobí požadovanou imunitní odpověď.

  A jaký je tedy hlavní rozdíl mezi očkováním podle současného kalendáře a při použití hexavakcíny?
  Pro přehlednost uvádíme následující tabulku:

  Současný očkovací kalendář
  3 měsíce 3-13,5 měsíce 4 měsíce 5 měsíců 9 měsíců 14,5 – 26,5 měsíce 15/21-25 měsíců 18-20 měsíců
  tetra-vakcína
  +
  hepatitida B
  2x polio tetra-vakcína
  +
  hepatitida B
  tetra-vakcína hepatitida B 2x polio 2x MMR tetra-vakcína
  Očkovací kalendář s hexavakcínou
  hexa-vakcína hexa-vakcína hexa-vakcína 2x MMR hexa-vakcína
 • Napsal/a: jarmuschka

  Toto taky stojí za přečtení!

  Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

  Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

  Čtu dál →

  Co pomáhá na dětský kašel?

  Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

  Čtu dál →

  Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

  Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

  Čtu dál →

  Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (20 vyjádření)

  • Ahojky,pred 14 dny jsme absolvovali prvni davku Infanrixu Hib a musim rict, ze super!Reakce absolutne zadny, prcek to zvladnul uplne bez problemu.

  • MarillaEuna

   Anonymní, není to Infanrix Hib ? My asi taky dostaneme tuto vakcínu. Info o ní určitě najdeš na internetu.

  • Peta

   My jsme se taky rozhodovali jestli ji objednat a koupit (peníze v tom nehrály roli). Nakonec podle dostupných informací jsme nechali normální očkování. Jak jste tady psaly, že zkusit první dávku a pak se uvidí – na to mi doktor řekl, že se musíme rozhodnout buď celé normál nebo hexa. Pořád jsem z toho zmatená tak jde to nebo ne?
   Malý to zatím snáší dobře takže bude pokračovat normálně podle sdělení lékaře se jedná jen o tři vpichy navíc pak je tam prý 2x na lžičku. Ale plánujem další (třeba už se povedlo) a tak bych si to potřebovala ujasnit.

  • Anonymní

   Můj syn (5měsíců) byl před týdnem očkován. Z důvodu exému (nejspíše atopickému) mu doktorka dala šetrnou vakcínu, kterou plně hradí pojišťovna. Očkování proti žloutence bylo zvlášť.Chci se zeptat zda s tímto má někdo také zkušenosti a o jakou vakcínu přesně jde. Neobjevili se u něj žádné teploty ani podráždění. Snáší jí velmi dobře.

  • Jarmuschka
   Jarmuschka

   Ještě je tu článek s nejčastějšími otázkami ohledně hexavakcíny.
   Hexavakcína je plně hrazená dětem narozeným v roce 2007 a později.

  • Anonymní

   Chtěla bych se zeptat jak je to s hexavakcínou v tomto roce bude proplacená pojíšťovnou HZP ?Děkuji Jana
   e-mail puher@centrum.cz

  • Danniella

   Dobrý den, také jsme zaplatili tuto vakcínu, stála nás 1500 za jednu dávku, naše doktorka ji kupuje přímo od nějakého prodejce. Reakcí byla také teplota, ale nebylo to nic hrozného. Ale teď už nebudete muset finanční stránku zohledňovat. I když já si myslím, že je to důležitější než mnoho jiných věcí a jen málokdo je na tom tak špatně, že by si to nemohl dovolit.

  • quendolina
   quendolina

   Nakonec jsme Toníkovi dali dárek k vánocům – koupili jsme ji. Reakcí byla jen večer mírně zvýšená teplota (37,3). Takže pohoda.
   Někdo se ptal kolik stojí. Takže – je to různé, v každé lékárně jinak. Pohybuje se to mezi 1400 – 1800 Kč.(jedna dávka)

  • Anonymní

   Jarmuchko, moc děkuji za odpověď.

  • Jarmuschka
   Jarmuschka

   Ahoj Jani, moje holčičky se narodily také předčasně, ještě s menší porodní váhou.
   Byly pak ještě hospitalizované cca do doby původního termínu porodu. Holky měly očkování celkově posunuté.
   Už z nemocnice jsme měly doporučenou šetrnější vakcínu.
   A jestli se nepletu, úhradu šetrné vakcíny řešila naše paní doktorka s revizním lékařem naší pojišťovny.
   Holky se narodily v roce 2004.

  • Anonymní

   Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli nevíte jak je to s očkováním u předčasně narozených dětí. Má dcera se narodila o měsíc dříve s váhou 2600g. Četla jsem, že předčasně narozené děti mají očkování šetrnou vakcínou od nového roku zdarma. Co je na tom prosím pravdy?? Má doktorka si s smoji otázkou moc neví rady a na neurologii, kam docházíme, také nevědí nic jistě. Prý je to v jednání. Já jen, že máme jít na první očkování hned na začátku ledna.. Děkuji za odpověď. Jana

  • Anonymní

   Prosím Vás a kolik tedy stojí ta vakcína?

  • Anonymní

   Hexavekcína je super, malýmu jsme ji zaplatili a o očkování jsme vůbec neveděli. Vím, že je to otázka financí, taky se s nima „pereme“, ale tohle opravdu stojí za to….navíc se to dá rozložit, zaplatíte první a pak zase až tu třetí, např….A ohledně vpichů- já bych taky volila jeden a ne dva,a hlavně do takových malých nožiček:-)= takže nebylo co řešit:-). Hodně zdraví všem dítkám a maminkám!

  • quendolina
   quendolina

   Gábi, díky za info.

  • quendolino, my měly taky 1.dávku „obyčejnou“ a pak jsme přešly na hexa…malá měla po obyčejné 3 dny teplotu ca 38, byla protivná, okňouraná celý týden…. když se reakce hooodně silná (teplota 40 apod.) je i hexa na pojišťovnu. Každopádně jsme přešly na hexavakcínu a potom už žádné problémy nebyly.

  • quendolina
   quendolina

   Díky Jarmuschko, jasně už to vidím, je to tam. Tak já to asi risknu a pak dám vědět jaké byly reakce. Ale ještě máme měsíc čas.

  • Jarmuschka
   Jarmuschka

   Quendolino, v jednom z komentářů na tento článek je uvedeno, že přímo lékařka sdělila mamince možnost kombinace – tudíž zkusit první dávku tu obyčejnou a pak se uvidí.

  • quendolina
   quendolina

   Petro, to je sice pravda, ale pořád ještě váhám. Nejde jen o ty peníze, ale doktorka mi říkala, že i po hexavakcíně se můžou objevit reakce, takže jde vlastně jen o ty vpichy. Četla jsem o tom už dost článků a závěr je ten, že když nejsme alergici, ani není dítě předčasně narozené, tak hexavakcína nutná není.
   Samozřejmě ho nechci trápit zbytečnými vpichy, ale na druhou stranu, když jsme to vydrželi my i moji kluci, tak proč by to neměl vydržet on. Někde taky psali, že ať už se rozhodneme jakkoliv, tak na reakce po očkování (ať už bouřlivé nebo klidné) se neumírá, a navíc u každého dítěte je to individuální.
   Jen jsem se nikde nedočetla, jestli je možné tyto dávky zkombinovat v případě, že by první byla normální a druhá hexa – nevíte někdo?

  • Petra Vymětalová

   quendolino, taky jsem to zvažovala a nakonec jsem ji Magdičce objednala. Je to sice hodně peněz, ale říkám si, že jsme dostali teď to vyšší porodný, tak to co je navíc zainvestujeme do zdraví a klidu duše. Navíc ona skoro všechno podědí po Áně, tak tohle je aspoň speciálně jen a jen pro ni. A za to, jak je hodňoučká, si to určitě zaslouží;-)

  • quendolina
   quendolina

   Jarmuschko, díky za přehledný článek. Teď už jen zbývá se rozhodnout.

  Co na to říkáte?

  Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

  Sdílet
  Sdílet
  TOPlist