Recenze: Básničky o vysavači a jiných domácích pomocnících

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Také se vám zdá tak trochu divný název dětské knížky? Copak se dají na takové téma vymyslet smysluplné verše pro dětské čtenáře?

Mohu vás ujistit, že tohle mě také napadalo. Ale jen do té doby, než jsem knížku otevřela a spolu s dětmi se začetla. Kniha Básničky o vysavači a jiných domácích pomocnících pochází z pera psycholožky Michaely Peterkové a vydalo ji nakladatelství Edika.
Knížka je zajímavá hned z několika pohledů. Nejedná se totiž jen o „běžnou“ pohádkovou knížku. Autorka jejím zpracováním nabízí zábavu i poučení nejen pro děti, ale i užitečné rady pro rodiče a to zcela oboustranně vyváženě.

Každý domácí pomocník dostal od autorky do vínku svou básničku, která jej charakterizuje. Jeho činnost v domácnosti, užitečnost, ale je tu často zdůrazněno i možné nebezpečí při práci s ním.

„když vrtá nešika – prsty čeká plastika“

Verše jsou zajímavě vymyšlené, poučné a i přesto, že ne vždy se rýmují a nepřekypují výraznou kvalitou, hodnou literárních cen (což není jistě jejich přímým cílem), jsou příjemné na poslech i čtení. A to je pro děti také velice důležité.

Chobot má a slon to není,
přeborník je v uklízení
a je věčně hladový,
vše, co potká, hnedle sní.

Hučí, syčí, chrčí, piští,
na kolečkách čile sviští.
Hned se vzbudí každý spáč,
když se pustí – vysavač.

Posbírej si kuličky,
korálky i kostičky,
ať vysavač nemá sáček
plný vyděšených hraček.

Zvládne vysát kopce špíny,
chutnají mu pavučiny,
zatoulaný, starý hrách,
tuhle nitka, tamhle prach.

Dívej, jak mu mizí v břiše
i drobečky z mikroplyše.
A co tenhle chuchvalec?
Ten si nechal na konec.

A to vše si uvnitř schová,
odpočne si a pak znova
šumí, funí, vysává,
prachu šanci nedává.

Poté následuje velmi zajímavá část pro děti (i když rodiče se možná také něco přiučí). Autorka dává prostor vysvětlení funkcí jednotlivých domácích pomocníků. Popisuje, jak fungují, z čeho se skládají, aby mohli provozovat svou činnost, jaké „vnitřnosti“ jsou k tomu potřeba a jak se ovládají. Děti se tím nejen poučí a dozví zajímavé věci o přístrojích, které doma denně vidí, a s nimiž denně rodiče pracují (žehlička, pračka, počítač, myčka…). Připojením závěrečných otázek je vyvíjen pozitivní tlak jak na jejich fantazii, tak především logiku. Musí se snažit spojit to, co se dozvěděly z textu, společně se svou fantazií a uvažováním o fungování přístrojů.

Vysavač

Uvnitř vysavače je ukryt elektromotor. Ten se tak jmenuje proto, že je to motor na elektřinu.
Když se vysavač zapne, motor roztočí lopatky zvané ventilátor. Ventilátor je basnicky_o_vysavaci_ukazka1další kus vysavače a taky není vidět. Točí se hodně rychle a dokáže nasávat vzduch trubkou a hadicí dovnitř vysavače. Spolu se vzduchem se nasaje skoro všechno, k čemu se s hadicí přiblížíme. Lehké věci, jako třeba prach, lístečky z  kytek nebo malé kousky papíru, umí vysavač vcucnout snadno. Těžké věci, jako třeba skleněné kuličky, vcucává hůř, a hodně těžké věci si nevezme vůbec, nebo je po vypnutí zase vyplivne. Vzduch s  prachem a  vším, co se vcuclo, letí trubkou a hadicí až do břicha vysavače. Tam nepořádek zůstane a  vzduch proletí druhou stranou ven.

Přitom musí projít přes filtr, což je taková hustá látka nebo papír, kde se zachytí i  úplně neviditelné zbytky nepořádku. Ven z vysavače se dostane už jen skoro čistý vzduch. Některé vysavače mají v břiše papírový pytlík, který se po naplnění vyhodí a vymění za nový. Jiné vysavače mají nádobku, která se vysypává.

Poté následuje stať určená rodičům. Jde o výchovný materiál vztahující se zábavnou formou k jednotlivým domácím pomocníkům a ve vztahu k dětem, jejich reakcím a chování. Tak například u kapitoly věnované pračce se rodiče dozví základní informace o sourozeneckých rvačkách a jejich nutnosti. U kapitoly vztahující se k vrtačce se zabývá možnostmi regulace vytočením dítěte v určitých situacích a přikládá rady, jak takové situace zvládat.

Autorka nevyvíjí žádný tlak na výchovu dětí, nesnaží se rodiče poučovat ze všech sil. Text je psán velice nadlehčeně a s notnou dávkou humoru (která je samozřejmě při výchově dětí také nutná).

Vysavač pro rodiče
aneb co naše potomky vysává

Novorozené dítě psychicky nejvíce vysává, když nemá pocit jistoty basnicky_o_vysavaci_ukazka2a předvídatelnosti. Potřebuje, aby se mohlo spolehnout na krmení, přebalení a pochování. To si pak řekne, že to neznámé prostředí, kde se ocitlo, bude nakonec docela fajn místo. 7

Děťátko roste, ale touhu po  předvídatelnosti má pořád. A  tady mu hodně pomůže nastavení rozumného řádu – pravidel a hranic. My lidé jsme tvorové, kteří potřebují vědět, kde přesně začíná a končí jejich země, město, zahrada či pokoj. Právě tak potřebujeme vědět, kde jsou hranice naší osobnosti, neboli co si můžeme a nemůžeme dovolit k ostatním (a oni k nám). Kdybychom netušili, kde tyto hranice jsou, mohlo by se stát, že by si soused přišel zapálit cigaretu k nám do ložnice a ještě by třeba rozkázal, abychom mu při tom zrovna umyli nohy. To, že tohle neudělá, znamená, že respektuje hranice našeho bydlení a  našeho vlivu. Určitě si dovedeme představit, že bez existence uznávaných hranic by už lidstvo dávno nebylo.

Básničky o vysavači podle mě potěší jak kluky, tak holčičky. I když nutno dodat, že kluci budou spíš uchváceni právě z textů vysvětlujících detaily práce domácích pomocníků. Knížku doprovází barevné ilustrace Jindry Hubkové pro děti a černobílé pro rodiče, které jsou vytvořeny klasickým akvarelem a nebyla u nich (dle slov autorky) použita počítačová rychlokresba.

Tento titul bych doporučila dětem staršího předškolního a mladšího školního věku, kdy se u nich projevuje zvídavost a snaží se přijít na kloub všem „záhadám“ okolního světa. Vzhledem k tomu, co kniha svým zpracováním nabízí se domnívám, že jde o velice zajímavou publikaci, která vybízí, kromě jiného, i ke společné aktivitě rodiče s dětmi. Na uvedená témabasnicky_o_vysavaci_titulkata se dá bohatě dále diskutovat a rozebírat s dětmi další a další zkušenosti, jež je zajímají. Od věci také není zamyslet se nad autorčinými tipy pro rodiče a aktivně s nimi, i společně s dítětem, pracovat. Popovídat si o vzteku, hádkách se sourozencem, neplnění úkolů apod. Tahle knížka toho nabízí daleko více, než by se na první pohled mohlo zdát.
Už proto je tak trochu výjimečná, a i právě proto by si zasloužila dostatek pozornosti. A doufám, že jej dostane…

Více o knížce, včetně ukázky a informacím k obsahu, najdete tady.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist