Za skalními pány na Valečov

Rubrika: Cestování

valecov1Pokud vás nebaví hrady postavené z cihel, kamene a podobných materiálů, ale naopak toužíte poznat zručnost a ochutit dobrodružství, pak vás zvu na jeden takový hrad, který naši předkové vytvořili ze skály. A kde jinde by se měl nacházet, než v malebném Českém ráji.

A protože i my jsme zatoužili při našich výletech na něco trochu jiného, než jsou jen sbírky všemožných zbraní a porcelánu, navíc na místech přeplněných turisty, hledali jsme trochu odlehlejší a méně známé místo pro naše menší dobrodružství. A našli – podle popisu hrad vytesaný do pískovcové skály. A naše očekávání nás nezklamalo.

valecov12Hrad Valečov jsme našli poměrně rychle, po sjezdu z dálnice nás čekalo necelých pět kilometrů a nad malou vesničkou Boseň jsme již spatřili tyčící se zbytky hradu. Auto necháváme na parkovišti, vzhledem k počtu dalších plechových vozítek nepředpokládáme velkou návštěvnost. Potěšila i vzdálenost z parkoviště k samotné památce – pomalou chůzí, nutnou pro zachování kroku našeho syna, který musel cestou prozkoumat snad všechno, co leželo na štěrkovité cestě i mimo ní, jsme se na hrad dostali po necelé čtvrthodince.
První dojem byl také milý – malá dřevěná budova se suvenýry, pokladnou i občerstvením i domkem kastelána v jednom působila velice sympaticky. Dozvídáme se, že na jejím místě zřejmě kdysi bývala studna.

Na začátek prohlídky nám zbývá asi dvacet minut, takže se vydáváme na obhlídku kolem hradu.

Hladomorna a skalní světničky

valecov3Nemůžeme minout hladomornu s vězením zvanou Beneška. Jak jinak, i toto vězení bylo vytesáno do skály. I když je hluboká jen necelých deset metrů, na dno je špatně vidět, především kvůli malému čtvercovému průměru. No nevadí, jdeme dále a nalézáme zbytky skalních obydlí obyvatel, vytesaných přímo do skály. Jednalo se o malé světničky, které byly zřejmě ještě doplněny částečně dřevem. Údajně se tady bydlelo ještě na počátku dvacátého století.

valecov_hladomornaNacházíme i další zbytky vytesané do přilehlých skal, na jednu z nich se dá i vylézt. Zajímavý je ohromující pohled do výšky – rozhodně doporučuji. Především vás to připraví na to, kde budete při samotné prohlídce stát, protože je vidět zábradlí v horní části hradu apod.

Pak nás již čeká samotná prohlídka. Přestože je organizovaná s průvodcem, naštěstí není podávaných informací až příliš. Pochybuji totiž o tom, že by delší monotónní přednáška našeho průvodce bavila nejen nás dospělé, tak především děti všeho věku, které se ve skupince nacházejí. Naštěstí se všude nachází dostatek kamínků a dalšího „dětského materiálu“, takže není problém odvést pozornost.

valecov4Z historie Valečova

Díky tomu jsem si historii hradu „nastudovala“ po prohlídce, takže kdybych pozorně poslouchala, dozvěděla bych se, že z největší pravděpodobností bylo místo dnešního hradu obýváno již v době kamenné. První písemné zprávy se ale objevují až na počátku 14. století. Zajímavostí jistě je, že hrad má naprosto český název – pro tehdejší dobu zcela nezvyklé, neboť většina měla názvy německé.

Hrad byl tvořen velkým palácovým komplexem, který byl vystavěn hned na čtyřech skalních blocích. Aby nebyly v paláci pukliny, byly některé zazděny, zbytek sloužil zřejmě jako komunikační uzle, ale i jako kuchyně či vinné sklípky.

Na hradě v 15. století přebývala i jedna z majitelů hradu, paní Machna. Tu zajal pod zradou Jindřich z Vantenberka a věznil ji na hradě Děčíně přes dva roky, až mu Machna Valečov pod nátlakem přenechala. Až do poloviny patnáctého století byl hrad v troskách, pak byl opraven Vaňkem z Valečova a to velice šikovně, neboť dlouhou dobu odolával i nájezdům vojsk, včetně křižáckých.
V 16. století byl hrad rozdělen, vznikly tedy dvě části, obrany neschopné, takže hrad pak byl spíše jen jako panské sídlo.
Roku 1652 se hrad dostává do rukou Valdštejnů, ale po třicetileté válce je již v dezolátním stavu a jako i u jiných památek, i on se stal terčem levného stavebního materiálu a místem, kde se scházela chudina.

valecov7Opravy Valečova začaly až ve století dvacátém, přesněji po roce 1914, kdy hrad získal Klub českých turistů. Postupně bylo provedeno zabezpečení, vytvořena zábradlí a hrad začal být navštěvován turisty s organizovanými průvodcovskými službami. Nyní je Valečov v majetku podhradní obce Boseň, a to od roku 1994.

Co vás ještě čeká na hradě

Kromě toho, že se dozvíte něco z historie, zaujme největší pozorností samotné „prolézání“ hradu. Díky tomu se vydovádí hlavně děti, ovšem dávejte na ně pozor. Přece jen se budou nacházet v dost velké výšce, i když chráněné zábradlím. Velké dobrodružství s trochou tajemna na vás pak čeká při průchodech, resp. průlezech hradu, kdy se budete muset někdy pěkně shýbnout, abyste se vůbec úzkou uličkou dostali do určené místnosti. Ale nebojte se, že neprolezete – i já se svým neúprosně se zvětšujícím těhotenským břichem jsem se tam vecpala. Ovšem nic pro klaustrofobiky, místnost je bez oken, osvětlená jen díky umělému světlu. Představa, že se zdi zřítí, nutí většinu návštěvníků k rychlejším krokům zpět. Děti jsou ale překvapivě ve svém živlu…

Jestliže se chcete trochu víc bát, pak můžete za příplatek navštívit s výkladem i hradní sklepení.

Kromě tohoto je unikátním zážitkem pohled do okolní krajiny – mimochodem, i s tím, co v dáli uvidíte, vás průvodce seznámí. Například uvidíte Mladou Boleslav, Mnichovo Hradiště, dokonce budete upozornění i na určité stavby v dálce, na které je ovšem dobře vidět. Tedy, pokud vám bude přát počasí a bude jasno.

valecov_expozicePo tom, co jsme se vydováděli na hradě, nebo spíše přítel, který se vrátil do dětských let spolu s naším synem, jsme se vydali cestou zpět. U parkoviště je malý kiosek, takže si dáváme rychlé občerstvení v podobě ohřívaného párku, studené limonády a zmrzliny. Náš výlet končí, ale odjíždíme s příjemnými pocity. Díky tomu, že existují takováto místa, kde si člověk užije „trochu zábavy“.

Otevírací doba a vstupné
Od května do srpna je hrad otevřen denně mimo pondělí od 9,00 do 18,00 hodin, v ostatních měsících pak pouze o víkendech a svátcích od 10,00 do 17,00 hodin. Je možné domluvit po předchozí objednávce i noční prohlídky.

Za vstup zaplatí dospělí 35 Kč, děti 20 Kč. Pokud si přejete i prohlídku sklepení, pak zaplatíte navíc příplatek ve výši 10 Kč.

Parkovné na celý den vás bude stát 20 Kč, platí se v kiosku na parkovišti před odchodem na hrad.

Poznámky
Na hrad můžete vzít klidně i malé děti, od přibližně dvou let prohlídku v pohodě zvládnou, popřípadě s vaší pomocí. Budete-li mít s sebou kočárek, můžete jej zanechat u pokladny.
Na hrad se vydejte klidně i na kole, to si při prohlídce můžete nechat rovněž u pokladny.

Při prohlídce můžete využít mincovní dalekohled – nezapomeňte si drobné, pokud jej budete chtít využít.

K zakoupení je zde velké množství suvenýrů či pohlednic, je tady i poštovní schránka na pohledy či dopisy. Děti na požádání obdrží razítko do turistického deníčku, kromě toho si mohou zakoupit i turistickou známku či turistickou vizitku.

Další informace naleznete na www.volny.cz/bosen nebo na www.valecov.zde.cz.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Ivča a Domča

    Moc děkuji za komentáře:-)
    Hanino, na Sloupu jsem nebyla, nemohu porovnat, ale tobě tak díky za tip na výlet, třeba se tam ještě letos vypravíme:-)

  • Peťka

    Ivčo, díky za článek! 🙂

  • Opět si nezklamala:)
    Tak o tom jsem neměla ani tuchy.Je vidět,že opravdu málo znám naši zemi.Ostuda,ostudná:)
    Připomělo mi to Sloup u České Lípy,taky podobné.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist