Očima maminky: Slovníček pro těhotné

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Jak se zorientovat v problematice těhotenství a porodu a usnadnit si přípravu na příchod děťátka? Řešení pro vás možná našla maminka z VD projektu – pojďte se přesvědčit!

Medicínské termíny, které souvisejí s problematikou těhotenství a porodu, mohou být pro nastávající maminky mnohdy nesrozumitelné. Jak se v nich ale zorientovat?

Řešením by možná mohla být zcela nová publikace gynekoložek s bohatou praxí, které právě takové pojmy uspořádaly do praktického slovníku. Titul dostal jednoznačný název: Slovníček pro těhotné.

Domluvila jsem se jednou z maminek z projektu Těhotná z VD – s nickem Pivatko, aby pro vás ostatní tuto knihu zrecenzovala. Zhodnocení jsme také doplnili menším rozhovorem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A jaké jsou tedy její dojmy?

Knížka je velmi lehoučká, jen o 128 stranách, a má paperbakovou měkkou vazbu. Ale naštěstí pevnější, stránky z ní hned nevypadávají, jak i z některých pevných vazeb.

V předmluvě jsem se seznámila s autorkami a těmi jsou Martina Hourová a Veronika Galambošová, obě gynekoložky s dlouholetou praxí. Myslím, že sepsat takový slovníček pro širokou veřejnost byl super nápad, díky jim za něj.

Na dalších stránkách, až do konce, jsou abecedně seřazeny všechny pojmy, co vás jen mohou napadnout s těhotenstvím a snažení se o otěhotnění. Je zde popsáno snad úplně vše, i jednoduché pojmy, které zná snad každá z nás, jako například sperma, anamnéza, potrat, strie ..

Ale i velmi odborné názvy, které jsem četla prvně, jako pelveolýza, nidace, foramen ovale…

Odborné názvy, miminka i fotky

Většina názvů je popsána velmi podrobně, ale srozumitelně na jeden až sedm řádků. Ale například plod čili slovnicek_tehu_titulkafetus je popsán skoro na třech stránkách a jsou k němu i fotky, jak naše miminečka vypadají v tom kterém týdnu.

Iveta (VD):Zmiňuješ, že v knize najdou maminky i dost odborné názvy, které třeba uslyší poprvé v životě. Domníváš se, že není nutné s použitím této knihy nějaké dodatky ještě dohledávat i v jiných publikacích, internetu či dalším dotazem na lékaře?

Pivatko: Není třeba dohledávat ani na internetu ani se ptát lékaře, i takové odborné názvy, které zde vidím prvně, jsou dost dobře popsány a přeloženy do řeči, které rozumí každá obyčejná žena.

Iveta (VD): Jsou součástí slovníčku také pojmy a vysvětlení týkající se přímo vyšetření, které maminka v souvislosti s těhotenstvím podstupuje a to včetně přípravy na vyšetření a jeho přínosu pro dítě a matku?

Pivatko: Ano, od vysvětlení co je to ultrazvuk, odběr plodové vody až po odchod hlenové zátky.

Iveta (VD): Jsou fotografie u všech pojmů v knize? Ostatně, jak bohatě je kniha vybavená právě fotografickými podklady?

Pivatko: Kniha je spíš jako slovníček, takže fotografie se nachází jen na 3 stránkách a to fotografie týkající se jen plodu, tedy miminka v bříšku.

Srozumitelnost versus medicínské pojmy

Ihned jsem se vrhla na pojmy, které se týkají přímo mě a to například RH krve, diabetes v těhotenství a další, taky plod mě zajímal, je vážně krásně popsaný.

Iveta (VD): Můžeš nám prozradit, proč jsi začala vyhledáváním právě těchto pojmů? Máš diagnostikován například těhotenský diabetes apod.?

Pivatko: Na RH faktor krve jsem se vrhla, protože mám negativní a pokud tatínek má pozitivní, tak dítě má též pozitivní a z hodin biologie si pamatuju, že rh negativní může miminko zabít, tak jsem to ihned říkala doktorce a budu v 28. týdnu očkovaná protilátkami.
Co se týče diabetes v těhotenství: v rodině máme cukrovku dědičnou a já mám při stresu hodně zvýšený cukr, tak se těhotenské cukrovky bojím a asi oprávněně, jsem už objednaná na diabetologii, testy v 26. týdnu ukázaly zvýšené hodnoty.

Iveta (VD): Jak jsi byla spokojená s vysvětlením pojmů, které tě přímo k tvému těhotenství zajímaly? Očekávala bys zde třeba ještě nějaké další informace?

Pivatko: Jsem celkově s knihou spokojená, pojmů je tam dost a myslím, že mi tam nechybí žádný.

Jediné, co mi v knížce chybí, je rejstřík pojmů a k tomu napsány stránky, na kterých je najdeme, takže neustálé listování knížkou maličko zdržuje.

Iveta (VD): Zmiňuješ, že sepsat slovníček pro těhotné byl od autorek skvělý nápad. Jak bys například zhodnotila, z tvého pohledu, podání informací v tomto slovníčku oproti podaným informacím od lékaře? Je tato knížka využitelná v souvislosti s doplněním informací od lékaře? Doporučíš ji maminkám?

Pivatko: Jak v úvodu zmiňují autorky, v ordinaci lékaře není čas na zodpovězení všeho a podle mě, kdyby měl doktor či doktorka každé mamince dopodrobna vše vysvětlovat, tak by mohl snad si objednat jednu pacientku na hodinu a navíc z mé zkušenosti, když mi něco doktorka řekne, tak jsem tak v šoku a až později si uvědomím, že nevím o čem vlastně mluvila a pak hledám informace jinde.

Ano, myslím, že knížka je přínosem každé nastávající maminky a doporučuji.

Napsal/a: Pivatko, Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Hvězdičky z tavné pistole

Hledáte ještě nějakou dekoraci, která dovrší vánoční výzdobu? Pak si vyzkoušejte vyrobit hvězdičky z tavné pistole. Jsou jednoduché, rychlé

Čtu dál →

Naučte děti relaxovat v infrasauně a jejich imunitu máte vyřešenou

Saunování, jinak také známo jako termoterapie, využívá k relaxaci těla i duše příznivé účinky mírné zátěže organizmu, která nastane při

Čtu dál →

Doma dělaný adventní kalendář

Čokoládové adventní kalendáře jsou klasika už z doby mého dětství a možná ještě dál. Také je kluci dostávali, ale od

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist