Když se rodiče hroutí pod nároky, které si sami vytváří, pomůže psychosomatická konzultace

Rubrika: Tipy pro zdraví

Být rodičem je krásné, ale někdy velmi těžké. Zodpovědnost, kterou matky a otcové pociťují, strach, aby se nedopouštěli domnělých chyb svých rodičů, potřeba jít s dobou a trendy, materiálně děti spíš přehltit než zajistit, a vyhovět požadavkům, které často vůbec nejsou jejich vlastní, může vést k tomu, že se psychický tlak a stres začne projevovat v podobě nemoci. Můžete se obrátit na svého praktického lékaře nebo zvolit psychosomatickou konzultaci.

Kdy byste měli vyhledat pomoc? Například, když vám opakovaně buší srdce nebo míváte pocit, že se nemůžete nadechnout, vnímáte vnitřní napětí, neklid nebo nemůžete usnout a spánek je nekvalitní, ráno se probouzíte unavení. Jenže pomoc není tak snadno k nalezení. Musíte vědět, co to je psychosomatická konzultace a kde ji hledat. Jinak se stane, že se vydáte za svým praktickým lékařem. Ale předtím většinou ještě chvíli počkáte, jestli třeba obtíže samy nezmizí. Nezmizí.

Vyšetření u praktika proběhne standardně. Tedy měření tlaku, možná krevní obraz. Pravděpodobně budete mít pocit, že obtěžujete, že vám vlastně nic není, a ani není objektivní důvod, aby vám něco bylo. Vždyť děti máme každý, do práce taky chodíme, domácnost nějak vedeme a říkáme tomu život… Pokud vás praktický lékař nepošle ke specialistovi, jdete domů. Ale potíže se po čase vrátí. Nechce se vám absolvovat vše znovu. Jak to řešit?

Objednejte se na psychosomatickou konzultaci. V Praze ji nabízí například klinika estetické medicíny Brandeis Clinic. Je to vlastně rozhovor klienta s lékařem, který se od tradiční prohlídky u praktika liší v tom, že lékař má mnohem větší zkušenost s tělesnými projevy nemocí, které jsou psychicky podmíněné, a bude se spíš zajímat o vaši osobnost než jen o konkrétní symptomy. Čekejte otázky na rodinu, práci, celkový životní postoj, prožitá traumata poslední doby i raného dětství a další dotazy. I západní medicína se shodne na tom, že psychologické a sociokulturní prostředí ovlivňuje tělesné fungování organizmu. „Kdo očekává, že odejde pouze s předpisem na léky, a nebude se muset zamyslet nad tím, jak žije, bude zklamán. Psychosomatika totiž vyžaduje účast člověka na procesu uzdravení,“ vysvětluje v rozhovoru MUDr. PhDr. Petr Luzum, vedoucí lékař oddělení preventivního lékařství na pražské klinice Brandeis Clinic.

Konkrétně ženy docházejí do ordinace doktora Luzuma častěji než muži. „Ženy jsou obecně více senzitivní než muži, vedle zaměstnání je na ně kladeno více nároků i v péči o rodinu,“ vystihuje hlavní problém, který ženy řeší. Jak skloubit práci a kariéru? Budou dostatečně dobré matky i manažerky? V tomto směru mají muži roli snazší. Bere se jako celkem běžné, že ráno odcházejí do práce a večer se vracejí. Ale ani oni nejsou ušetřeni psychosomatických potíží. „Zvlášť, když s intenzivním nasazením pracují mnoho let, nedokáží řádně odpočívat a kompenzovat vysoké pracovní nasazení. Bývá u nich v nejednom případě nově zachycen zvýšený krevní tlak, poruchy tukového metabolismu a další odchylky od normy,“ popisuje lékař.

Na co byste se měli připravit, pokud půjdete na psychosomatickou konzultaci? První návštěva je spíše pro celkové poznávání osobnosti klienta. Lékař potřebuje zjistit co nejvíce informací, proto ho bude zajímat, co vám dělá radost, co děláte nebo neděláte rádi, v jakých životních situacích se vyskytly různé tělesné nebo psychické potíže. Bude se ptát na období dětství, dospívání i dospělosti, zda a jaké problémy jste měli s rodiči nebo v zaměstnání. Pokud to v průběhu vyšetření uzná lékař za vhodné, navrhne a provede potřebná další vyšetření, například EKG nebo rozbor krve. Následně nastíní, co si o problému myslí, jaké jsou možnosti řešení a, budete-li mít zájem, domluví se s vámi na dalším setkání.

Každý člověk je individualita, proto neexistuje univerzální lék pro každého. Těžko si představit, že se přestanete starat o rodinu ze dne na den, a ani to po vás nebude nikdo chtít. „Léčba by měla být v souladu s přesvědčením klienta. Pokud někdo bude zásadně odmítat léky, nebudu ho do nich nutit, jen vysvětlím, proč si myslím, že by bylo vhodné je užívat. Pokud mě klient naopak bude nutit do medikace nebo postupu, o jehož správnosti nejsem přesvědčen, sdělím klientovi své pochybnosti a budeme se snažit o kompromis,“ vysvětluje léčbu doktor Luzum a dodává: „v řadě případů je optimální kombinovaný přístup: léky pomohou rychleji odstranit problém, ale psychoterapie pomůže vnést náhled na příčinu problému a učit cestám, jak se vyvarovat jeho udržování, aby léky nebyly poté zapotřebí.

Další informace o psychosomatické konzultaci najdete na Univerzitě krásy.

Napsal/a: Brandeis Clinic

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Jarmuschka

    Hm, zajímavé, něco takového bych asi potřebovala – u obvodního lékaře jsem už byla, objektivně mi nic není…
    Ale když hledám nějaké vhodné specializované zařízení v okolí, nenalézám.
    Nějaký přehled pracovišť asi neexistuje, že?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist