Manuál rodičů kojence: Jak poznat příznaky koliky?

Rubrika: Péče o dítě, Péče o miminko

Zatímco v dospělosti patří střevní problémy spíše do oblasti společenských tabu, v případě miminek bývají naopak nejčastějším tématem diskuzí mezi maminkami a také návštěv v ordinaci pediatra. Důvodem bolení bříška a pláče totiž může být nejen klasické nadýmání a plynatost, ale také kojenecká kolika. Rozpoznání obtíží přitom nemusí být jednoduché ani pro dětského lékaře, natož pro rodiče.

„Oproti běžnému nadýmání, k němuž dochází hromaděním plynů v zažívacím traktu, je příčina dětské koliky mnohem složitější. Souvisí s vývojem centrální nervové soustavy, se stavem imunitního systému i s vyzrálostí střevní sliznice,“ říká pediatr a alergolog Milan Matulka s tím, že kojenecká kolika trápí často děti, které se narodily předčasně.

Obecně se s kolikou potýká až 30 procent miminek. „U dětí s kolikami a bez nich byly mimo jiné zjištěny rozdíly ve střevní mikroflóře. Proto se u novorozenců doporučuje podpořit zrání střevních tkání a rozvoj zdravé střevní mikroflóry,“ vysvětluje dětský lékař. V tomto směru přinesla příznivé výsledky odborná studie, která u kojenců s kolikami ověřovala účinnost mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis původně izolované z mateřského mléka. Už po prvním týdnu podávání kapek s tímto probiotickým kmenem se miminka zklidnila a výrazně se zkrátila doba jejich každodenního pláče. Po 21 dnech se snížila dokonce o 69 procent.
Na rozdíl od potíží s nadýmáním a plynatostí, které mohou trápit děti i dospělé, se kojenecká kolika vyskytuje v tom nejrannějším věku. „Obvykle se objevuje v prvních čtyřech týdnech po narození a zpravidla ustává po třetím měsíci věku,“ přibližuje pediatr Matulka. Kolikou trpí kluci i holčičky, děti kojené i na umělé výživě. Miminko má nafouklé bříško, kroutí se, přitahuje nožičky k tělu, zatíná pěstičky a rudne v obličeji. A mívá záchvaty pláče, který začíná a končí bez zjevné příčiny a může trvat i několik hodin.

„Prdíky“ versus koliky

Při nadýmání a plynatosti doporučují odborníci v každém věku v prvé řadě úpravu jídelníčku, a to i maminkám kojenců. Především vysazení či omezení konzumace potravin přispívajících k nadýmání – například cibule nebo zelí. Miminka mohou totiž plakat kvůli stopám nadýmavých jídel v mateřském mléce. Ale také třeba kvůli polykání vzduchu při krmení.

Kdy to vypadá spíš na koliku? Pláč při kojenecké kolice má specifickou charakteristiku, podle odborníků pro něj platí takzvané pravidlo tří: jinak zdravý kojenec pláče více než tři hodiny denně, častěji než tři dny v týdnu a po dobu delší než tři týdny.

Proč při podezření na koliku vyrazit k pediatrovi? Protože kolika může signalizovat i jiný zdravotní problém, například nesnášenlivost kravského mléka. U zhruba pěti procent kojenců s kolikou bývá dokonce příčina potíží organická: může jít například o patologie centrální nervové soustavy, poškození smyslových orgánů, uskřinutou kýlu či třeba anální trhlinu.

Zaostřeno na koliku

Novorozenecká kolika souvisí často s nezralostí trávicího systému, respektive chybějící střevní mikroflórou, která se u kojenců teprve postupně utváří. Novorozenec byl zvyklý přijímat energii pupeční šňůrou a střevní mikroflóra se mu začala pozvolna utvářet až po porodu. „Bouřlivé vyzrávání střevní sliznice probíhá první dny po porodu, kdy se dítě poprvé nadechne a začne polykat,“ přibližuje pediatr Matulka. Proto je u miminek vhodné harmonizovat trávicí soustavu, včetně střevní mikroflóry, čímž pomůžeme k lepšímu zažívání i ke zklidnění miminka.

Ideálně se k tomu hodí dětské kapky BioGaia ProTectis, které díky probiotické bakterii původně izolované z mateřského mléka podporují přátelské prostředí v bříšku i v celém zažívacím traktu. „Probiotické mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis se do střev dostávají živé a při osidlování střevní sliznice eliminují množení škodlivých mikroorganismů a naopak napomáhají růstu tělu prospěšných bakterií,“ popisuje dětský lékař.

biogaiaPatentovaný kmen probiotické bakterie Lactobacillus reuteri Protectis je aktivní složkou dětských kapek BioGaia ProTectis 10 ml. Tato tělu přátelská mléčná bakterie harmonizuje prostředí trávicí soustavy, podporuje růst prospěšné střevní mikroflóry a správné fungování imunitního systému. Doporučuje se proti novorozenecké kolice, významně také zkracuje dobu trvání akutního průjmu, prospívá při zácpě, zmírňuje nežádoucí účinky antibiotik. Na pět kapek denně připadá 100 milionů živých mléčných bakterií! Kapky posouzené Českou pediatrickou společností jsou vhodné pro děti od prvního měsíce života, lze je užívat dlouhodobě a jako termostabilní je nemusíte dávat do chladničky. Jedno balení vystačí na 40 dní užívání.
K dostání v lékárnách.
Doporučená cena za BioGaia ProTectis 10 ml je 490 Kč.
Více na www.protectis.cz.

Napsal/a: Protectis

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Marrianne

  My máme taky zkušenosti s kapičkami Coliprev, právě je užíváme a jsou super! Zlepšení bylo patrné ještě ten den, jsou slaďoučké a mají přírodní složení …

 • Anonymní

  Jo joo, my bychom taky mohli vypravet. Bylo to hrozne! Nic nepomahalo, az ted ta novinka – coliprev. Ty jsou fakt skvely a hlavne dodaj prckovi chybejici enzym, diky kterymu kolika vznika … a vzdycky je lepsi resit pricinu nez jen nasledky 🙂

 • Anonymní

  Náš syn trpěl velkou kolikou…a tak jsme na doporučení mudr kombinovali kapičky Espumisan (před každým kojením 5 kapek) a 1x denně probiotika. K tomu jsme přitahovali nožičky k bříšku nebo bříško masírovali…postupně se to zlepšovalo.

 • Marci55

  Kolika se nám naštěstí vyhla.

 • snany

  Kapky BioGaia naprosto doporučuji.

 • Náš tříleťák má problémy doteď a nic nezabírá…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist