Zkratky ke zdraví – ECHO

Rubrika: Tipy pro zdraví

718085_heartSrdce je symbolem života. Poznání jeho činnosti proto provází lidstvo odjakživa. S vynálezem ultrazvukových vyšetření přišlo na svět i tzv. ECHO, jako jedno z nejmodernějších vyšetření tohoto naprosto nezbytného orgánu pro náš život…..

Echokardiografie je vyšetřovací metoda, která využívá právě ultrazvukových vln, jež jsou vysílány do organismu a zpětného odrazu na rozhraní tkání.
Jedná se o moderní metodu, v podstatě velice dokonalé neinvazivní vyšetření.

Jak ECHO funguje

Jak bylo řečeno, jedná se o ultrazvukové vyšetření. Vlny ultrazvuku pronikají tělem ke zdroji, odrazí se a putují zpátky ke zdroji. Celý efekt se dá přirovnat k základním fyzikálním zákonům odrazu a lomu.

Přístroj tedy vysílá do našeho organismu ultrazvukové vlny, ty se po dosažení srdce odrazí a vrací zpátky. Tyto vlny se pak zobrazí na monitoru ultrazvukového přístroje a výsledkem je, že si lékař vlastně prohlíží obrázky našeho srdce.

V současnosti je několik možných způsobů znázornění, klasickým je dvourozměrná a jednorozměrná echokardiografie, mezi modernější postupy se pak řadí tzv. dopplerovská echokardiografie, pomocí které lékař může hodnotit kvalitativně i kvantitativně krevní proud v srdci. Dopplerovskému vyšetření se také říká „barevné“, neboť zobrazuje v těchto barvách: tmavé zobrazené odstíny značí pomalejší proudění krve, naopak světlé značí rychlé proudění. Červená barva označuje krev, která proudí k srdci, modrá tu, která je od srdce odváděna.
Klasické typy zobrazují jednotlivé srdeční struktury. To si můžeme představit jako takové „rozřezání“ srdce do projekcí, ve kterých pozorujeme struktury srdce ve skutečném pohybu.

Kdy na ECHO

V současnosti se echokardiografie řadí mezi základní vyšetřovací postupy v oboru kardiologie.
Využívá se vždy, kdy je třeba zjistit funkčnost srdečního svalu, změřit jeho rozměry a vůbec zobrazit jej v pohybu.
Využívá se například u vrozených či získaných srdečních vad, kardiomyopatií, po infarktech, u aneuryzmat, zánětech srdce, nedomykavostí chlopní, při podezření na zvětšení srdce (hypertrofii), u endokarditid atd.
Lékař pomocí tohoto vyšetření posuzuje také velikost srdečních síní a komor, sílu srdečních stěn, funkci chlopní, rychlost a množství protékající krve srdcem atd.

Echokardiografie pomáhá nejen rozpoznat závažné nemoci, ale i posoudit jejich závažnost s možným výskytem komplikací a umožňuje dlouhodobé sledování pacienta bez jakýchkoliv invazivních zákroků.

Příprava na vyšetření

Echokardiografické vyšetření je zcela nebolestivá, neinvazivní metoda, která člověka nevystavuje žádnému nebezpečí škodlivin.
Není třeba se nijak připravovat.

Průběh vyšetření

Echokardiografie se provádí jako ambulantní vyšetření ve specializované kardiologické ambulanci. Je prováděno vleže s odhaleným hrudníkem. Celé vyšetření trvá přibližně 10 – 20 minut.
Na výsledek nijak nečekáte, lékař vidí funkci srdce a jeho činnost ihned na monitoru, po skončení vyšetření sepíše pouze zprávu, ke které může přiložit i vytištěné obrázky z vyšetření.

Pomocí echokardiografie se dají rozeznat vrozené srdeční vady u dětí, rovněž tak je u rizikových těhotenství toto vyšetření indikováno. Jedná se o tzv. fetální echokardiografii.

Fetální echokardiografie

Je prováděna odborníkem v této oblasti, nejlépe dětským kardiologem, který má odbornost na tuto specializaci.
Důležitost spočívá především v tom, že předem odhalené vrozené srdeční vady se dají léčit včas, je nutné sledovat graviditu ženy, a po porodu je novorozenci zajištěna účinná péče v zařízení, které se na tyto vady specializuje.

Kdy se provádí

Fetální echokardiografie je indikována v případech výskytu srdeční vady těhotné, nebo se vyskytla v rodině, rovněž tak ji lékaři doporučují u žen starších 35 let, pokud u těhotné proběhla infekce v prvním trimestru gravidity, nebo byla-li matka vystavena účinkům tzv. teratogenů (záření, léky), rovněž při léčené sterilitě, při úmrtí plodu v děloze nebo předchozích spontánních potratech, u těhotných, které mají patologický nález v laboratorních testech (triple test) atd.
Zároveň je ale samozřejmě možné provést fetální echokardiografii u ženy na vlastní přání.

Toto vyšetření se provádí ve 21. – 22. týdnu těhotenství.

Poznámka:
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že provedení fetální echokardiografie skutečně není bolestivé, ani nijak nepříjemné, či obtěžující pro těhotnou. Spolu s lékařem můžete sledovat srdíčko vašeho děťátka na obrazovce, stejně jako proudění jeho krve srdcem spolu s barevným rozlišením.

Přeji všem, aby jejich srdce fungovalo tak, jak má, a aby nikdy nemuseli navštívit lékaře se specializací na echokardiografii. A pokud ano, pak aby výsledek byl vždy plně pozitivní.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Anonymní

  Dobrý den vím že to sem nepatří možná ale mám otázku jsem ve 20 tt těhotenství dnes jsem byla na srdíčku ..a doktor mi řekl že vše je v pořádku ale akorát mě přeobjednal za 14 dní prý moc dobře nevidí nějaký srdeční oblouk ( tak to nazval ) i do lékařské zprávy napsal : oblouk jen neurčitě v barvě . nevím co to znamená ..on říkal že si myslí na 90 % že to bude v pořádku jen že to třeba nevidí kvůli tomu že je to srdíčko ještě malé . ráda bych znala váš názor prosím.

 • Anonymní

  Moc se mi ten článek líbil.Jsem po dvojnásobném by-passu a po opraci srdce chodím pravidelně na kontroly. Jen jsem nikdy nechápala, na co to echo je. Vím, že když paní doktorka pustí zvuk, tak slyším, jak srdíčko tluče, ale že se dá toho rozpoznat tolik, klobouk dolů před medicínou.Dnešní věda jde dopředu mílovými kroky a já mám život prodloužený již osmý rok.Ještě, že došlo k totálnímu ucpání přímo v Motole při katetrizaci, takže jsem šla hned na sál. Myslím si, že mám dobrého strážného anděla a přeji ho všem .Zdenka

 • Pěkný článek,poučný.To se mi líbí takhle do detailu popsaný.
  Mě posílá lékař na ECHO párkrát do roka / léčím se na vysoký tlak / a nikdy jsem ani se nezamyslela proč a jak vlastně ten přístroj pracuje.Takže já sem poučená:)
  Děkuju.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist