Jak obléknout dítě do deště a chladu?

Rubrika: Péče o dítě, Tipy pro zdraví

Podzim se hlásí plnými doušky, a tak musíme myslet i na vhodné oblečení pro sychravé dny našich dětí.

Děti milují pohyb venku a nutno přiznat, že déšť a sychravé počasí jim vůbec nevadí. Proč jim tedy neusnadnit pobyt venku a držet je doma. Pokud není vysloveně průtrž mračen, tak je nutno dodat, že dětem pobyt venku vůbec nevadí!

Základem je:

  • zůstat v suchu
  • pořídit takové oblečení, aby se v něm děti cítily pohodlně
  • oblečení by mělo být nejen nepromokavé, ale mělo by také odvádět od těla vlhkost

 

Cibulový princip

Tak tohle jako rodiče nejspíš známe všichni. Princip spočívá v několika vrstvách oblečení, které si může dítě postupně odkládat – podle počasí. Oblékání „na cibuli“ je určitě vhodnější, než jeden tlustý svetr.
První vrstva by měla být zaměřena na odvádění vlhkosti od těla a jeho odpařování dále. Taková vrstva by tedy měla zabránit zůstávání potu na pokožce dítěte. Volit v tomto případě můžete tzv. funkční prádlo, kdy vlhkost prochází vrstvou prádla a na rozdíl od bavlny se tedy nelepí na kůži.
Střední vrstva by měla dítě zahřát a opět odvést vlhkost, která do této vrstvy přichází z vrstvy první. Takže tady jsou vhodné například fleecové mikinky, nebo něco z vlny.
Třetí vrstva je ta, na kterou prší:-) Úkolem této vrstvy je tedy zabránit prosáknutí deště, profouknutí od větru apod. I tato vrstva by měla umožnit odchod vlhkosti ze dvou předchozích vrstev.

Nepromokavé oblečení a softshell

Vyjít ven v džínách a mikině tedy nebude to pravé ořechové. Ideální jsou nepromokavé kalhoty a bundy – ty můžete koupit jak samostatně, tak i v kompletech. Na výběr jsou různé barvy – zkuste pozvat své děti při výběru ke spolupráci. V oblečení, které si i sami vyberou, se budou nepochybně cítit i lépe.

Využít můžete i softshellové oblečení. Softshell je moderní materiál, který vyniká nepromokavostí a tepelnou izolací. Navíc je prodyšný.

Pokud kupujete nepromokavé oblečení, zajímejte se i vodní sloupec a prodyšnost, pro které je daný výrobek určen. Vodní sloupec vám řekne, kolik milimetrů vody dokáže ta daná látka zadržet, aniž by došlo k prosáknutí. Údaje o prodyšnosti zase ukazují gramy vodní páry, která se z látky dokáže odpařit za 24 hodin (přes jeden metr čtvereční).

Reflexní prvky ochrání dítě

Bezpečnost dítěte by měla být na prvním místě. Pořizovat oblečení v černých barvách bez reflexních prvků nebude to pravé. Navíc, na trhu je k dostání oblečení ve veselých barvách. Děti v nich vypadají nejen hezky, ale reflexní prvky je i ochrání v šedi podzimních dnů, kdy je snížená viditelnost.

Nezapomínejte na vhodné obutí

Boty do sychravého, deštivého počasí by mělo být základem vhodného oblečení. Mezi základní prvky patří vybrat správnou velikost a snažit se vybrat boty s kulatou špičkou – takový tvar sleduje anatomii dětské nožičky a nepoškozuje ji.

Vybírat bychom měli kvalitní obuv, ideální je membránová, která zabrání proniknutí vody dovnitř. Ano, cena je vyšší. Jistě se ale vyplatí, když nožka zůstane v suchu. Membrána je vlastně jedna vrstvička v botě navíc, která zabraňuje promočení. Nutno ale podotknout, že o takové boty musíte vhodně pečovat (správná a kvalitní impregnace), musíte třeba i vybírat správné a kvalitní ponožky apod. Jinak může dojít k tomu, že membrána „nebude fungovat“ a dítě nožičku bude mít stejně mokrou.

Vhodné jsou také holínky, ve kterých si dítě může hrát i v kaluži a neprosáknou. Rozhodně by měly být protiskluzové, s kvalitní podšívkou, která odvádí vlhkost.

Pár rad na závěr

  • Neoblékejte dítě do chladných podzimních dnů, jako když jedete na Sibiř. Dítě se pak neúměrně potí, a je tak více pravděpodobnější, že s ním poběžíte k lékaři s nachlazením (hodně se zpotí, pak se svlékne a chlad vykoná své).
  • Malé děti oblékejte ve smyslu: „jen jedna vrstva navíc, než mám já“.
  • Dětem, co již chodí, předškolákům a školákům, postačí vrstvy tak, jak je nosíte i vy – ideálně onen zmiňovaný cibulový princip
  • Pro zkontrolování chladu či horka u dítěte mu sáhněte na krk, případně na horní část zad. Když je zpocené, je mu horko. Nikdy neposuzujte podle chladu na rukách – může je mít chladné, ale zima mu není. Rozhodně to není určující faktor.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist