Ladislav Smoljak hrající, bdící

Rubrika: Kulturní a literární tipy

smoljak30. září vyšla v nakladatelství Fragment kniha, jež má být obrazovou vzpomínkou na více než 40letou úspěšnou kariéru Divadla Járy Cimrmana pod režisérským vedením Ladislava Smoljaka, který byl současně hercem a také jedním z autorů cimrmanovských her.

IMG_3564Ve středu 13. října 2010 v Paláci knih Luxor se za účasti členů Divadla Járy Cimrmana uskutečnil slavnostní křest knihy „Ladislav Smoljak hrající, bdící“. Předmluvu ke knize napsal Zdeněk Svěrák, Smoljakův dlouholetý přítel a kolega. Na výběru fotografií, jejich uspořádání a grafické úpravě knihy spolupracovali otec a syn, Jaroslav a Michal Weigelovi. Za zmínku také stojí, že veškeré fotografie v knize jsou černobílé, krom jediné, a to na obálce knihy.

Zavzpomínat si a pokřtít knihu přišli pánové: Genadij Rumlena, Václav Kotek, Michal Weigel, Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka a Petr Brukner.

IMG_3575„Byl to člověk nesmírně hravej a zanícenej pro to, co ho právě zaujalo. Jeho vášeň i jakási sveřepost měla svou kladnou stránku. On byl sveřepý i jako režisér a hlídal divadlo, aby hrálo tak, jak si to on sám představuje. A já jsem se vždycky bál, když řekli „Láďa je tady, přišel se dívat“, tak jsem okamžitě začal krotit své herectví do podoby, která by se mu mohla líbit, což se mi ale nikdy nepodařilo. Vždycky mě za něco setřel,“ vyprávěl s lehkým úsměvem Zdeněk Svěrák.

Neopomenul krom spolupráce na jevišti zmínit také spolupráci autorskou. Ladislav Smoljak se prý coby vystudovaný matematik s oblibou i matematicky vyjadřoval. Důkazem je toho zajisté i věta: „Zdeňku, naše potenciály se nesčítají, ale násobí!“

IMG_3573Dalším z hostů křtu byl nejstarší syn Ladislava Smoljaka, David Smoljak, který se prý zcela náhodou objevil před kamerou ve filmech Kulový blesk a Velká filmová loupež. „Pracoval jsem na filmech jako asistent a když si někdo zlomil nohu nebo nepřišel na plac, já jsem za něj zaskočil.“ Neváhal rovněž prozradit, že má na spolupráci s otcem velmi krásné, leč po letech již bohužel mlhavé vzpomínky.

Romana Homonická, odpovědná redaktorka a zástupkyně nakladatelství Fragment potvrdila, že přátelé z Divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem, rodinným týmem Weigelových a Davidem Smoljakem, již chystají velkou knihu o Ladislavu Smoljakovi. Zahrnovat by měla nejen Smoljakovu divadelní práci, ale i práci pro film, a byla zachycena jeho osobnost v celé své úplnosti, je-li to vůbec možné. Velká kniha o Ladislavu Smoljakovi bude tedy jakýmsi pokračováním knihy Ladislav Smoljak hrající, bdící, přičemž ani tento bonbónek by neměl chybět v žádné knihovně přinejmenším všech milovníků Divadla Járy Cimrmana.

Ladislav Smoljak hrající, bdící

Autor: Zdeněk Svěrák

ISBN: 978-80-253-1157-8

Rozměry: 210 x 210 mm

Nakladatelství: Fragment, 2010

Knihu si můžete objednat zde.

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Strašidelná knihovna – Duch za oponou

Nakladatelství Fragment nám přináší již třetí dobrodružství ze Strašidelné knihovny autorky Dori Hillestad Butlerové s názvem Duch za oponou.

Čtu dál →

Recenze: Poznej s námi Česko

Originálně tematický pracovní sešit, Poznej s námi Česko od Ivy Novákové a nakladatelství Portál, je zaměřený na celou naši vlast.

Čtu dál →

První stoj – jak nahoru a jak dolů

Ve čtvrté části cyklu Pět nejčastějších mýtů ohledně pohybového vývoje dětí se budeme zabývat prvním stojem a bezpečností dětí

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • redakce

  Padmé, díky za komentář. Těžko se mi formuluje přesně to, čím byl prosycen vzduch na křtu. A jedním slovem to asi ani nelze vyjádřit. Byla to směsice pocitů a když Zdeněk Svěrák četl předmluvu ke knize, v několika očích se leskly slzičky dojetí.
  Možná snad – nostalgie?

  Ale máš pravdu, Smoljak skutečně chybět bude…

  Petra Ch.

 • Padmé

  Petro, díky za článek, pro mě osobně je to takové trochu posmutnělé čtení, výrazná osobnost L. Smoljaka bude na našich divadelních prknech chybět…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist