Pupečníková krev

Rubrika: Tipy pro zdraví

63155_newbornJeště než jsem otěhotněla, byla jsem rozhodnutá darovat pupečníkovou krev – zaujala mě kampaň s fotografiemi Kryštofa – 7měsíců – v záchranářské vestě…

V té době jsem věděla jen to, že to není bolestivé ani pro mě, ani pro miminko. Teď už toho vím víc a ráda bych se o získané vědomosti s vámi podělila – a pokud třeba jen jedna z čitatelek tohoto článku o darování zauvažuje, splnil svůj účel…

Ze všeho nejdřív chci zmínit, že pupečníkovou krev si můžete nechat odebrat a zmrazit do budoucna pro vaše děťátko. Tento odběr a uchování se ale hradí. Provádí to u nás několik firem, ale ne všechny porodnice mají smlouvu se všemi, takže je lepší se zeptat ve „vaší“ porodnici. Je také potřeba si dopředu zajistit odběrový set, protože ne vždy mají porodnice jejich zásobu.

Teď k možnosti darování – tím se u nás zabývá Banka pupečníkové krve ČR. Většina porodnic, které odběry provádějí, mívá zásobu odběrových setů, takže by neměl být problém rozhodnout se na poslední chvíli, ale určitě je lepší se domluvit v poradně přímo v porodnici. Dárcovství je anonymní.

Jak se provádí odběr?
Po porodu a přestřižení pupečníku, ještě před odloučením placenty, se žíla v pupečníku, která až doteď miminko zásobovala krví, napíchne jehlou a odebere se krev, která by se jinak nevyužila. Vaše děťátko je zpravidla mezitím vyšetřeno pediatrem. Až po ukončení porodu se začíná rodit placenta (3. doba porodní).
– Nebolí to vás, ani dítě.
– Pupečník se může nechat dotepat, krve by v něm mělo zůstat dost. Pro vás to neznamená žádnou komplikaci, během porodu, odběr provede porodní asistentka, trvá to chviličku, asi 3-5 minut.
– Není nebezpečný pro vás ani pro dítě.

Co mám pro to udělat?
Zeptat se v porodnici, zda odběry provádějí. Pokud ano, podrobněji vám vše vysvětlí a dostanete dotazník, který musíte vyplnit – je to sice trošku složitější, ale mně pomohla lékařka. Sama se mi nabídla.
Dárkyní může být každá zdravá žena, za komplikaci se nepovažuje například alergie (vím z vlastní zkušenosti), která se podrobí všem předepsaným testům – znamená to pro rodičku vyšetření z krve, která se stejně v zájmu dítěte doporučují provést: HIV (pokud jste jej odmítla) + žloutenka B a C + syfilis.
Tyto krevní testy budete muset podstoupit opět během porodu a pak znovu půl roku po odběru. Ve stejné době vyplníte u vašeho pediatra dotazník o zdravotním stavu vašeho děťátka. Až po té bude vaše krev zařazena do banky.
Krev bude využita, pokud jí nebude málo (to se může stát v případě, že děťátko bude mít krátký pupečník), bohužel si už nepamatuji minimální množství, ale většinou je jí 70ml, odebírá se všechna zbylá krev.

Co se děje s odebranou krví?
Krev je nejprve uložena do doby, než její dárkyně úspěšně absolvuje kontrolní testy po darování. Teprve po té je k dispozici pacientům a je zařazena do registru Banky pupečníkové krve ČR, která je v kontaktu s podobnými organizacemi v zahraničí, takže může pomoci pacientovi kdekoliv na světě.

Komu tím pomůžu?
Pupečníková krev obsahuje kmenové buňky, stejně jako kostní dřeň. Její transplantace ale bývá úspěšnější, protože miminko ještě nemá plně vyvinutou imunitu, a tak se tolik „nebrání“. A navíc dárce darování nebolí, v podstatě se využívá to, co je jinak biologickým odpadem. Můžete pomoci zejména dětem nemocným leukémií (pupečníková krev obsahuje malý počet krevních buněk).
Krev může být uchována až několik desítek let.

Bohužel, já jsem pupečníkovou krev nakonec nedarovala, protože se mi příliš rychle odloučila placenta a měla jsem hodně krátký pupečník, takže by jí stejně prý nebylo dost. No nic, tak snad příště tam placenta těch 5 minutek počká… ;-)))

Napsal/a: pomněnka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (24 vyjádření)

  • Anonymní

    ahoj, já jsem o pupečníkové krvi taky nevěděla a určitě bych jí dala přednost před jinými kmenovými buňkami a to hlavně kvůli věku – buňky odebrané miminku jsou mladé a nejsou opotřebované věkem- kmenové buňky stárnou totiž také, stejně jako celé tělo. Proto jsem taky ráda, že jsem měla děti už ve dvaceti.

  • keslinka

    Ahoj já jsem darovala pupečníkovou krev v roce 2005 a měla jsem s toho velmi krásný pocit, snad někomu pomohla, kdo to potřeboval:-). Vůbec to nic není pomalu o tom ani nevíte, když se to odebírá, je to pro správnou věc. ahoj

  • Článek je zajímavý, doufejme, že se všechny pokusy zdaří a konečně bude to měsíční otravování k něčemu dobré…

  • Jarumuschko, to je zajímavé. Máš pravdu, že si to taky nedovedu představit, ale určitě je to zajímavá zpráva.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Zaznamenaly jste?
    Menstruační krev obsahuje velké množství kmenových buněk a ty se prý množí až 70x rychleji (než z jiných zdrojů).
    Navíc je tato krev „dostupnější“ a ne tak náročná na odběr.
    (Já si akorát nedokážu představit, jak bude prakticky ten odběr probíhat…)

    http://www.novinky.cz/zena/zdrav/cenne-kmenove-bunky-jsou-obsazeny-v-menstruacni-krvi_127147_cutnj.html

  • Pomněnka

    Tak hurá, u druhého porodu se odběr krve podařil, tak ještě počkat do 6ti měsíců Marečka na kontrolní testy a krev pak snad někomu pomůže.
    Byla to fakt chvilička, než se odloučila placenta, bylo hotovo. Krve bylo dost, takže bez problémů.

    A jinak ještě jeden postřeh – před těmi 2 roky, kdy jsem rodila TOmču, jsem v porodnici neviděla nějak viditelně napsáno, že tohle je vůbec možné. Jen malý letáček v čekárně. Na stole, mezi jinými – většinou reklamními na drogerii…
    Tentokrát velký pokrok, v Motole mají přímo v kabinkách před ordinacemi na stěně vylepené upozornění o tom, že je u nich možné krev darovat + jak na to + ve zkratce k čemu krev může být použita.
    Tak snad bude informovanost lepší.

  • Tak nám se porod pomalu blíží a s manželem jsme se po delším zjišťování veškerých pro a proti rozhodli pro odběr pupečníkové krve pro naše miminko do budoucna. Teď už jen, aby to vše dobře dopadlo. Jinak bych do dárcovství také šla, je to moc užitečná věc!!! Jen mi přijde, že je o tomto tématu menší informovanost, je to škoda, zase na druhou stranu chápu, že třeba reklamy apod. jsou pro dané instituce drahá záležitost…

  • Pomněnka

    Tak jsem zvědavá, jestli to darování vyjde tentokrát, pro změnu se bojím toho, že bude tolik porodů a Dr bude mít plno práce, že se to nestihne z tohohle důvodu.. Tak se nechám překvapit

  • Pomněnka

    Jíto, tak to celkem chápu 🙂

  • Poměnko, já už s největší pravděpodobností darovat pupečníkovou krev nebudu ( nikdy neříkej nikdy), kromě dvouletého uličníka mám ještě skoro sedmiletou princeznu (tenkrát se o pupečníkové krvi vůbec nevědělo) a tak už máme vybráno. Ale všem ostatním to přeju 8-).

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Já byla také rozhodnuta pro dárcovství, leč u nás to nabralo takové obrátky (můj vysoký TK, bílkovina v moči)… Po přijeté do porodnice mě ještě „udržovali“ 3 dny a dávali mi injekce, aby holky měly „co nejlepší start“ do života. A pak honem, honem…
    Jestli ještě budu mít možnost, jsem rozhodnutá darovat – teď už se těším, až zas budu moct jít darovat krev normálně… – dělá mi to morálně dobře… ;o)

  • Já jsem se o možnosti dárcovství pupečníkové krve dozvěděla taky od „Kryštofa záchranáře“ a samozřejmě jsem byla pro – rodila jsem v Praze v Podolí, takže žádný problém – nakonec se to však neuskutěčnilo kvůli jedné věci, která nebyla nikde zmiňována a myslím, že v poslední době není až tak vzácná – maminkám se ke konci těhotenství dělá test na přítomnost urité bakterie (streptokoka) v pochvě a je-li rodička tzv. „GBS pozitivní“, je během porodu tzv. „kryta antibiotiky“ – větš. se jí lék nechá vykapat v infuzi během 1. doby porodní(je o kvůli mimi, aby se během prostupu porodními cestami nenakazilo nebezpečným zápalem plic)- až na porodním sále mi řekli, že z tohoto důvodu prý nelze také dárcovství uskutečnit.. mrzelo mě to, no ale snaha byla…

  • Pomněnka

    Jíto, já jsem byla taky trošku smutná :-((, tak snad nám to vyjde příště, teda aspoň my bychom rádi ještě jedno mimííí 😉

  • Také jsem chtěla darovat pupečníkovou krev. Naše porodnice je odběrným místem a přístup personálu naprosto profesionální – např. uvedený dotazník vypisujete pouze lékař – tak to bylo, když jsem před dvěma lety rodila. Byl poze jeden „zádrhel“ pokud budu rodit v pátek večer odběr se neprovádí, protože nebyla k dispozici přeprava odebrané krve. A kdy myslíte, že jsem rodila? V noci z pátku na sobotu. Takže smůla – docela mě to mrzelo. Nevím, jestli se situace za ty dva roky změnila.

  • Taky jsme se zajímali o odběr a uschování pupečníkové krve našeho druhorozeného synka, na našem trhu jsou 2 firmy, které toto provozují, nejlevnější je fa Cordbloodcenter, kde odběr+zpracování vyjde cca na 25.000 Kč + ročně úschovné cca 500-800Kč. Byli jsme z toho s manželem nadšeni, ale manžel – lékař se o to začal zajímat více, a těch otazníků je tam více. Např. sklad firmy je někde na Slovensku, neví se přesně kde?, množství odebraných buněk je vždy poměrně nízký – nedá se použít u transplantace buněk dětí starších 1-2 let a u dospělých už vůbec ne – to se nikde nepíše… Leda, že by se tyto buňky in vitro zmnožily, ale tento postup zatím nebyl vůbec objeven, i když na tom vědci pracují…Rovněž se všude píše, že se těmito buňkami v budoucnu budou léčit choroby jako cukrovka, onemocnění srdce, slinivky, ledvin apod., ale bohužel zatím nikdo neví jak! Myslím si, že je to dobrý byznys, o čemž určitě svědčí i fakt, že za jednu „přesvědčenou“ klientku dostávají gynekologové ve středních Čechách údajně odměny ve výši 1-2.000 Kč. Ptali jsme se opravdu všude, včetně různých center zabývajících se transplantacemi kostní dřeně a kmenových buněk v ČR, a tento materiál z odběru pupečníkové krve v tomto čase nemá v medicíně své výrazné uplatnění. Jediný význam má anonymní dárcovství pupečníkové krve pro Banku pupečníkové krve v Praze, která je financována ministerstvem zdravotnictví a z těchto dárcovských odběrů se připravují různé transplantáty (ale vždy od více dárců, aby byl počet buněk dostatečný). Tolik můj názor na odběr a uschování pupečníkové krve vlastních dětí.

  • Pomněnko, je skvělé, že se informace o pupečníkové krvi objevily na těchto stránkách. Já se o darování dozvěděla před pár lety v rozhovoru se Zorou Jandovou a moc chtěla tuto krev darovat. Jenže, když jsem rodila své druhé dítě, tak to v naší porodnici neprováděli. Moc mě to mrzelo. Jak se o tři roky později ukázalo, nebylo všem dnům konec. Čekala jsem třetí miminko a k mé radosti už v naší porodnici pupečníkovou krev odebírali. Sice teprve měsíc, ale odebírali. Paní doktorka, která mě rodila i asistentky to ale odebírali poprvé. Pořádně nevěděli jak na to. Moc jsem jim držela palce, aby vše provedli správně a krev nepřišla nazmar. Cítila jsem se moc šťastná, když mi po půl roce přišly podklady pro další kontrolní odběry. Věřím, že již teď je darovaná krev zpracovaná a připravená pro někoho, kdo ji potřebuje. Mě to žádné nepříjemnosti nepřineslo. Naopak mi to dalo krásný pocit, že někomu pomůžu. Mimochodem, nedávno jsem někde četla, že moc nemá cenu si krev uchovávat pro to miminko, z jehož porodu byla. Kdyby onemocnělo nějakou nemocí, tak je ta nemoc stejně v genech. Ale to nevím přesně, jen jsem to někde zaslechla.

  • Pomněnka

    Ještě jsem zapomněla napsat, že podrobnější informace a SEZNAM ODBĚROVÝCH MÍST (porodnic) najdete taky na těch www stránkách

  • Pomněnka

    Ten anonym jsem já

  • Anonymní

    Diesonne, já jsem psala o hlavne o DAROVÁNÍ pupečníkové krve. o odběru pro vlastní využití je JEN druhý odstavec 🙂

  • Nutno podotknout ze odber ani skladovani neni jaksi zdarma castky na uschovani se meni dle mnozstvi odebrane krve od 500/ mesicne.a samotny odber take neco stoji. Je lepsi se informovat, nez byt pak mile/ nemile/ prekvapena. Ale zdravi ditete je prednejsi a kolikrat k nezaplaceni….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist