Efekty posilování svalstva

Rubrika: Životní styl

zdravá zádaPomocí rychlých cviků na posílení svalstva můžete v několika málo minutách cíleně trénovat všechny důležité svalové skupiny. Vedle problémových zón, jako je břicho, nohy a zadeček, profituje z krátkých cvičení i hrudník, záda, ramena a paže.

Tyto cviky vedou k výraznému nárůstu svalové hmoty, postava získává pěknější tvar a zlepšuje se držení těla. Ale nemějte obavy, svaly jako Schwarzenegger mít nebudete, protože ty byste získali pouze po dlouholetém extrémním tréninku. Ženy si už vůbec nemusí dělat starosti, protože pohlavní hormon estrogen zabraňuje vybudování masivních svalů. Cíl těchto cviků spočívá v tom, že byste si měli vyvinout štíhlou, sportovní postavu a cítit se ve své kůži celkově dobře.

Svaly jako spalovače tuků

Nadváha je dnes velmi častá a je důvodem pro to, abyste dělali víc pro svou kondici. Má totiž negativní vliv nejen na srdce, krevní oběh a klouby, ale také na celkový vzhled.

Odborné studie z oblasti sportu dokázaly, že vedle diety s redukovaným obsahem tuku a kalorií existuje ještě další cesta ke zhubnutí: posilování svalů! Ten, kdo cíleně trénuje své svaly, odbourává tuk, a to nikoli během tréninku, ale především během zbytku dne.

Podstatou toho je efekt dodatečného spalování: svaly potřebují energii a tu spalují po celý den – dokonce i tehdy, když ležíte na pohovce a čtete si noviny.Čím víc má člověk svalů, tím vyšší je bazální metabolizmus, a tedy i množství kalorií, které spotřebovává ve stavu pasivity. Dobré je na tom to, že potřebnou energii spotřebovávají svaly po tréninku z vlastních tukových zásob těla. Každý, i krátký trénink svalů podporuje metabolizmus, zvyšuje spotřebu energie a spaluje tuk.

Tloustne pouze ten, kdo přijímá víc kalorií, než spotřebuje. Nejrychlejší cesta ke štíhlému tělu spočívá v tom, že na jedné straně přibrzdíte přísun kalorií, tedy budete jíst lehkou stravu, a na druhé straně zvýšíte spotřebu kalorií, tedy budete cvičit. Kombinací obou metod se zaručeně rychle zbavíte tuku!

Svaly jako odbourávači celulitidy

Celulitida, která je známá také jako „pomerančová kůže“, patří k nejčastějším problémům týkajícím se vzhledu, se kterým bojují především ženy. Čím slabší je vazivová tkáň, tím větší je riziko celulitidy, a protože ženy mají tuto tkáň od přírody slabší, jsou tímto problémem postiženy častěji než muži. Nadváha však podporuje nepěkné ukládání vody v tkáních, a proto dnes trpí celulitidou stále více i muži.

Vedle masáží, stravy bohaté na vitaminy a dostatku pohybu patří cílené posilování svalstva k nejúčinnějším zbraním proti pomerančové kůži. Pomocí rychlých cviků na posílení svalů posilujete nejen viditelné povrchové svalstvo, ale také hluboko uložené svaly a vazivovou tkáň. Čím je tkáň napjatější a čím lepší je prokrvení a zásobování kyslíkem, tím pozitivněji se to projeví na kůži a podkoží. Právě kombinace více faktorů působících proti celulitidě slibuje v boji proti ní ty nejlepší účinky.

Více svalů pro zdraví a wellness?

Není pochyb – sportovní postava vypadá vždy dobře, ať už ve večerních šatech, nebo v plavkách. Posilování svalstva má nejen optické přednosti, ale je také velkým plusem pro zdraví. Posiluje se tak imunita a zvyšuje se produkce „přirozených zabijáků“ – bílých krvinek, které chrání náš organizmus a likvidují bakterie, viry, a dokonce i rakovinové buňky. Zvyšuje se i hustota kostí, čímž lze významně snížit riziko osteoporózy. Existuje také spousta dalších pozitivních účinků na zdraví a celkový dobrý stav. Úspěch přináší pouze to, co člověka baví – to platí i pro cvičení.

Jedná se o ukázku z knihy Posílení svalstva.
Vydalo nakladatelství Grada, 2010.

Napsal/a: Dieter Grabbe

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist