Chceme žít s dětmi po svém. Vadí to?

Rubrika: Životní styl

164801_mum_childOd doby raných 90. let přibylo mnoho rodičů, kteří se své potomky snaží vychovávat autentičtěji. Jak se ale zdá, stále narážejí na různá úskalí.

Když mě časopis Děti a my oslovil s nabídkou, ať napíši článek o alternativním rodičovství, nejprve jsem zaváhala. Mohu se jako dosud bezdětná vyjadřovat k rodičovství? Potom jsem si však řekla, proč ne? Sama patřím mezi generaci dětí 90. let, kterým se po revoluci nově otvíraly různé nové možnosti. Moji rodiče se na mně mnohé „novoty“ rozhodli otestovat ve velkém a jako právě utrženi ze řetězu ve snaze dopřát mi to, co oni sami nemohli. Teď když jejich „alternativní“ výchova skončila, jsem jim za velkou spoustu věcí vděčná, a zároveň si už říkám, co bych se svými dětmi chtěla dělat jinak.

Proč to třeba skřípe

„Nechtěli jsme, aby naše děti od útlého věku pojídaly sladkosti. Tchyně to nebyla schopná respektovat a stále jim dávala čokolády nebo sladké nápoje. Omezili jsme nakonec návštěvy u ní na minimum, což pochopitelně vzájemné vztahy neposílilo,“ přiznává čtyřicetiletá Kateřina, matka dvou chlapců ve věku čtyř a devíti let. Situace se ještě zkomplikovala, když se celá její rodina začala stravovat vegetariánsky: „Vedlo to ke konfliktům i s mými rodiči, s nimiž jsme do té doby vycházeli dobře. Nechtěli jsme, aby nás jídlo rozdělovalo, jenže všichni prarodiče byli vůči nám tak útoční, že jsme nedokázali najít jiné řešení než snížit frekvenci vzájemných setkání. Vše se srovnalo, když v poslední době prarodiče začali stárnout a potřebují od nás více pomoci. Pomohlo asi také to, že se v novinách začalo objevovat více článků, které se vegetariánství zastávají.“

Také pro pětatřicetiletého Davida a jeho ženu Irenu je těžké ustát si autentický způsob rodičovství, obnášející např. přirozený porod, lesní školku, zdravou stravu a vůbec ekologické postoje: „Pro spoustu starých kamarádů, příbuzných i kolegů v práci jdeme nezvyklou cestou. Zajímá je sice, co nás k tomu vede, ale při každé příležitosti nás chtějí stáhnout nazpět do zaběhnutých kolejí, po kterých jede většina. Náš směr nám možná závidí, jenže vidí, jak je to těžké, a tak radši nic nemění. Odcizuje nás, že my děláme věci jinak.“

Vybočení z davu už při porodu

Naprostá většina z těch, kdo se narodili v ČR před rokem 1989, zažila už v porodnici totalitní zacházení – oddělování miminek od matek, separaci otců, autoritářské rozhodování zdravotníků. Empatie vůči matce a dítěti a jejich potřebám se projevovala zřídka. Pěstovala se „poslušnost a disciplína“, které se trénovaly třeba i tím, že se miminko nechalo vyplakat, dokud vyčerpáním neusnulo.

O tom, že se věci mění pomalu, svědčí i příběh Alice, která patřila s manželem v 90. letech k prvním, kdo si zvolili „jiný“ porod: „Rodili jsme v Centru aktivního porodu na Bulovce, když ještě fungovalo. Ale to až napodruhé, první porod jsme zažili v normální porodnici, a nevydařil se, byl to typický porod ukradený, kdy jako žena máte posléze pocit, že jste tam byla k ničemu, protože zdravotníci si všechno udělali tak nějak po svém. A manžela k prvnímu porodu ani nepustili. Tak jsme chtěli mít příště lepší zážitek, což se naštěstí povedlo. No a proč jsme chtěli dobrý porod – nepochybujeme, že se při něm děje mnoho důležitého, co miminko i celou rodinu v dlouhodobé perspektivě a hlavně na nevědomé úrovni ovlivňuje. Chtěli jsme pro děti prostě dobrý začátek.“

Jenže možnosti rodit přirozeně z českých nemocnic mizí a jedinou alternativou ke klasickému porodu v nemocnici zůstává porod domácí. Zatímco ten může být v mnohém přínosný pro matku i dítě, ve chvíli, kdy nastane krizová situace, a matka s dítětem jsou převezeni do nemocnice, přebírá lékař zodpovědnost za rozjetý porod i vzniklou krizovou situaci. To se jim z pochopitelných důvodů nelíbí. Z přibývajícího humánního zacházení v nemocnicích se tedy opět dostáváme do regrese zpět k zacházení totalitnímu. Ženy, které rodí doma, bychom mohli přirovnat k disentu 70. let, který se scházel po bytech, což je situace nepříjemná jak pro matky, tak pro zdravotní personál.

Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my (č. 4/2011), vydává Portál.

Napsal/a: Kristýna Bušková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Anonymní

    Zajímalo by mně, jak řešíte jídlo v mateřské školce, popřípadě ve školní jídelně. A kdy si vlastně všímáte toho, co si žádá tělo vašeho dítěte. Měla jsem děti tři a každé požadovalo k jídlu něco jiného.
    Prvorozená dcera byla a je na maso, syn maso nemusel a ani jako dospělý ho nevyžaduje (občas něco masitého sice sní, ale jinak je bramborový), druhá dcera je rýžová a hromada zeleniny. Mně přesvědčila s pomocí lékaře, že to je to pravé ořechové. Hlavně syrová zelenina. Tak jsem je poslechla. Za půl roku mně vezli houkačkou do nemocnice, kde mně sdělili, že jsem se zbláznila. Moje tělo není stavěné na pojídání syrové zeleniny.
    Když měla nejstarší dcera v dětství ekzém měly jsme štěstí, že jsme našly vynikajícího starého lékaře, který mne upozornil, že moje nadšení pro tropické ovoce je škodlivé pro dítko narozené v Čechách. Tak jsme se přeorientovaly na jablka,hrušky, švestky a pouze v léte, sem tam pomeranč. Její děti to mají nastaveno podobně. Jak víte, že vašim dětem vyhovuje právě vegetariánská strava a škodí jim čokoláda?
    Žiji s malou vnučkou, která požaduje těstoviny nejlépe bez ničeho, omeletky, také bez ničeho,kaši krupicovou bez ničeho, strouhanou mrkev, strouhané jablko, občas banán, to sní s chutí. U ostatního jídla, např. ve školce zeleninové rizoto prostě nesní. Jakou radu máte v takovém případě? Lékaři praví, že dítko je zdravé, nic mu neschází.

  • keenspeed

    Ale samozřejmě se to týká i jiné výchovy atd. Rozepře nejsou jen ohledně jídla, ale co budeme prckovi říkat. Viz. babiččino – když nebudeš jíst, nevyrosteš, budeš malej atd. Jako by měl být po kom dlouhán !! A jiné nic neříkající věty. Bohužel k nim někdy sklouznu i já, ale snažím se. Babi ne – to se tak dětem prostě říká. Nic na tom není! Atd. atd.

  • ŽOFINKA

    Napsala bych : Jupííííííííí – to je přesně ono !!
    Ale vlastně je více přesnější říci jen : Ach jo… a Bohužel :o(
    Vedu také neustále „potravinovou válku“ se svou rodinou a okolím.
    Dokonce jsem se už snížila k podlosti zneužít manželův zdravotní stav (Crohnův syndrom) a vysvětlila, že pokud se děti alespoň do věku 3 let nebudou stravovat dle mého a lékařem stanoveného jídelníčku, mohlo by se na nemoc „zadělat“.
    U první dcery (5 let) byl boj náročný dost, u druhé (2 roky) jsme na tom už docela lépe.
    Hlídat a remcat však musím neustále :o) !!!!!!!! Stojí to ale myslím – pevně doufám za to.
    PS: Omezení návštěv bylo ze začátku také k mé velké lítosti (hlavně z nepochopení s neochotou) nutné.

  • keenspeed

    Piškotko, souhlas. Boj s okolím je únavný. A hlavně nevím, proč by se měl člověk „omlouvat“ a neustále druhým něco vysvětlovat.
    Když jsem se snažila vysvětlit hl. svojí mámě, ost.to brali celkem v pohodě, proč tamto jím a tohle ne, a proč prcek zrovna tak – kvůli jeho ekzému, který má od miminka. Její slova – on žádný exém nemá, nedělej z něj chudáčka. Ty si taky na nic netrpěla, vypila si jako malá litry mlíka a jak máš zdravý kosti. Když mi před nedávnem řekla – Eli má ten ekzém nějak moc – radši jsem byla zticha a nepřipomněla jí, co říkala předtím. Kolikrát jsme se kvůli tomu pohádaly, nosila jsem jí články o potrav.alergiích, sklonech k ekzémům apod. Jí to nezajímá, ona nic číst nebude.
    Fakt s ní byly ty rozbroje největší. Když teď donese „čokoládu“ nebo nějaký barevný jogurt, tak je sním sama. Až bude prcek mluvit, tak si asi postěžuje, ale dokud to, co jí, můžu ovlivnit, udělám to.

  • Tento článek mi mluví z duše. Hlavně v oblasti stravování. Opravdu přesně popisuje, co jsem prožívala a prožívám v rodině. Jíme naprosto všechno, tedy i sladkosti, ale když moje dcera začala být ve věku 3 let často nemocná a zahleněná, chtěla jsem omezit hlavní spouštěče různých nachlazení a zahlenění, prostě omezit cukry. V rodině to nepochopili, je to hrůza, když víte, v čem je problém a druzí ho nechtějí pochopit, protože jsou tak málo informovaní. Byla jsem (a dost možná ještě jsem) za blázna, za vegetariána (který ovšem jí maso :-)), prarodičům to nevysvětlím, ani to, odkud mají tu jejich obezitu a srdeční nemoci, nevěří tomu! Unavovalo mě dokola vysvětlovat, že nesjem proti občasnému mlsání, ale že jen prostě odmítám dítě živit denně sladkým, aniž by dojedlo oběd. Totálně mi rozhodili moje snažení, když jsem Sárince dělala v době nachlazení mrkvové šťávy, kupovala jí drahé aloe, propolis, a oni to pokaždé pokazili čokoládovýma tyčinkama, nesnesitelně sladkými nápoji atd.. Je to hrozně vyčerpávající, když vás nechápou. Mnohem horší to ale má moje kamarádka, která se s manželem rozhodla pro veganství. Její otec na Slovensku je naopak typický masař, denně vypije litry mléka a tak kamarádka po velmi nešťastných zkušenostech omezila návštěvy doma na Slovensku, pokaždé se od nich vracela podrážděná a smutná, že „nedopřeje“ dětem, co jim náleží a co je zdravé.

    Je to myslím všechno o postoji k životu, někdy mám pocit, že lidé ví, co je zdravé, ale bojí se začít, bojí se všeho…A raději dobrovolně ponechávají tělo napospas nemocem… Já říkám: „Pokud to není v hlavě, pak to nemá smysl.“

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist