Zavalí nás děti odpadem?

Rubrika: Péče o dítě

Tyden_opravdovych_plen_logoJihočeská společnost Rosa právě zahájila přípravy na projektu „Dopady dětského odpadu“ podpořeného Státním fondem životního prostředí ČR a MŽP, který poukazuje na problém používání jednorázových plen, které se stávají na skládkách nerozložitelným a ve spalovnách nebezpečným odpadem.

Protože ho každé dítě za 2 roky vyprodukuje neuvěřitelnou 1 tunu, stává se to skutečným problémem. Dále řeší problém výběru hraček, i ten by měl zohledňovat jak dopad na životní prostředí, tak na zdraví a bezpečnost dítěte. Projekt by měl pomoci rodičům, ale i prodejcům a místním samosprávám zorientovat se v této problematice a nabídnout alternativy přijatelné z hlediska životního prostředí, bezpečnosti a zdraví dítěte i financí rodin a obcí.

Protože dospělý občan ČR vyprodukuje průměrně 250 kg směsného domácího odpadu za rok, je dítě s půltunou vyhozených jednorázových plen ročně největším producentem směsného komunálního odpadu. Navíc se jedná o odpad netříditelný, problematicky spalitelný a téměř nerozložitelný (doba rozkladu 200 – 400 let), stávají se tak děti v přebalovacím věku (do cca 2 – 3 let) paradoxně největšími znečišťovateli svého vlastního životního prostředí. Ale nemusejí být.

To si uvědomují mnohé rodiny s malými dětmi i samosprávy pokrokovějších obcí. Řešení existuje: od jednorázových plen, které se na našem trhu objevily před zhruba 20 lety, se navrátit k plenám látkovým. “Přitom např. moderní látkové pleny vypadají úplně jinak než plenky z dob našeho mládí. V podstatě byste je na první pohled přirovnali k jednorázovým – mají stejný tvar, zapínání na suché zipy, jsou barevné či s obrázky. Nevyvářejí se a nežehlí. Navíc jsou bez zdravotních rizik, jsou pohodlné, z přírodních materiálů jako je bavlna, len, bambus… Pro jemnou dětskou pokožku určitě to nejlepší,” dodává Mgr Věra Soukupová, koordinátorka projektu ze společnosti Rosa, sama maminka malého syna.

Projekt „Dopady dětského odpadu“ se nezabývá jen plenkami. Za posledních 20 let neúměrně vzrostla celková materiální spotřeba dítěte, tedy i v oblasti potřeb pro děti a zejména hraček. Na trhu se objevily hračky z nekvalitních materiálů, které nevydrží déle než několik měsíců či týdnů, někdy bohužel jen dní. A když doslouží? Končí opět na skládkách a ve spalovnách. Záměrem projektu je rodičům i prodejcům pomoci podle předem daných kritérií vybrat vhodnou, šetrnou a bezpečnou hračku pro jejich malé ratolesti.

V průběhu roku se k tématům chystají osvětové akce pro veřejnost, besedy, výstavy, ale i semináře pro zdravotníky, pedagogy a ekoporadce. Rosa připravuje konference „Ekodítě“, výukové programy pro školy a školky, nové metodické materiály (letáky, plakáty, samolepky i videošoty). Není proto překvapením, že společnost Rosa bude i letos již po páté koordinátorem a realizátorem celorepublikové osvětové kampaně Týden opravdových plen.

Mgr. Irena Vacková, realizátorka projektu „Dopady dětského odpadu“ společnosti Rosa, o.p.s.

Více informací k tématu najdete na www.ekodite.rosacb.cz nebo na www.rosacb.cz.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (29 vyjádření)

  • Virenka

    S mladším jsem zkoušela i moderní plenky, tehdy začínaly a kamarádka půjčila, ale nešlo ani tohle. Suchý ten zadeček asi byl, ale s vyrážkou bohužel taky. Sen o ekologii jsem musela přenechat jiným… a že mi to jako sen připadá, v realitě má pak to snažení vždycky pokřivený kontury… snížit konzum a výrobu, to se vcelku nesnaží nikdo 🙁

  • No, naštěstí v dnešní době jsou látkovky na takové úrovni, že se nemusí přebalovat každých 20 minut a zadeček je i tak suchý. Mám zkušenost s jednorázovkami, čtvercovkami i těmi moderními pracími plenami a za ideální pokládám vhodnou kombinaci těchto tří variant. Nejsem ekologický fanatik, ale přecejen trocha rozumu může člověka přivést na cestu, kdy životní prostředí trochu šetří. Třeba kvanta vlhčených ubrousků, které většinas maminek dnes používá i doma, to mi přijde úplně zbytečné.

  • Virenka

    Ctenarko, já tedy nevím, můj čůral co 15-20 minut a rozhodně to nebylo pár kapek. Plenky jsem měla (čtvercovky, tehdy jiné nebyly) nakoupené, prala jsem v mýdlových vločkách, to náklady rozhodně nezvyšuje. Ale právě to časté přebalování byl problém. Kluk samozřejmě plakal hned, bohužel se budil ze spaní, což bylo děsné. Každých 15-20min. byl durch, kakal 6x denně. S prádlem problém nebyl žádný, obě děti mám letní, ale letní miminka se snadněji zaprudí. Látková plenka současná je celkem hrubá, oběma vadil i pouhý kontakt suché plenky, i jen ležení v kočárku s rozbaleným zadečkem na té plence kůži zhoršilo. Kvalitní jednorázovka (s DM jsem mohla začít u obou až po roce) to vyřešila, ale já se cítila pěkně rezignovaně. A k odpadu mi to i patří, protože jsme bydleli v pronájmu a domácí s malou popelnicí naprosto ty naše plenky nemohli pojmout, i když jsme platili obr částky, tak větší nezaplatili… umíte si to v létě asi představit, když jsou plíny v horku otevřené venku… Sušení plín by proti tomu byla selanka na balkoně, ale bohužel.

  • Pavlínkov, já nerýpu. :-O Projevuji pouze obdiv. Já osobně bych prostě neměla sílu přebalovat co čtvrt hodiny, kdy si dítě jenom malinko cikne pár kapek do plínky. Bohužel nemám možnost prát taková kvanta plen.

    Jenom Lien, mám taky dotaz, když jsi kupovala ty pleny, tak jeké používáš? Čtvercovky a nebo ty moderní. Jaké používáš? Kolik jedna stojí a kolik jsi do nic jednorázově investovala? Nebo kupuješ průběžně látkové pleny? Ty jsou přece také rozdělené podle velikostí ne? A kolik tě ty plenky zatím celkově stály? Kolik jsi tak propálila proudu při praní, jak často tak pereš pleny, kolik praček denně a jaký používáš prací prostředek? Myslím, že v takovém množství to zas tak levné taky nebude…

  • Tak za prvé – čtenářko, to už do Lien rýpeš docela zbytečně, dle mého názoru.

    Za druhé – Lien, zajímá mě to tvé přebalování. Když si spočítám, kolik mi teď aktuálně Lucinka bdí a přebalování po čtvrthodině, tak se dostávám k nějakým 30 plenkám denně. Takže předpokládám, žes jich musela mít doma tak 90 skladem a denně prát a sušit? Nějak si to nedovedu představit. To se těch 30 plenek vešlo do jedné pračky? A opravdu uschly během dne?

    Mám totiž obě děti na zimu a to sušení plenek mě odradilo. Nemám na to prostory. V létě chápu, na zahradu, pohoda. Ale v zimě?

    Takže já jsem zůstala u jednorázovek. Nestydím se za to, vidím víc věcí, které by ekologie měla řešit. Nejvíce mi sedí názor Virenky.

  • Virenka

    Já si látkové vložky představit umím, i když to není populární. Ale vložka 5 dní v měsíci při své velikosti dá asi tak odpadem na plíny dítěte tak za půlden, troufám si odhadnout. Navíc se rozmohla praxe tamponů, které se rokládají… Pomůcky seniorů jsou druhá strana mince, mám dojem, že nikdo nerozvíjí skutečnost, ke které není jiná alternativa (protože látkové varianty pro ně opravdu nejsou). Ale jak píšu, ekologie je diskutabilní. V době, kdy je půda těžkými kovy a pesticidy zamořená tak, že není možné vypěstovat původním způsobem obilí (protože by mělo hlubší kořeny a vytáhlo si tak z půdy víc těžkých kovů a jiných škodlivin) a mít zdravé základní potraviny, mi odpad z plenek přijde prostě tak nějak jeden z řady průměrných.

  • Lussy: To je zajímavé. Ale myslím, že sotva bys přiměla příbuzné babičky nebo dědečka, případně je samotné, aby si prali svoje látkové pleny. Nebo v nemocnicích…myslím, že to je nemyslitelné. A máš pravdu v tom, že to používají klidně i 10 let a non stop, protože to jednoduše jinak nejde. A co třeba menstruační vložky? Ty jsou přece to samé v bledě modrém. To si neumím představit, že bych používala nějaké látkové vložky. Proti tomu se nebrojí…

    Lien: Já vím. Jsi prostě nejlepší z nás. Je škoda, že se nemůžu rovnat tvému mateřskému umu. Bohužel, jsem jenom obyčejná líná matka a k osobě tvého kalibru můžu jenom vzhlížet. 🙂

  • Lussy

    Už hodněkrát jsem na to myslela, že to množství odpadu je šílené.
    Za sebe – určitě jednorázovky, prostě pohodlí vyhrává. I když jinak odpad třídím opravdu poctivě a plechovky taky dáváme do sběru. Ono to není jen o konzervách, ale třeba obě děti byly na UM a ta jsou často v plechovkách. A synovi kupuju 4-5x měsíčně velkou plechovku, to si neumím představit házet do popelnice.

    Jednou jsem četla, že myslím v Anglii je plenkový servis. Zaregistrujete se a přes net objednáte jednorázové pleny, oni vám je přivezou až domů, dají vám igelitové pytle na použité a jednou nebo 2x týdně si jezdí pro ty použité plenky a přivezou vám nové, pokud jste si je objednali. To se mi moc líbilo, ale u nás si to nějak neumím představit, že by to fungovalo 🙁

    A ještě k těm látkovkám – syn se mi po předčasném porodu po tom, co dostal svojí první plínku v životě (zn. Happy) totálně osypal, měl na celém zadečku, stehýnkách a zádíčkách strašný boláčky. Sestry na JIP mi vysvětlily, že se to stává často, že kůže nednošenců je extrémně citlivá a hodně maminek musí používat látkové pleny, protože ty děti prostě jednorázovky nesnesou. V tomto případě bych samozřejmě neváhala a neřešila pohodlnost a šla do látkovek. Naštěstí stačilo, že ho pořádně namazaly a vyrážka odezněla. Dneska bez problémů používáme celkem obyčejné plenky z DM drogerie.

    Ale víte co je zajímavý? Že ještě nikdo neupozornil na množství inkontinenčních vložek a plen.
    Třeba v nemocnicích, LDN a domovech důchodců jdou do tříděného odpadu a vozí se do spalovny, ale spousta lidí, kteří je potřebují jsou doma. Buď se o ně starají příbuzní nebo jsou ještě soběstační,ale vidím to u mé a manželové babičky, oběma je 82 let, obě je používají, a to množství taky není zanedbatelné. Navíc – dítě plenky používá tak 2 až 3 roky, ale ti staříci (kolikrát to staříci ani nejsou) ty plenky mají třeba 10 let, až do smrti.

  • Lien

    Tak buď máme jiné známé a nebo pojem „dlouho“ znamená pro každého něco jiného. Malou jsem přebalovala několikrát do hodiny, vše ostatní je pro mě dlouho, protože prostě dítě počůrané je a má to na sobě. V porodnici běžně doporučují přebalování po třech hodinách, tzn. moje průměrně čtyřikrát za hodinu (při bdění) tj. 12x versus 1x v jednorázovce je zkrátka jiné. Navíc skutečně většina maminek co znám ty tři hodiny běžně přetahovala.

    Ale jinak nepoužívala jsem a nehodlám používat výhradně látkovky, takže bludy myslím netrpím. Vím jak funguje a jak vypadá počůraná jednorázovka a jak už jsem psala xkrát, na cesty je nenahraditelná.

  • Lien, co vím, tak nikdo nenechává dítě v jednorázovce dlouho počůrané. Každý přebaluje často. Dítě se opludí i v jednorázové plence. Sice to není tak akutní, ale i ten zadeček je po chvíli studený. Sice ne naprosto mokrý, ale studený a vlhký je. Ona ta moc i na zadečku zůstane, když se neomyje. Tohle je, myslím, blud maminek, co používají látkové plenky. Ta plenka možná vypadá jako suchá, ale když se na to dítě podíváš, tak když se počůrá, tak je vidět, jak je jako buchta nacpaná. Akorát se dítě hned nesleze z kůže (jak to u některých bývá).

  • Lien

    Anonymní, já jich naopak znám dost, vlastně většinu, ona ta plínka opravdu vypadá jako suchá, takže je v ní prostě nechávají.

    Omlouvám se, nebylo to nutné, jen bezprostřední reakce, není legrace, když je dítě nemocné.

  • Anonymní

    Starší dcera měla jen látkové pleny (je to už víc jak dvacet let, jiný nebyli) a ať si kdo chce myslí, na jednorázovky nedám dopustit, když můžu srovnávat. Pohoda, rychlovka, žádný praní, sušení…A i když děti nemají problémy s ekzémy, tak prostě odmítám ztrácet čas látkovkama. A je mi jedno, když se tomu říká lenost, já říkám, že když si můžu něco ulehčit, tak to udělám.
    Mám asi deset látkovek, spíš na utření pusinky, pod miminko, když leží, aby nepoblinkalo deku atd…
    Ivča a Domča

  • Anonymní

    Lien, to je novinka, netušila jsem, že se dítě musí přebalovat… Buď ráda, že jsi nezažila, jaké to je, když má dítě takovou formu ekzému, kdy opravdu nesnese tu plínku na zadku. Minutu po počůrání už má zadeček k nepoznání. Myslím, že sarkasmus nebyl nutný, kdybys to znala, tak by te humor přešel.
    A abych řekla pravdu, tak neznám matku, která by nechala miminko v jednorázovkách 5 hodin (samozřejmě, pokud je plina suchá, tak ano).

    My třeba konzervy nekupujeme. Jezdit, v našem případě, do 20 km vzdálené sběrny, je myslím trochu mimo 🙂 To by asi nedělal nikdo, proto jsem nastínila, že pokud jsou kontejnery na sklo, papír a plast, tak i drobný kov by mohl být. Oni by si to občas cigáni vybrali a odvezli sami a nemuselo by se ani vyvážet a hned by města a terchnické služby ušetřily 🙂

  • Jarmuschka

    Hm, tak teď jsem psala takový delší komentář, ale nastala chyba a je to fuč…
    Tak to teď napodruhé nedám….

  • Virenko, krásně napsáno. 🙂

    Mě by opravdu zajímal článek o bezplenkové metodě. Mě to opravdu přijde nepředstavitelné, koukat na dítě a odhadovat, kdy jako už a kdy ne… a počůraný celý byt… nehledě na hnědou výzdobu všude možně, když to dítě začne lést… 😀

    No, možná si to představuji jako Hurvínek válku. Třeba to až takové není.

  • Virenka

    Ona ta ekologie je diskutabilní. Odpad jednorázovek je zátěž obrovská, to je nám asi jasné každému. Půl tuny plenek ročně, to by měli psát do miminkovských časopisů v každém vydání, aby tolik matek neříkalo, že tohle VŮBEC NETUŠILY. Je dobré vědět, čím vykupujeme pohodlí i některé dobré vlastnosti savých jednorázovek (taky jsem měla děti ekzematiky, jejichž zadečky naprosto nesnesly kontakt s látkou, aniž by slezly do masa). Ale taky jsem mockrát četla vyčíslení spotřeby vody, používání pracích prostředků a tím druhotně zátěž vodních zdrojů (ne každý pere ekologicky, že), spotřebu energie, kterou taky nějak musíme vyrobit…

    Jestli je smyslem tohoto článku upozornit na ekologické hledisko miminek, moc se divím, že nepíše o bezplenkové metodě – ta jediná mi připadá ekologická v pravém slova smyslu, leč pro většinovou matku těžko představitelná. Tudíž přeju svobodu každé, aby se mohla zařídit nejen podle svých představ (někdy se s realitou dost míjejí), ale hlavně podle potřeb našich konkrétních dětí. Naše celospolečenské úlitby pohodlnosti nám jednou sečteny budou, a plenky mi v tom všem přijdou přece jen ne tak významné.

  • Lien

    Anonymní, my třeba konzervy vozíme do kovového šrotu 🙂

    Jo a ten neustálý zadeček v mokru se dá velmi jednoduše vyřešit: PŘEBALOVÁNÍM 🙂 🙂

    Pravda jednou za x hodin jako u jednorázovek to nejde, ale ona ta moč v nich je taky, ta se nerozpouští a nemizí.

  • Anonymní

    Nejsem líná matka, ale chci, aby mé dítě mělo co nejmenší kontakt s močí a stolicí, kvůli podráždění kůže, kvůli ekzému, který podědilo. Pediatrička mi to řekla hned a na rovinu, pokud se chcete vyhnout potížím, je to jasná volba. Zkoušela jsem látkovky jednou a pryč od nich, dítko neustále v mokru, neustále zadeček studený a ten pocit, když jsem ho rozbalila… Divný a vyčítavý.
    Jinak, co se týče odpadkových pytlů, tak pokud používáš právě na odpadky určené, tak jsou v přírodě rozložitelné, ale pokud používáš obyčejné sáčky a pevnější igelitky z obchodů, tak to je problém pro přírodu. Ale dnes už všechny super hyper markety dělají ty rozložitelné a my kupujeme čistě na odpakdy a třídíme odpad, takže se snažíme ty plíny jednorázovky trochu jinak odčinit:-D
    Ale co další zátěž, jak o jsou třeba konzervy? Pro ty není speciální tříděný odpad a dává se do komunálu…

  • Brojí se proti pepírovým plenám. Ne proti látkovkám. Nějak jsem se do toho zamotala v posledním odstavci… :-O

  • No nevím. Mě to připadá jako lobi firem, co vyrábějí látkovky, protože jednorázovky se používají všeobecně téměř všude. Ale co. Třeba na tom opravdu něco je.

    Já používám jednorázovky a i z jiných důvodů, než kvůli mojí pohodlnosti (i když i to přiznávám a nebráním se označení líná matka). Máme noční proud přes den jenom 2 hodiny. Vyváření mi v pračce trvá právě ty 2 hodiny a kousek. Kdybych používala pleny látkové, tak neperu denně nic jiného. Ano, jsou v dnešní době látkové moderní pleny, co se perou na 40, ale to se mi nějak nelíbí. Přece jenom je to moč a stolice. Nemělo by se to přece jenom nějak vyvařit? Minimálně u novorozenců by asi mělo. Navíc se dostanu k pračce do sklepa do prádelny jenom jednou za ten noční proud. Jednu pračku totiž perou také tchánovi a taky každý den. 2 pračky nám proud neutáhne. Vyhodí to pojistky. To jsme zkoušeli. A s mužem se kvůli tomu hádat nebudu. V tomhle je neústupný. Prostě chce, abych všechno prala na noční proud, protože to je levnější. A vstávat o půlnoci, kdy máme 2. noční proud, abych vyprala pleny, to se mi opravdu nechce.

    Ale jen ať osvěta jede. Osobně nikde nevidím schnout dětské bavlněné plenky. Jenom pár čtvercovek, co nemají šanci stačit. Kdyby viděl můj muž okolo schnout takové plenky na šňůrách, tak by možná trochu svolil, abych to prala na normální proud. No, ale hádat se kvůli tomu s mužem nebudu.

    Mimochodem, když se tak brojí proti látkovým plenám, proč se nebrojí i proti igelitovým sáčkům na odpadky. Ty používá taky kde kdo, je to plast a taky to musí být hrozná zátěž pro životní prostředí. A nebo, proč se už konečně nevyrábí všechno (nebo většina) věcí z v přírodě rozložitelného plastu. Existuje to. Ale muselo by se přejít na jiné technologie.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist