Co můžete udělat pro správný vývoj svého nedonošeného dítěte

Rubrika: Péče o dítě

Vývoj dítěte je ovlivněn třemi hlavními faktory – genetickými předpoklady, případným onemocněním či postižením a stimulací, kterou dostává z okolí. První dva faktory příliš ovlivnit nemůžeme, ale je důležité vědět, že prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, činí jeden z hlavních pilířů jeho vývoje. Čím lepší stimulaci pro svůj vývoj dítě dostane, tím lepších výsledků dosáhne…

Každé dítě, i dítě postižené, má určitou horní hranici dovedností, které si může osvojit. Nikdo nevíme, kde je ona horní hranice konkrétního dítěte, ale rozhodně mu můžeme pomoci jí dosáhnout! Proto je nesmírně důležité časné odhalení nedokonalého vývoje – čím dříve se problémy u dítěte odhalí, tím lépe mu můžeme pomoci je překonat. Většina rodičů instinktivně vytuší, co jejich dítě potřebuje. Měli byste vždy naslouchat tomuto instinktu.

Několik tipů pro stimulaci vývoje nedonošeného dítěte

 • Dítě klokánkujte – klokánkování se doporučuje až do 3 měsíců korigovaného věku.
 • Na dítě hodně mluvte; vše mu vysvětlujte; zpívejte mu.
 • Nezapomínejte dítě dávat často na bříško, když je vzhůru; dítě nesmí na bříšku spát, ale jinak je poloha na bříšku pro vývoj nesmírně důležitá! Pokud dítě nemá polohu na bříšku rádo, zkuste to zpočátku alespoň na pár minut několikrát za den; můžete si lehnout na záda a dítě položit na sebe; rozmístěte kolem něj hračky a lehněte si na břicho k němu – dítě je tak nuceno zvedat hlavu a otáčet jí ze strany na stranu; zkuste polohu na bříšku zavést jako součást denního programu – pokaždé když dítě přebalujete, dejte ho na chvilku na bříško, atd.
 • Zpočátku je pro vývoj velice důležitá symetrie; pokud na dítě mluvíte, snažte se mu srovnat hlavičku do osy s tělem; dbejte na pravidelné střídání stran, na kterých dítě leží; měňte pravidelně polohu postýlky (nebo polohu dítěte v postýlce) tak, aby váš příchod k ní byl vždy z jiné strany a stejně tak aby světlo z okna přicházelo z různých stran; pokud si dítě oblíbí více jednu stranu, na které spí, nebo jednu ruku, kterou používá, snažte se naučit ho používat i druhou.
 • Dokud dítě určité pohybové dovednosti nezvládá, nenuťte ho je dělat – není vhodné používání různých chodítek a hopsadel, vodění za ruce, posazování dítěte apod. v době, kdy toho samo dítě není schopno – jeho pohybovému vývoji to více uškodí, než pomůže.

  přebal

 • Je důležité měnit dítěti povrch, po kterém leze nebo chodí, aby dostávalo ze svého okolí různé podněty; můžete mu například vyrobit na dece překážkovou dráhu nebo v době, kdy si stoupá, nechat ho chodit po různorodém povrchu.
 • Boty s dobrou klenbou dávejte dítěti, až když převážnou část dne stojí a chodí. Pokud většinu dne leze, jsou vhodnější ponožky s protiskluzovým povrchem.
 • Používejte hračky, které dobře stimulují vývoj dítěte – to jsou hračky jasných barev (zrak například nejlépe stimuluje červená barva nebo kontrastní barvy), různorodých povrchů a zvuků (chrastítka, pískátka).

Jedná se o ukázku z knihy Narodilo se předčasně.
Vydalo nakladatelství Portál, 2009.

Napsal/a: M.Dokoupilová, B.Fišárková, L.Novotná

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • alice

  ahoj Jarčo!!! tvého komentáře jsem si pak taky všimla 🙂
  máš pravdu, ono to všechno kolikrát vyplinulo opravdu samo-intuitivně.
  ale i tak se v knihovně po knížečce poptám, stejně jako i ty.hele, třeba se budeme obě hodně divit…..ale to asi ne
  taky posíláme velký pozdrav holčičkám

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Alice, u předchozí ukázky jsem psala to samé.
  Nicméně já osobně mám pocit, že jsem to doporučované stejně dělala. Něco na radu naší dětské lékařky, naší rehabilitační sestřičky. Ale spoustu věcí tak nějak intuitivně.
  Dvojčata zdraví dvojčata!
  ;o)

 • alice

  škoda, že se mi tato knížka nedostala do ruk před pěti roky.To se narodila naše dvojčata-ve 26 týdnu. Myslím, že to musí být moc dobrá knížečka.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist