Vybíráme školní aktovku

Rubrika: Tipy pro zdraví

Škola je už na dohled a zejména prvňáčci se těší na svůj den, kdy poprvé usednou do školních lavic. K nezbytnému vybavení patří samozřejmě i školní aktovka. Nebo raději batoh?

Pro ty nejmenší školáky mnoho rodičů upřednostňuje aktovku, protože jsou přece jen asi přehlednější. Batohy si pak vybírají zvláště starší děti.

Vybrat ale správnou aktovku může být docela složité a teď není myšleno jen, to, že se dítě nedokáže například rozhodnout mezi motivem dinosaura nebo autem. Zkrátka – školní aktovka by měla splňovat mnoho zásadních kritérií, aby byla pro dítě pohodlná i bezpečná.

Pojďme si tedy nějaké zásady shrnout.

Bezpečí na prvním místě

Na trhu se můžeme, bohužel, setkat i s nekvalitními aktovkami. Označení „školní“ patří ale pouze těm, které mají certifikát a splňují tak normu ČSN 79 6506.

Hmotnost

Zvláště pro ty nejmenší školáky velmi důležitý ukazatel. Dítě bude v aktovce nosit učebnice, sešity, penál a další věci a to vše dohromady pak nějaké to kilo dá. Proto je vhodné, aby školní aktovka vážila co nejméně. A dokonce na hmotnost školní aktovky ukazuje i výše citovaná norma, která doporučuje:

 • pro první stupeň maximálně 1200g
 • pro druhý stupeň maximálně 1400g.

Školní aktovky pro nejmenší se vyrábějí nejčastěji s jednou kapsou, ve které může být více přihrádek – prvňáčci tak mají i přehled o svých věcech.

Parametry školní aktovky

 • Důležitým parametrem při výběru je fakt, že aktovka by neměla přesahovat šíři zad. Lepší je vybírat podle výšky, ne šířky. Co se týká výšky, tak u krku by měla být ve výšce ramen, ve spodní části by měla končit nad křížovou kostí.
 • Aktovka musí držet svůj tvar – když ji postavíte na zem, nesmí například padat apod. Je to díky rámu, který má uvnitř.
 • Vhodné jsou školní aktovky s anatomicky tvarovanými zády, polstrované a vzdušné.
 • K tomu jsou vhodné vyztužené a polstrované ramenní popruhy, které by měly být rozhodně výškově nastavitelné. Šířka ramenních popruhů by neměla být menší jak 3 cm a délka minimálně 70cm.
 • Pokud má aktovka ještě hrudní pásek, je to nepochybně velké plus, neboť tento pásek zabraňuje tomu, aby ramenní popruhy klouzaly. Zároveň je to výrazné plus pro zdravá záda dítě, kdy hrudní popruh udržuje aktovku na středu, na ose páteře.
 • Školní aktovka by měla mít vyztužené dno, i z venku nepromokavé s plastovými nožičkami. To rodiče ocení zejména tehdy, když venku prší a dítě aktovku pohodí na chodník.
 • V neposlední řadě by měla být školní aktovka vyrobena z voděodolného materiálu s dobře omyvatelným povrchem.
 • Školní aktovka by měla mít také pevnou rukojeť – to využijí asi nejvíce rodiče. Tato rukojeť ale musí být také dostatečně široké – měla by se tam určitě vejít mužská ruka v rukavici.


Aby bylo vidět

Bezpečnost dítěte u školní aktovky je velice důležitá. Bezpečností prvky tedy na školní aktovce měly být a při výběru školní aktovky bychom na ně měli myslet. Reflexní prvky by měly být jak v přední části, tak i na bocích. Dítě s reflexními prvky bude vidět za deště, sněžení, v šeru. Když bude přecházet přes silnici, tak právě boční reflexní prvky řidič uvidí.

Obsluha školní aktovky

 • Školní aktovka musí dítěti dobře otevírat. Zipy by neměly drhnout a neměly by mít ani příliš velké zakřivené.
 • Aktovkový zámek by měl být s reflexním sklem, měl by jít snadno otevřít, bez nějaké výrazné speciální zručnosti dítěte.
 • Když odklopíte klopnu se zámkem, měla by po otevření zůstat v té samé poloze, neměla by se naklánět například na jednu stranu apod. Také by se neměla vracet samovolně zpět, brání pak manipulaci dítěte uvnitř aktovky a může i nebezpečně uhodit.

Ve videu se můžete podívat na praktické ukázky při výběru školní aktovky z pohledu fyzioterapeuta

Design a motivy

Tak tohle už je rozhodně věc, která by měla asi zůstat na dítěti. Líbí-li se mu školní aktovka s motivem dinosaura, proč ne. Výběr z této stránky je dnes bohatý. Je ale nutné myslet na to, že školní aktovku nevybíráme očima! Motiv by měl být jen součástí komplexního výběru školního aktovky. Jaký obrázek ale dítě bude na školní aktovce je už skutečně jen jeho věc – on s ní bude denně chodit venku a měla by se mu nepochybně líbit.

Shlédněte testy školních aktovek a batohů!

Deník IDnes a časopis DTest před několika lety testovaly školní aktovky a batohy – jedná se celkem o tři videa, které připravil pořad Černé ovce – shlédnout můžete tady.


Už mají vaši školáci vybranou aktovku?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (15 vyjádření)

 • Anonymní

  TAké mám problém, že dcera chce speciálně aktovku s LEdovým královstvím (pohádka), nemůžu ale sehnat 🙁

 • Anonymní

  My jsme teda kupovali taky přes eshop, aktovka spolnuje normy, to me presvedcilo. Navic meli motiv, jaky mala hrozně chtěla, to byl hlavní důvod, proč na internetu. V kamenné prodejně jsem nesehnala.

 • Marci55

  Podle mne je lepší ji přímo vyzkoušet na záda.

 • konipas

  My nakonec vybírali na internetu a pak jsme i s dítětem zajeli přímo do firemní prodejny. Máme zdaleka nejdražší aktovku 🙁 , ale pro to naše „tintítko“ jsem ji nakonec zvolila kvůli bedernímu pásu, a tím i odlehčení zátěže zad.

 • Anonymní

  Dobrý den, já moc děkuji za tento článek. My už máme aktovku vybranou a váží něco kolem 900 gramů takže pro prvnáčka je asi dobrá, jen jsem hladala nějaký článek, který mne přesvědčí, že jsme vybrali správně. Vypadá to že ano. Já problém s objednáváním online čehokoliv nemám a i školní potřeby jsem kupavala na stil.cz Krásně jsme si všechno sladili. Pouzdro, aktovku, boxy na sešity, všechno máme se stejným obrázkem, takže spokojenost. Teď jen aby pplko doručilo a můžeme razit do školy!!!

 • alicepachova

  Moje dcera si vybrala ( dnešní svět je šílený, sedmileté dítě si najde na internetu co chce! ) tady, já mám trochu obavy kupovat online.

 • Marci55

  Je velký výběr aktovek. Hlavně musí sedět na zádech,netlačit. Vždy se vybere

 • jardamalej
  jardamalej

  Skoro od školních let mi bylo líto, nejprve mne samotného, pak dětí, později vnuků, tahajících na zádech zbytečná kila sešitů, učebnic, školních pomůcek etc…Bohužel, optimálního řešení, školních skřínek, je stále poskrovnu. „Ideální přístup“ k problému měl můj spolužák na průmyslovce, Olda N. Používal pouze dva sešity, do každého se mu vešly čtyři předměty, psal z přední i zadní strany a od prostředka na obě strany a učebnice si schovával rafinovaně pod stupínek u katedry…

 • také prostuduju, já bych volila Topgal dcerce se líbí Belmil, půjdeme kupovat ale spolu, protože je hodně vysoká, tak aby to opravdu sedělo.

 • Anonymní

  já dokonce na skolnibrasny.cz objednávala v srpnu a vše v naprostém pořádku, máme topgal a zatím jsme nadmíru spokojeni.

 • Petra Vymětalová

  Baru9, holky mají Topgal (páťačka) a Bagmaster (třeťačka) – oba už od první třídy. Páťačka teď už dostane nový (na Vánoce nebo k narozeninám).

 • Obě dvě jsou k porovnání na skolnibrasny.cz a ta Hama je určitě cenově příznivější a jestli je to srovnatelná kvalita, tak proč ne

 • Hama je skvělá, mají ji obě moje děti. Je kvalitní, má vypolstrovaná záda, dost kapes.

 • Velice cenný článek, pro nás sice aktuální až od příštího roku, ale i tak už se okem dívám. Petro jaký batoh máte pro dcery? Mám na myslí značku? Líbí se mi Hama a Lego

 • Petra Vymětalová

  Děkuju hlavně za ten videonávod, konečně srozumitelně podané 🙂 většinou se jen píše, že má aktovka odpovídat postavě dítěte, ale na co konkrétně se zaměřit už v článku enbývá nebo je to popsané tak, že se to dá vyložit různě.

  Ještě bych se vrátila k tomu srovnání aktovka×batoh. Už jsem to tu v různých diskuzích párkrát psala – naše holky mají od 1. třídy batohy. Když jsme se rozhodovali u starší, tak mi v obchodě poradily, že aktovku děti pak už ve druhé třídě často nechtějí, protože jim přijde, že to je pro prvňáky. Vzhledem k ceně je pak lepší koupit rovnou batoh. A. bude mít ten svůj teď už pátým rokem (na narozeniny počítám, že dostane už nový, i když tento je pořád v použitelný).
  Je fakt, že aktovka je pro prvňáka přehlednější, ale to si M. vyřešila po svém a všechny sešity prostě dává jen do té zadní kapsy, akorát svačinu a pití má zvlášť. Prostřední kapsu využije třeba na mikinu a další věci, které jen přináší do školy nebo z ní odnáší.

Pšt, tady si komentáře radši nechte pro sebe ;-)

Sdílet
Sdílet
TOPlist