Sexuálního ďábla doma nechci!

Rubrika: Životní styl

zamyšlenýSoučastní muži jsou v historii první, kteří mají možnost léky účinně ovlivnit problémy s erekcí, přesto je mnozí nevyužívají. Na vině je jejich žena.

Prostředky k povzbuzení sexuální touhy a výkonnosti hledají lidé od nepaměti. Snad v každé kultuře existuje seznam „zaručených“ afrodiziak, z nichž lze připravit chutné menu či namíchat nápoj lásky a vášně. I televizní reklamy nás přesvědčují, že s tím či oním typem potravinových doplňků dosáhneme dlouhotrvající erekce a dáme vlastnímu sexuálnímu životu nový rozměr. Kdo by neznal reklamu na přípravek proti erektilní dysfunkci, po němž se „šéf“ mění v ďábla, který může okamžitě, tady a teď.

„Jsou to hlouposti,“ říká nekompromisně náš přední sexuolog Petr Weiss, ale vzápětí doplňuje: „Existují ale vysoce účinné léky, které fungují u 82 % pacientů s erektilními problémy. Jsme vlastně první generace mužů v historii lidstva, která může mít erekci na přání.“

Podle dalšího specialisty, sexuologa a psychiatra Martina Hollého, platí ohledně obtíží s erekcí následující pravidlo: Procento mužů trpících erektilní dysfunkcí odpovídá přibližně věkové skupině, v níž se nacházejí. Tedy například mezi padesátníky je to až polovina.

Mnozí muži po opakovaných potížích s erekcí nakonec překonají prvotní pocity studu ze selhání „vlastního mužství“ i racionalizující sebeklamy a vypraví se za odborníkem.

„Lidé to sami nepřiznávají, ale zjistili jsme, že více než čtyřicet procent mužů, kteří od lékaře dostanou předpis na lék proti erektilní dysfunkci, si ho už znovu nevyžádá – a to přesto, že byli s jeho účinky spokojení,“ říká přední izraelský sexuolog Ronny Shtarkshall, který se v létě v Česku zúčastnil mezinárodního setkání odborníků v oblasti sexuologického výzkumu.

Muži, kteří přes dobré zkušenosti nemají zájem o další užívání těchto léků, vesměs žijí ve stabilním partnerském vztahu a na jeho sexuální stránku by rezignovat nechtěli. Lék však neberou, protože si to jejich partnerka nepřeje. „Jde přitom o nedorozumění, které je důsledkem toho, že lékaři s pacienty nedostatečně hovoří o otázkách sexuality, že zároveň s erekcí neřeší případný vztahový problém mezi partnery, že nejsou schopni otevřeně hovořit o sexu s oběma,“ říká sexuolog.

Neznalost sexu škodí

„Nechci žádný umělý sex.“ „Nestojím o uměle navozenou erekci, to si můžu rovnou koupit vibrátor.“ S takovými reakcemi žen se Ronny Shtarkshall často setkává v úvodu svých seminářů. Možná že vedle nedostatku odborných informací přiživují nedůvěru žen vůči lékům proti erektilní dysfunkci právě reklamy demonstrující, že po užití přípravku se z muže stává sexuální monstrum schopné nevídaných výkonů. Ženy získávají dojem, že se stávají jen prostředkem k ukojení vybuzené vášně, že takové milování nebude aktem vzájemné lásky a touhy, ale jakýmsi ukojením uměle probuzeného živočišného pudu.

Jedná se o ukázku z časopisu Psychologie dnes (č. 10/2010), vydává Portál.

Napsal/a: Daniela Kramulová

Toto taky stojí za přečtení!

Těhotenství nemusí být jen nejkrásnějším obdobím v životě ženy

V současné společnosti jsou všechny významné životní události vnímané jako velký milník v životě a očekává se, že každý,

Čtu dál →

[Soutěž] Audiokniha Anička a cirkus

Dlouhou cestu na dovolenou si můžete v autě zpříjemnit třeba poslechem audioknihy. 3 tipy pro děti pro vás dnes

Čtu dál →

[Tvoření] Květina z proužků

Květina, kterou si dnes ukážeme, je velmi jednoduchá a zároveň variabilní. Můžete vyrobit několik variant podle toho, která se

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist