Otužování dětí = prevence podzimních nachlazení

Rubrika: Tipy pro zdraví

S nástupem podzimu se na naše děti valí nemoci z nachlazení. Pojídání všelijakých multivitaminových preparátů je sice fajn, ale co to zkusit třeba naprosto přirozenou cestou?

Otužování je jinak řečeno trénování organismu k tomu, aby se adaptovalo na vnější podmínky prostředí. Přehřívání dětí ve formě navlékání do co nejteplejšího oblečení a držení v přehřátých místnostech je opakem prevence. Dětský organismu se stává choulostivý a pak stačí „lehké ofouknutí“ a můžeme vyrazit za lékařem.

Dítě by mělo pobývat venku i v chladném, podzimním počasí a to přiměřeně oblečené. Zapomeňte na punčocháče, šály a rukavice už od října. Tím svému dítěti nepomůžete. Naopak. Nechte ho zvykat si, otužovat. Ovšem pozor! Otužovat musíte postupně. Pokud jste až do teď dítě navlékali do kombinézy, aniž by mrzlo, pak mu nepomůžete tím, že jej najednou svléknete a necháte ho běhat v mikině. Všechno chce svůj čas, i otužování.

Ke zjištění teploty těla se neřiďte teplotou na rukou či nohou. Naopak – sáhněte dítěti za krk. Je-li teplý a suchý, pak je vše v pořádku. Naopak – je-li horký a zpocený, je evidentní, že dítě se přehřívá. Stejně tak zpocené vlasy a pot na obličeji říkají, že jsme dítě moc oblékli. V chladu by dětem měli zrůžovět tváře, to je naprosto normální a přirozené.

I v době, kdy dítě trápí rýma či drobné infekty, by nemělo zůstávat doma, v přetopených místnostech. Mělo by chodit ven, čerstvý vzduch mu udělá mnohem lépe než suchá místnost s vysokou teplotou. Toto samozřejmě neplatí při výskytu horečky, či těžších nemocech apod.

Zásady:

  • seznamte dítě s otužováním, vysvětlete mu výhody, a jak celá věc probíhá
  • oblékejte dítě skutečně přiměřeně, využívejte cibulový efekt
  • pamatujte, že dětský organismus má schopnost udržet si po určitou dobu tělesnou teplotu a také, že děti se pohybují daleko více, než vy. Tudíž se rychleji zahřejí
  • doma větrejte co nejvíce a naučte spát dítě v místnosti, která není přetopená. Naopak, i v chladném venkovním počasí může dítě spát při mírně otevřeném okně (alespoň po určitou dobu)
  • choďte s dítětem ven i v chladu. Pokud se ochlazuje více, mrzne, vyrazte na procházku také. Dítěti zima vadit nebude, jen musíte volit častější vycházky na kratší dobu.
  • dítě by mělo i v chladu strávit venku alespoň dvě, lépe tři hodiny
  • v chladnějším období se nemusíte u dítěte vyhýbat ani zmrzlině. Naopak je vhodnější na podzim a v zimě, než v létě, kdy paradoxně může více uškodit.
  • začněte také s otužováním chladnou vodou

 

Otužování vodou

Otužování formou chladné vody je ideální formou přizpůsobení organismu na chladnější teplotu a zároveň je to skvělá forma posilování imunity přirozenou cestou. S otužováním je ale třeba začít pomalu. Nelze vzít dítě a hned na poprvé ho namočit do ledové vody. Je zde také nutná spolupráce s dítětem, které by mělo být dobře informováno.

Otužování chladnější vodou lze provádět pouze u zdravého dítěte, s jeho souhlasem a postupně!

Teplotu vody postupně snižujeme. Nejprve začínáme vlažnou vodou, po několika dnech teplotu postupně snižujeme. Protože se jedná o chladnější vodu a dítě na ní není zvyklé, je vhodnější začínat otíráním třeba žínkou. Teplota se snižuje postupně tak, že minimální je asi 20 stupňů, níže již není vhodná.

Nutná je pravidelnost. Tím, že otužování budete aplikovat jednu za měsíc, nic nevyřešíte.
Po skončení pokožku dítěte ošetřete vhodným tělovým krémem či mlékem.

V souladu s otužováním chladnou vodou musí být fyzická aktivita, pobyt na čerstvém vzduchu, větrání apod. Dítě nesmí při otužování křičet a projevovat vzdor! Vždy jednejte jen s jeho svolením!

V době nemoci dítě neotužujte, nebo celou věc konzultujte s lékařem. Po uzdravení musíte začít zase pozvolna s otužováním. Teplota vody musí být dítěti příjemná.

Otužováním se dětský organismus lépe vyrovnává s teplotními výkyvy. Organismus pak také lépe odolává vlivům působícím nachlazení, otužování podporuje výrazně imunitu.

V pořadu České televize Sama doma se hovořilo o otužování dětí, video najdete tady.


Otužujete své děti? Zkoušeli jste otužování chladnou vodou?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

  • Anonymní

    Otužuji, a k tomu dávám dětem Preventan. Jsme s ním moc spokojení.
    Já sama si beru Preventan Quattro, to je ten v modrozelené krabičce. Jakmile cítím, že mě trochu škrábe v krku, jdu si ho vzít. Vyhovuje mi přírodní složení a účinek.

  • Anonymní

    Prevence se rozhodně vyplatí. Ať už otužování nebo klidně proplachování nosu mořskou vodou. Kapu každé ráno dcerce Quixx baby a nabízím často tekutiny. A zbytečně nepřetápíme.

  • Marci55

    S dcerou jsem chodila od malička na plavání a mělo to účinek. Nebyla vůbec nemocná, narozdíl od dětí v okolí, které celou zimu byly doma.

  • Anonymní

    Chodíme s dcerkou na plavání a tam se vždy po lekci otužuje studenou vodou do teplé v bazénu…přijde mi to snesitelné 😉 Jinak jako další prevenci kapeme do nosu mořskou vodu – Quixx baby je např. vhodný již pro miminka od narození. Zatím se od nás drží nemoci dál 😉

  • Anonymní

    Něco na tom bude, že bych doma s našemi čertíky taky začala? Je pravda, že naše malá čepici nosí hrozně nerada 🙂 . Ale co používíte, když na nachlazení opravdu dojde, třeba na suchý kašel, který se nechce pusit?Nám zabírá jen sirup Levopront.

  • Anonymní

    Já to zkoušela, ale byl to šílený křik 🙁 Teď teda neotužuji úplně ledovou vodou, ale spíše studenější. Teď už to zvládáme líp, protože malý má už 5 let. Jinak teda posilujeme imunitu všichni echinaceovýma kapkama z extraktu kořene. Malému vždy kapu do čaje, a fakt zatím nepřišel ani nachlazený ze školky.

  • tvorenicko
    tvorenicko

    Jsme na tom stejně. V práci máme v zimě věčně přetopeno, já tam chodím v tílku a je mi vedro, kolegyně div ne ve svetrech a taky poslouchám „tobě není zima?“ „vždyť se nastydneš“…:-). Ale o tom to je, oni jezdí do práce autem nebo městskou, já chodím vesměs pěšky – 4 km svižnou chůzí a jak se po ránu hned zahřeju. Čepice mi nevadí, v zimě když mrzne jí nosím už kvůli uším. Jinak spíme při otevřeném okně nebo aspoň ventilaci, když už je opravdu zima. A doma se nám teplota nevyšplhá na víc jak 21 st. 🙂

  • meggi41

    Marinado 😀 😀
    k tomu co pises,uplne „miluju“,kdyz me nekdo z dospelich,polozi otazku-tobe neni zima? 😀 a s usmevem odpovidam-uz jsem velka a vyzkousej si cestu do skoly 2mile 😀
    Ja jsem monentalne nejaky horkokrevna,a to je slabe slovo.Asi se hlasi predmenopauza :-),uzivatm prirodni tabletky a je to lepsi,ale obcas chapu pocity Samanty(v Sexu ve meste)poti se mi po par metrech vlasy,krk,vystrih… 😀

    Jinak clanek je pravdivy,ale „rostu“stale jeste z anglicanu 😉 -kdyz je opravdu teplo,leto,tak jsou navleceni do perovek,staci,kdyz jen zajde slunicko(i v cervenci! )a v opravdovem chladu behaj v zabkach,kratasach a miminka maji hole nozky(dnes rano bylo jeste celkem fajn,8st,ale opet sem se pousmala,mala byla rada,ze ma podzimni budnu a ja kozenou,zaplou ke krku,par minut 🙂
    Opravdu neprijemn mi je ,kdyz je mraz a nosni dirky se lepi k sobe,cepice nemam moc rada..

    Jinak ja mam take rada horkou sprchu(i na nadobi vodu,ze tam po me malokdo strci ruce 😀
    Moje babinka by klidne chodila na boso i v lednu 😉

  • Marinada

    Hezký článek.
    Oblékáme se dle mého nározu přiměřeně, ale občas to budí pozornost okolí a ozývají se pobouřené výkřiky:“Vy jdete jen tak nalehko???“ nebo klasika na dceru:“Ty nemáš ani čepici???“
    Ale na otužování chladnou vodou teda nemáme ani jedna 🙂 Naopak já miluju sprchu skoro vařící vodou.
    V létě míváme týden odstávku teplé vody a to jí pak ohřívám ve všem, co se dá. Kdybych vlezla do studené vody, nejspíš by to se mnou švihlo 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist