Zavalí nás děti odpadem?

Rubrika: Péče o dítě

Tyden_opravdovych_plen_logoJihočeská společnost Rosa právě zahájila přípravy na projektu „Dopady dětského odpadu“ podpořeného Státním fondem životního prostředí ČR a MŽP, který poukazuje na problém používání jednorázových plen, které se stávají na skládkách nerozložitelným a ve spalovnách nebezpečným odpadem.

Protože ho každé dítě za 2 roky vyprodukuje neuvěřitelnou 1 tunu, stává se to skutečným problémem. Dále řeší problém výběru hraček, i ten by měl zohledňovat jak dopad na životní prostředí, tak na zdraví a bezpečnost dítěte. Projekt by měl pomoci rodičům, ale i prodejcům a místním samosprávám zorientovat se v této problematice a nabídnout alternativy přijatelné z hlediska životního prostředí, bezpečnosti a zdraví dítěte i financí rodin a obcí.

Protože dospělý občan ČR vyprodukuje průměrně 250 kg směsného domácího odpadu za rok, je dítě s půltunou vyhozených jednorázových plen ročně největším producentem směsného komunálního odpadu. Navíc se jedná o odpad netříditelný, problematicky spalitelný a téměř nerozložitelný (doba rozkladu 200 – 400 let), stávají se tak děti v přebalovacím věku (do cca 2 – 3 let) paradoxně největšími znečišťovateli svého vlastního životního prostředí. Ale nemusejí být.

To si uvědomují mnohé rodiny s malými dětmi i samosprávy pokrokovějších obcí. Řešení existuje: od jednorázových plen, které se na našem trhu objevily před zhruba 20 lety, se navrátit k plenám látkovým. “Přitom např. moderní látkové pleny vypadají úplně jinak než plenky z dob našeho mládí. V podstatě byste je na první pohled přirovnali k jednorázovým – mají stejný tvar, zapínání na suché zipy, jsou barevné či s obrázky. Nevyvářejí se a nežehlí. Navíc jsou bez zdravotních rizik, jsou pohodlné, z přírodních materiálů jako je bavlna, len, bambus… Pro jemnou dětskou pokožku určitě to nejlepší,” dodává Mgr Věra Soukupová, koordinátorka projektu ze společnosti Rosa, sama maminka malého syna.

Projekt „Dopady dětského odpadu“ se nezabývá jen plenkami. Za posledních 20 let neúměrně vzrostla celková materiální spotřeba dítěte, tedy i v oblasti potřeb pro děti a zejména hraček. Na trhu se objevily hračky z nekvalitních materiálů, které nevydrží déle než několik měsíců či týdnů, někdy bohužel jen dní. A když doslouží? Končí opět na skládkách a ve spalovnách. Záměrem projektu je rodičům i prodejcům pomoci podle předem daných kritérií vybrat vhodnou, šetrnou a bezpečnou hračku pro jejich malé ratolesti.

V průběhu roku se k tématům chystají osvětové akce pro veřejnost, besedy, výstavy, ale i semináře pro zdravotníky, pedagogy a ekoporadce. Rosa připravuje konference „Ekodítě“, výukové programy pro školy a školky, nové metodické materiály (letáky, plakáty, samolepky i videošoty). Není proto překvapením, že společnost Rosa bude i letos již po páté koordinátorem a realizátorem celorepublikové osvětové kampaně Týden opravdových plen.

Mgr. Irena Vacková, realizátorka projektu „Dopady dětského odpadu“ společnosti Rosa, o.p.s.

Více informací k tématu najdete na www.ekodite.rosacb.cz nebo na www.rosacb.cz.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (29 vyjádření)

  • Ježeček

    Jj, přesně tak. Je to utopie.. Bohužel, ale představa krásná 🙂 *

  • Jarmuschka

    Možná krásné, ale hlavně utopická představa.
    Kde je poptávka, je i nabídka.
    Takže dokud se bude vyplácet vyrábět ne až tak kvalitní zboží (dokud je bude někdo kupovat), dotud se vyrábět bude.
    😯

  • Ježeček

    Vendulko, tak je krásné. Hlavně ta myšlenka, že se bude prodávat jen kvalitní a ti, co vyrábí nekvalitní přestanou vyrábět.
    No, ruku na srdce, já osobně když jdu nakoupit, tak se dívám na cenu. Je mi jasné, že hračky nevydrží mým dětem do třiceti let, jako mě 🙂 A bohužel, když ji zničí, na další nemají nárok. Ale zatím jsou oba moc malinkatí, aby z toho měli rozum. Takže já opravdu koukám na cenu. A druhá věc, když koukám na výrobce, tak opravdu málo kde jsem neviděla „vyrobeno v Číně“. Takže moc na výběr nemám 🙂 *

  • Anonymní

    Ahoj, myslím, že je na každým, aby se rozhodnul, jak to bude dělat. Někomu vyhovuje bio varianta, druhým zase jednorázové pleny. Ono je to ve skutečnosti oboje neekologické, když někdo třeba pere a pak suší v sušičce, tak spotřebuje zase víc energie. Překvapilo ale mě, že se ty papírový plíny rozkládají tak dlouho, to jsem nevěděla, myslela jsem, že je to zkrátka funkční papír se savým jádrem.
    Nejvíc by ekologii prospělo, kdyby jsme řešili každodenní rutinu jinak, při nákupu podporovali výrobky z našeho kraje, které se nemusí nikam dovážet, výrobky bez obalu – rozdíl balené pečivo nebalené, maso v plastové vaničce, 4 plátky sýra v plastu a podobně… Líbí se mi látkové tašky místo jednorázových igelitek, které nic moc nevydrží. Nemám ráda věci, které se už v obchodě tváří jako odpadky – nevkusné plastové doplňky, nekvalitní hračky… Výrobci by to přestali vyrábět, pokud bysme o tyhle věci ztratili zájem. Je to pěkná představa a chtěla bych se takto ekologicky chovat, ale pokud jdu nakoupit s dvouma ukňučenýma prckama, jsem ráda, že si vůbec vzpomenu, co vlastně potřebuju nakoupit a dívám se hlavně na datum spotřeby a cenu a ostatní věci jdou stranou… Ale bylo by to pěkné, kdybych to dokázala 🙂
    Vendula

  • Anonymní

    Začala jsem s látkováním, když měl syn měsíc. a od té doby používám jednorázovky jen na cestování. a teď i na noc, jelikož syn za noc vypije půl litru mlíčka, a to bohužel látkovka nepobere. Nejvíc jsme spokojení s plenkami Itti bitti, jsou pěkné, příjemné a dobře se používají. neměnila bych. a jsem ráda, že se stejnou plenkovou výbavou budu moci přebalovat i druhé dítě, bez dalších výdajů 🙂 k látkování mě přivedly především ekologické důvody, ale také zdravotní, přece jen přírodní materiál je pro všechny vhodnější než umělina. jo a malý mi v pleně vydrží dvě až tři hodiny, což je příjemně dlouhá doba. jsem spokojená. nyní, když má syn téměř dva roky, je přes den bez plen, sám si chodí na nočník. další výhoda látkových plen, děti se učí na nočník rychleji.

  • Anonymní

    všechny tři děti jsem balila do klasických bavlněných plen, ty papírové jsem používala jen k lékaři nebo na cesty. Všechny děti byly nejpozději do 1.5 let bez plen a to i na noc.

  • Lien

    jo, v tomhle je opravdu zlatá, taky byla dřív bez plen v noci, než přes den 🙂

  • Virenka

    Tak to jsi měla malou dobrou, Lien. Tomík se právě počůrával i ve spánku po těch 20min., proto chudáček vůbec nemohl spát – ale docela mi trvalo, než jsem pochopila důvod, vlastně mi to došlo až potom, co jsme plenky úplně změnili :(. On byl jak průtokáč, ale taky přibíral kilo dvacet za měsíc, měl příjem, kojenec jeden 🙂

  • Lien

    Měla jsem nakoupené moderní látkové pleny bio-froté i obyčejné čtvercovky, ale v menším množství, spíš na utírání podkládání apod. Bohužel ty moderní se mi neosvědčily, takové množství, abych mohla přebalovat tak, jak bylo třeba jsem neměla, vlastnila jsem 25 ks a malá se mi v nich ani ne osypala, ale byla odřená. Navíc jsem měla pocit, že je v mokru. Investice byla jedna plena za cca 250 + 10X vlněné kalhotky přes plenu cca 400. Z toho jsem nakonec pleny velmi pod cenou prodala, nechala jsem si vkládací plenky (vypadá jako menstruační vložka) a dokoupila obyčejné čtvercovky, s těmi tedy hodlám vystačit i teď. Přebalování co 20 minut mi přijde normální, miminko takhle čůrá a to můžu říci, že ve velkém % případů jsem malou na kajdění dávala do umyvadla už od konce šestinedělí, takže jsem skutečně přebalovala skoro jen čůrání, jinak by se zřejmě množství plen ještě zvedlo.

    Taky je třeba odečíst čas spánku, v tom se malá většinou nepočůrávala, takže to samozřejmě není 24 hodin co čtvrt hodiny, třeba v noci měla zpočátku pět, šest, potom už jen jednu….
    K praní: normálně peru neekologicky v prášku, ale pleny peru v mýdlových ořechách a ano, čtvercovky bez problémů za den uschnou i přes zimu, prala jsem denně. Ty vkládačky schly déle, ale zase jsem kombinovala, takže jsem nebyla závislá jen na nich.

    A znovu opakuji, mně až tak o ekologii nejde, v tom jsem zajedno s Vírenkou, že JEN pleny planetu nespasí. Když se někam jelo používala jsem pampersky nebo huggiesky a je pravda, že je to pro maminku pohodička oproti látkovkám. Můžete vzhlížet, nebo zkusit, to je každého volba. Mně nakonec přebalení trvalo několik vteřin a malou jsem kolikrát ani nevysvlékla.

    K menstruačním vložkám, chtěla jsem látkové, nakonec jsem si pořídila kalíšek (pro nedostatek financí) a jsem spokojená, už přecházet na vložky nebudu.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist