Jak snížit svou ekologickou stopu bez omezení životního standardu?

Rubrika: Životní styl

Nedávno jsme u nás doma otevřeli diskusi na téma rodinná ekologická stopa. Shodou okolností jde ruku v ruce tento pojem se způsobem spotřeby i různými úspornými opatřeními.

Jak si takovou ekologickou stopu představit?

Třeba jako šlápotu o různé velikosti, když někdo každý týden letí letadlem sem a tam, bude jeho stopa pořádná, když někdo jezdí autem, také si ji zvětšuje, když si kupuje produkty dovážené přes půl zeměkoule nebo nakupuje ve velkém, jen aby to všechno za pár měsíců vyhodil, a zaplavuje planetu zbytečným odpadem, pak je jeho stopa větší.

Jak takovou stopu můžete snížit, aniž byste si omezili životní standard?

Vybrala jsem 7 bodů, které se týkají snad každé domácnosti a které lze zodpovědným přístupem a plánováním vědomě řídit.

1. Dovolená

Šetříte celý rok korunku ke korunce, abyste si čtrnáct dní užili krásné exotiky? Zvažte způsob cestování. Je nutné letět letadlem?

My třeba už několikrát vyrazili vlakem až do Chorvatska, kde jsme si užili moře a zároveň jsme se vyhnuli letadlu. České dráhy nabízejí cenově příznivé jízdenky a v případě rodinné dovolené může být cesta cílem, protože děti tento způsob přepravy zbožňují.

Je možná náročnější si zabalit malé zavazadlo, ale rozhodně to má své kouzlo.

2. Každodenní doprava do práce

Využití hromadné dopravy, „pěškobus“ nebo se do práce dostat na kole? Když jsem žila ve Švýcarsku a Portugalsku, uvědomila jsem si, jak tady v Čechách málo jezdíme na kole. Tam třeba v rámci města fungoval systém bezplatného zapůjčení kola a do práce jel snad každý druhý právě na kole.

3. Doprava za pravidelnou zábavou

Významným efektem přepravy pěšky nebo kolmo je vliv na naše zdraví, mluví se o tom, jak málo pohybu máme, proč asi?

My si tento rok naplánovali pravidelný pohyb, že jdeme 3x týdně asi 3 km pěšky na dětské kroužky. Děti nejprve dost protestovaly, ale pak jsme zavedli řeč na důvody, proč si vyhradíme půl hodinu na chůzi a našli spoustu plusů jako například – ušetříme za benzín, udělám dobrou věc pro naše zdraví, trávíme čas spolu, povídáme si cestou a náš dialog prohlubuje vztah.

Je to však o plánování a vědomém přístupu, musela jsem také překonat svoji vlastní lenost. Nemůžu si například pak ve městě nakoupit 10 tašek potravin, protože bych to jednoduše neunesla. Nakupování bych však přiřadila do vlastní kategorie ve vztahu k ekologické stopě.

4. Nakupování

Vědomý přístup při nákupu potravin, oblečení, obuvi, drogerie a všeho, co potřebujeme k životu. Naše nákupní preference určují, který výrobce se na trhu dlouhodobě udrží a který to bude muset zabalit.

Je fajn mít tu nejnižší cenu, ale jaká je to cena? Není za ní skrytý příběh dítěte někde v Asii, které je otrokem velkého konglomerátu a osudu v nedůstojných lidských podmínkách? Volbou výrobků z fair trade obchodu, lokálních producentů a produktů, kde znáte jejich původ, uděláte významné rozhodnutí.

5. Zaměstnání, práce, životní profesní poslání

Zde jsem před rokem stála před rozhodnutím, zda se vrátit do firmy, která podle mého měřítka rozhodně neprodukuje výrobky v souladu s přírodou a přijmout pozici, kde bych dvakrát do měsíce letěla letadlem přes půl Evropy a zpět. Ač to byla lukrativní nabídka, rozhodla jsem se srdcem. Prvním důvodem byly děti, které bych vzhledem k cestování téměř neviděla a druhým i fakt, že chci svou energii vynaložit směrem, o kterém jsem přesvědčená, že je správný.

Rozhodla jsem se jít směrem podpory lokálních farmářů, kteří hospodaří ekologicky a plně v souladu s přírodou, nepoužívají chemii pro zvyšování výnosů. Organizování bedýnkování mi přirostlo k srdci už jen svou podstatou, že podpořím farmáře a zároveň rodinám, které si uvědomují hodnotu lokální ekologicky vypěstované zeleniny a ovoce, zajistím pravidelný přísun vitamínů v přirozené podobě.

6. Spotřeba a produkce odpadu

Ruku na srdce, jak často je potřeba vynést odpadkový koš? Kolik košů máte na tříděný odpad? Jak často zůstane na talířích nedojedené jídlo? Jak moc se už při nákupu rozhodujete i podle obalu?

Líbí se mi myšlenka ZERO WASTE obalové politiky, a proto třeba i v mém vlastním podnikání s bedýnkami mají zákazníci možnost i papírové tašky vracet, abychom je mohli použít znovu.

7. Bydlení

Ať bydlíte v nájmu, ve svém, v bytě nebo v domě obklopují vás různé materiály. Od nábytku přes spotřebiče, podlahu a doplňky.

Líbí se vám plastová vázička? Neodoláte, podlehnete emocím a uděláte si radost, pak ji však omylem shodíte a odloupne se hrdlo. Pomyslíte si: „Škoda, dlouho nevydržela.“ A vázička putuje do koše, odtud na skládku, kde má před sebou ještě velmi dlouhý život vedle odpadků s podobným osudem.

Mít kolem sebe moderní věcičky může na jednu stranu přinést krátkodobé potěšení, na druhou si je dobré už při nákupu vědomě vybírat.

Věřím, že už jen to, že čtete tento článek, znamená, že patříte mezi ekologičtěji smýšlející část naší populace. Možná to není náhodou a třeba se podobně jako já chcete podílet na minimalizaci ekologické stopy naší generace.

Máte-li děti, uvědomujete si více, že vaše současná rozhodnutí mají vliv na jejich životy v budoucnu, mají i vliv na životy vašich vnoučat, pravnoučat a prapraprapotomků, kteří tuto planetu převezmou po nás. Doufám tedy, že budou mít co přebírat, že ji exekutoři v podobě tornád, skleníkových efektů, roztátých ledovců a jiných vyšších pracovníků nezabaví z důvodu příliš vysokého dluhu neekologického přístupu současné společnosti.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist