Co je pilates

Rubrika: Životní styl

PilatesUrčitě jste už slyšeli o cvičební metodě pilates nebo jste tuto metodu už sami vyzkoušeli ve fi tness centru nebo ve studiu pilates. Metodu pilates doporučují mnozí lékaři, fyzioterapeuti zařazují její prvky do své praxe a učitelé jógy a instruktoři wellness z ní vybírají zajímavé prvky a integrují je do své práce. Pilates je univerzální metoda.

Čím je to dáno? Proč tato tréninková metoda nachází v dnešní době tolik uznání jako nikdy předtím, přestože vznikla už téměř před 100 lety?

Tato kniha vás stručně, ale přesto důkladně seznámí se základními teoretickými i praktickými odpověďmi na tyto otázky. V rozsáhlé praktické části se můžete seznámit s cvičením krok za krokem, od stupně pro začátečníky až po fázi pro pokročilé.

Díky pravidelnému cvičení a takto získaným zkušenostem možná budete schopni sami odpovědět na případné otázky, které zůstaly otevřené. Začněte však od začátku.

KDO BYL JOSEPH H. PILATES?

Joseph H. Pilates se narodil v roce 1880 v Německu. Už jako dítě trpěl rachitidou, astmatem a revmatickou horečkou. Protože se však nechtěl se svým špatným zdravotním stavem smířit, studoval knihy o anatomii a celé hodiny pozoroval pohyby zvířat v lese. Kromě toho se Joseph Pilates aktivně zabýval nejrůznějšími druhy sportů, jako je body-building, gymnastika, šerm a box. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Ve 14 letech už měl své tělo natolik vyvinuté a vytrénované, že si mohl přivydělávat jako model pro cvičné anatomické kresby. Začal se zabývat tréninkovými metodami z Dálného východu. Fascinovala ho obzvláště koncentrace, sebekontrola a zásadní role dechu. Postupně si Joseph Pilates vyvinul vlastní tréninkovou techniku,která byla založena především na přesných a kontrolovaných sledech pohybů. Vyvinul myšlenku pohybu orientovaného na zdraví, kterou nazval „kontrologie” (Contrology).

V roce 1912 odjel Pilates do Anglie, kde pracoval kromě jiného jako boxer a trenér sebeobrany u Scotland Yardu. Po 1. světové válce se nejprve vrátil zpátky do Německa a pak vycestoval do USA. Po cestě do New Yorku se Joseph Pilates seznámil se zdravotní sestrou Clarou, svou pozdější manželkou. Tu nakazilo jeho nadšení, obohatila „kontrologii” o lékařské aspekty a tím přispěla k „vybroušení” této tréninkové metody. Joseph Pilates otevřel na Broadwayi své první studio, ve kterém vyučoval tuto novou a neobvyklou tréninkovou metodu. Po krátké době si jeho metoda získala velké uznání u četných významných osobností z oblasti tance, umění a herectví. Aby své principy zpřístupnil ještě širšímu publiku, napsal v roce 1945 své hlavní dílo „Return to Life through Contrology” („Návrat k životu díky kontrologii”). V něm popisoval především svůj cvičební program na zemi, který se dnes prezentuje na celém světě jako klasický program cvičení na podložce. Joseph Pilates prováděl trénink a instruktáž pro svou klientelu až do vysokého věku. Zemřel roku 1967 v New Yorku ve věku 86 let.

Cvičení v současné době

Tréninková metoda podle Josepha Pilatese zapadá do naší společnosti dnes více než dříve. Mnozí lidé (a je jich stále více) pochopili, že věčně nemohou platit zásady „výš, rychleji, dál” a že široce rozší-řený princip „no pain, no gain” (tedy že bez bolesti se nedopracujeme výsledku) je třeba podstatně zrevidovat.

Joseph Pilates prosazoval změnu vědomí a nový přístup k tělu. Jeho trénink není body-building, a přesto posiluje svalstvo. Není to strečink, a přesto zlepšuje naši pohyblivost. Není to nová relaxační metoda, a přesto vytváří mentální rovnováhu k našim všedním dnům plným stresu. A není to ani zdravotní nebo rehabilitační gymnastika, a přesto už dávno patří k standardnímu repertoáru mnohých fyzioterapeutů. My sami to označujeme jednoduše za určitý typ „cvičení založeného na přesnosti”, které propojuje tělo s dechem a duchem. Tato tréninková metoda se osvědčuje už mnoho desetiletí. Na domněnku, že pilates po čase zmizí ze středu zájmu jako jeden z mnoha fitness trendů, můžeme klidně zapomenout. Naopak – trenéři a výzkumníci nových trendů vycházejí z toho, že pilates se bude ještě dál rozšiřovat a že vystřídá staré tréninkové koncepce způsobující stres a provázené pocením a zchváceností.

Přínos metody pilates

Metoda pilates je v zásadě vhodná pro všechny, kteří chtějí udělat něco pro svou kondici, zdraví a obzvláště pro své držení těla. Potřebují pouze podložku na cvičení a mohou na vlastní kůži zažít, že jim pilates může zprostředkovat úplně jiný cit pro vlastní tělo. Trénink se vyznačuje jemnými, a přesto velmi efektivními pohyby. Díky koncentrovanému cvičení působí na mentální úrovni velmi relaxačně. Mnozí dokonce říkají, že pilates je nový způsob života. Vezmeme-li v úvahu, jak velice našemu tělu škodí jednostranné zatížení, dlouhodobé sezení, nedostatek pohybu v každodenním programu a povrchní dýchání a že metoda pilates umožňuje dosáhnout nového vědomí, pak s tímto tvrzením zcela souhlasíme.

Při pravidelném tréninku

  • jsou posilovány obzvláště hluboko uložené stabilizační svaly a povrchní svaly jsou napínány,
  • zlepšuje se naše pružnost a pohyblivost,
  • zlepšuje se tělesný cit a schopnost uvolnit se,
  • podstatně se zlepšuje dýchání,
  • může dojít k odstranění napětí,
  • může se zlepšit harmonie držení těla a ekonomie pohybů,
  • vytváříme si efektivní kompenzaci v případě jednostranné každodenní zátěže v zaměstnání a při sportu,
  • zlepšuje se naše postava,
  • a kromě toho se lepší náš celkový stav.
Jedná se o ukázku z knihy Pilates.
Vydalo nakladatelství Grada, 2010.

Napsal/a: Amiena Zylla, Wolfgang Mießner

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist