Tak nám nastala klíštěcí sezóna a s ní otázky, jak se před klíšťaty chránit. Nejúčinější by asi bylo se po lesích a všech místech s výskytem zákeřného nepřítele pohybovat důkladně oblečeni. Tedy ve vysokých botách, dlouhých kalhotách, košili s rukávy a čepici. Takto vystrojeni se ale v parném létě s dětmi ven asi nevydáme, takže se může stát, že nějaké klíště si přece jenom z procházky domů doneseme…
V takovém případě je potřeba ho odstranit co nejdříve po objevení. Proto by jste při každém pobytu v přírodě měli mít při sobě vhodný přípravek. Pokud se týká samotného odstraňování klíštěte, pak způsoby, jako je zakapávání tukem nebo vykroucení jsou nejen zastaralé a dávno překonané, ale především extrémně nebezpečné pro lidské zdraví. Klíště totiž ve chvíli, kdy je ohroženo (nemůže-li pro tuk dýchat nebo je stisknuto a krouceno) vypouští do pokožky jakousi slinu, která může obsahovat choroboplodné zárodky. Z toho vyplývá, že klíště nám může uškodit nejenom když je přisáté, ale hlavně při neodborném odstraňování.
Pomoc nám nabízí aromaterapie a éterické oleje. Pokud se chcete klíštěte zbavit bez nebezpečí nákazy, pak ho stačí zakápnout kapkou LEVANDULOVÉHO ÉTERICKÉHO OLEJE. Ten je totiž pro klíšťata smrtelně jedovatý. Zároveň má pro lidskou pokožku i silné desinfekční účinky a místo vpichu je současně i desinfikováno. Vzhledem k tomu, že u osob, kterým bylo klíště odstraněno za pomoci éterických olejů, ještě nikdy nedošlo k následným onemocněním, lze předpokládat, že levandulový éterický olej je účinný nejen při odstranění klíšťat, ale i jako prevence před choroboplodnými zárodky.
Tolik knížka Aromaterapie plus.
Z vlastní zkušenosti Vám levandulový olej můžu jenom doporučit. Funguje to. Někdy je třeba troška trpělivosti, některé klíště se drží zuby nehty, jiné se pustí skoro okamžitě. Po umrtvení klíště zkouším „vykynklat“ všemi směry.
A na závěr ještě jedna rada, jak se přece jenom pokusit klíštěti vyhnout. Když před odchodem ven mažu děti krémem, přidám do něj kapku levandule. Trochu krému vymáčknu do dlaně, přikápnu levanduli a vetřu do kůže. Je možné levanduli smíchat s vodou v lahvičce s rozprašovačem, důkladně protřepat a nastříkat na oděv. Nejenom, že Vás bude chránit před hmyzem, ale budete i krásně vonět.
Napsal/a: Vandula
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)
Letos trávím volný čas na chatě u Jizery. Mám malého boloňského psíka (pravidelně stříhaného), který mi domů přinese denně min. 4 klíšťata. Nejhorší na tom všem je, že klíšťata nacházím už i v posteli. Dnes např. rovnou dvě. Jedno obrovské zelené a nacucané, druhé malinkaté, co si zřejmě hledalo oběť. Abych pravdu řekla, nevím, jak bych se klíšťat ve své chatě měla zbavit. Nemáte nějakou radu?
klíště, u psů je dobré že se dělají ty ampulky ve kterách je pár kapek séra proti klíšťatům – dá se jim to mezi lopatky a je od klíšťat pokoj minimálně na 3 měsíce… mám to odzkoušené a opravdu to funguje
Proč to není i pro lidi – to by bylo supr, jinak mám taky odzkoušenou tu pinzetu s kleštičkami – je supr a vůbec se s ní klíštěte nedotknete
help me!pomocte i zbavit se jizev
Dobrý večer.
Na klíšťata je výborný OK Gel. Je to směs bylinek v gelové formě. Stačí malá kapka a klíště se samo vykroutí.
Zároveň se místo dezinfikuje a hojí.
Tento gel stojí sice 600 Kč, ale nahrazuje Vám domácí
lékárnu, chemii, která Vám zabírá místo a škodí.
OK Gel – přírodní lékárnička se Vám vejde dámám do kabelky
pánům do náprsní kapsy. Při drobných poraněních, stípancích od hmyzu, popáleninách, spáleninách, řezných ránách,
odřeninách Vám vydrží i jeden rok. Nám vydržel pro dvě osoby 1,5 roku. Je vhodný i na afty, akné, bradavice, kuří oka, bolesti kloubů, bércové vředy, plísně, bolesti zubů, záněty v uších, na rýmu, na jizvy pooperační i staršího data a celou řadu dalších zdravotních potíží.
Dezinfikuje, zklidňuje a rychle hojí.
Jsme s ním velice spokojeni a doporučujeme.
manželé Milena a Jíří Šteinerovi.
Jaholko, myslíš to tak, že stačí pouhý dotyk klíštěte, nebo když se nějakým způsobem dotkneš jeho tekutin – tedy krve nebo slin? A týká se to i zdravé kůže, nebo jde o dotyk s poraněnou kůží?
Ahojky, jen pro doplnění – encefalitidu můžete dostat při zakousnutí klíštěte, ale boreliózu i při dotyku infikovaného klíštěte..
Klíšťata jsou v létě u nás na denním pořádku. Zejména proto, že bydlíme u lesa a u domu máme ohromnou zahradu, kde jsme od rána do večera. Tedy, abych byla upřímná, na denním pořádku znamená hlavně kvůli našemu Šmudlovi – to je náš jezevčík. Ten má klíště skoro obden. Kubík – to je synek, měl klíště za svých pět let života jen dvakrát. Já měla klíšťata vloni v létě – a hned dvě najednou, aby se to nepletlo. A jedno mi nahnalo pořádný strach, ranka po něm byla hodně dlouho zarudlá a výsledky z odběru krve se musely opakovat dvakrát, ale naštěstí bylo vše v pořádku. Proti klíšťatům mi potom poradila naše lékařka, že máme jíst celá rodina B-komplex nebo alespoň všechno, v čem „béčko“ je, že údajný zápach po tomhle vitamínu klíšťata odpuzuje. Tak uvidíme, nakoupila jsem a začali jsme baštit už před týdnem. Jinak jsem kvůli Šmudlovi koupila v lékárně takové pěkné plastové zelené kleštičky, kterými jde klíště perfektně uchopit a vytáhnout bez jediného problému. Stojí kolem šedesáti kaček. Po vyzkoušení jsem hned běžela pro druhé – na člověčí klíšťata, bohužel jsou taky zelené, tak jsem namalovala fixkou křížek a jsou samozřejmě v jiném pytlíčku. Kubovi samozřejmě také stříkám oblečení přípravkem proti hmyzu ve spreji, ale znáte to, občas člověk zapomene. A co očkování? Dětská lékařka mi ho nedoporučila, že prý nejsme v infikované oblasti, tak je to zbytečné. Máte někdo jiné zkušenosti? Takže v boji s klíšťáky vám přeji hodně úspěchů. Do dalšího nápadníka se podívám, jestli nenajdu nějaký zaručený recept ve starých knihách. mamia
Mobile Sliding Menu