Recenze: Vyplašený jezevec

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Úsměvná knížka se šťastným koncem pro malé školáky, to je Vyplašený jezevec od anglické autorky Sarah Hawkinsové a nakladatelství Fragment. Příběh o chlapci, který díky své všímavosti zachrání život malého jezevce, je inspirovaný skutečnými událostmi a má hlubší význam i pro všechny rodiče, kteří si neuvědomují, jak rychle nám děti rostou a že čas strávený s nimi je vzácný.

Tento kratší příběh se šťastným koncem patří do stejnojmenné edice, ve které již vyšlo mnoho dílů s různými zvířátky. Knihu jsme využili i ve škole v rámci čtenářského kroužku. Je vhodná pro čtenáře od 7 let a myslím, že je ideální tak od druhé třídy, kdy děti již umí plynule číst a zvládají menší písmenka a delší text.

Jde o zajímavý a zároveň inspirující příběh pro děti, které milují zvířátka a váží si práce hasičů, záchranářů a všech, kteří zvířátkům i lidem pomáhají. Zajímavostí je, že příběh je inspirován skutečnými událostmi. Kniha se hezky čte, není nijak náročná, obsahuje hezké, černobílé ilustrace a čtenáře poučí i o životě jezevců.

Jak napovídá samotný název, hlavním hrdinou je malý jezevec a hlavně chlapec jménem Lewis, který ho pomůže zachránit, když se jezevec zraní a uvízne pod koly dodávky. Lewis má přirozený cit pro zvířata a se zatoulaným jezevcem naváže pouto, které ostatní udivuje. Kratší příběh nemá nijak komplikovaný děj a je rozdělen do devíti kapitol, které jsou přiměřeně dlouhé. Jde o lehkou četbu, která je odpočinková, zábavná, ale zároveň i poučná. Jak samotný podtitul knihy napovídá, vše dobře dopadne a to nejen pro jezevce. Setkání s tímto zvířátkem Lewisovi i jeho tatínkovi změní život a zůstává otázkou, kdo koho vlastně zachránil :o). Více již nebudu prozrazovat, to se dočtete v samotném příběhu.

Knížku ilustroval Jon Davis. Obrázky jsou sice černobílé a jednoduché, ale velice zdařilé a hezky vystihují děj. Dceři se moc líbily a dokonce si podle nich zkoušela malovat.

Shrnu-li to, tak Vyplašený jezevec se nám líbil, a jelikož se nejedná o nijak drahou knihu, rádi dokoupíme i nějaké další díly z edice. Protože se jedná o pěknou a zároveň lehkou knížku malého formátu, čeká ji ve škole akce s názvem Noc s Andersenem, kde si děti mimo jiné přinášejí zajímavé knihy, které předčítají ostatním. Věřím, že se bude líbit i dalším dětem.

Příběhy se šťastným koncem – Vyplašený jezevec  

Autorka: Sarah Hawkins

Ilustrace: Jon Davis

Počet stran 128, pro děti od 7 let

Vydalo nakladatelství Fragment v lednu 2018.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Michaela Tomková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist